3-5 ph derecesinde küçük çakıl taşları barındıran bir ürik asit topluluğu aracınızın boyasının üzerine düştüğü andan itibaren zamanla yarış başlıyor otomobiliniz için.

Kuş pisliği boyayı yakar mı?

Evet. Küçük çakıl parçaları ve ürik asit hızla boya verniğini aşındırmaya, yakmaya başlar ve boyaya nüfuz eder.

Neden bazı kuş pislikleri daha hızlı ve daha çok zarar veriyor?

Yedikleri besinler, küçük taşlar ve salgıladıkları asit miktarı bunda etkili oluyor. 3 ph ile 5 ph arasında 20 kat fark olduğunu belirteyim.

Kuş pislikleri hangi mevsimde daha zararlı?

Yoğun sıcaklıklarda (yaz aylarının yoğun olduğu yerler) çok daha hızlı kurur ve zarar verir. Daha hızlı müdahale etmek gerekir.

Kuş pisliği nasıl temizlenir?

Çok hızlı müdahale etmek gerekir. Bol su ile ve herhangi bir şey sürtmeden (çakıl taşlarını unutmayın) hızlıca temizlemek gerekir. Böcek temizleyici ürünü ile de müdahale edebilirsiniz. (marketlerde bulunabilen bir ürün) Vernik yanığı başladıysa profesyonel bir müdahale gerekebilir.

Boya koruma ve seramik kaplama kuş pisliğini önler mi?

Kullanılan ürünün kalitesine göre boya koruma ve seramik kaplama kuş pisliğinin verniğe ulaşmasını geciktirir. Ancak günlerce araç yüzeyinde kalan kuş pisliğine bu ürünler de koruyucu olamaz. (Asite karşı koyamayacaktır.) PPF kaplama bir çok olumsuzluğa olduğu gibi kuş pisliğine karşı da tam koruma sağlıyor.

Kuş pisliği yanığı giderilebilir mi?

Maalesef hayır. Kuş pisliği ile yanmış bir boya yüzeyini boyama hariç eski haline döndürmek imkansız.

Kuş pisliği yanığını giderdiğini söyleyen yerler var?

Onlar kuş pisliği gidermiyor. Aracın boyasını kuş pisliğinin olduğu noktaya kadar inceltiyor. (zımparalıyor yani) Yaptıkları işlem sonrası artık orada vernik yok. Aracın o bölgesindeki boya zımpara ile yok ediliyor yani. Boya ölçer ile bir bakın mikron kalınlığına isterseniz.

Tüketicilere uyarı: Magnum dondurmaları toplatılıyor Tüketicilere uyarı: Magnum dondurmaları toplatılıyor

Lastik , plastik, nikelaj, bakalitlerde durum ne?

Özellikle nikelaj ve cam fitillerine dikkat. Çok çabuk deforme olacaktır. Sözün özü; kuş pislikleri otomobiliniz için büyük tehlike arz ediyor. Hızlıca temizlerseniz otomobilinizin boyası her zaman pırıl pırıl kalacaktır.

Bagajda hızlı müdahale için "Çok amaçlı temizleyici ya da böcek temizleyici ile mikrofiber havlu" bulundurmak faydalı olacaktır.

Editör: Sercan Yılmaz