Maaşları ile gündemden düşmeyen kamu işçilerine sağlık alanından 8 bin kişi daha katılacak

personel sağlık

Haberin başından işçi yada memur olsun çoğu kişinin mecburiyetler nedeniyle işçi yada memur olduğunu vurgulamak isteriz. Şartlar ve imkanlara göre kimileri memur kimileri işçi oluyor. 

Özellikle sağlıkta işçiler diğer kurumlara göre daha iyi ücretler alınıyor. Sağlık 7/24 hizmet verilen bir kurum olduğu için mesai dışı ücrtleri ile işçiler memurlara fark atıyor.

Pazar günü işe gelen bir hemşire eğer 24 saatlik bir sistemde ve sadece mesai karşılığı doldurmak için nöbete geldiyse pazar günü geldiği için sıfır (0) lira fazla ücret alırken , pazar günü işe gelen hemşire yardımcısı ;

1- Hafta sonu farkı

2- Gece mesaisi farkı 

3- Yemek ve yol yardımı  alıyor.

Yani aylık çalışma saati karşılığı, fazla mesai olmadan bu ek ödemeler alınıyor. Aylık çalışma saatini doldurdu ise bu ek ödemelere birde saatlik 300 lira ödeme alınıyor. 

Hal böyle iken 1  hemşireni devlete maliyeti 1 birim ise bir işçinin devlete maliyeti 1,5 birim oluyor. 

Daha fazla kişiyi istihdam etme anlamından işçi yerine memur alınması hem işsiz sayısını azaltacak hemde devlete gereksiz yük olmayacak. 

Bu durumu herkes biliyor ancak kimse hayata geçirmiyor. 

1 adet işçi ambulans şoförü yerine 2 adet kadrolu düz memur ambulans şoförü çalıştırılabilir. Rakamlar, veriler , en düşük memur maaşı, sivil kadrolu şoför maaşı hepsi ortada. Kimse rakamları ne abartıyor nede kısıyor. 

Sağlıkta Bu Hak Nedeniyle Yapılan Tayinler Tehlikede Sağlıkta Bu Hak Nedeniyle Yapılan Tayinler Tehlikede

Editör: Sercan Yılmaz