Kabus doktor’ davasında ara karar Kabus doktor’ davasında ara karar

9 Aralık 2023 tarihli Resmi Gazete 'de Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından yayımlanan,  Doktor Öğretim Üyesi Kadrosu ilanı gözleri Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına çevirdi.

İlanda, Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Uygulamalı Sosyoloji Anabilim Dalı Doktor Öğretim Üyesi kadrosuna başvuracak adaylarda;

“Uygulamalı Sosyoloji Anabilim Dalı Doktorasını yapmış olmak, toplumsal hareketlilik ve göç alanında TAMAMLADIM. Güvencesiz istihdam, toplumsal hareketlilik araştırmaları metodolojisi konularında çalışmalar yapmış olmak” şartı yazıldı.

İlan, sosyal medyada "TAMAMLADIM" ibaresinin yayımlanmasından dolayı oldukça gündeme geldi. Bu  kişiye özel ilan 85 milyonun başvurusuna duyurulmak üzere Resmi Gazete'de ilan yayımlandı.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin profesör, doçent ve doktor öğretim üyesi ilanlarının “adrese teslim” hazırlandığı görüldü .Özellikle “Uygulamalı Sosyoloji Anabilim Dalı Doktorasını yapmış olmak, toplumsal hareketlilik ve göç alanında ‘tamamladım’. Güvencesiz istihdam, toplumsal hareketlilik araştırmaları metodolojisi konularında çalışmalar yapmış olmak” ilanı dikkat çekti.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 9 Mart 2021’de “Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayınlamıştı. Yönetmelikte, “İlana başvuru koşulu olarak adayların lisans üstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemez” denilmişti.

YÖK’ün bu kararına karşın üniversitelerde akademisyen ilanlarının “kişiye özel” hazırlandığı iddiaları gündeme gelmeye devam ediyor. Son olarak Kırşehir Ahi Üniversitesi için bugün Resmi Gazete’de yayınlanan profesör, doçent ve doktor öğretim üyesi 51 ilandan bazıları dikkat çekti.Neredeyse tüm ilanlarda, belirli bir alana yönelik çalışma yapmış olmak şartı istendi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin İşletme Bölümü'nün Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı'nda verilen doktor öğretim üyesi ilanı için “İletişim doyumu, izlenim yönetimi, intikam niyeti, örgütsel etik iklim ve örgütsel çeviklik konularında çalışmalar yapmış olmak” şartı arandı.Neredeyse tüm ilanlarda belirli bir alanda çalışma yapmış olmak şartı arandı. Eğitim Fakültesi’nin Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı'na alınacak profesör ilanında, “Yazma eğitimi, şiire yönelik tutum, soru sorma stratejileri ve sesli kitap konuları üzerine çalışmalar yapmış olmak” ifadeleri yer aldı.

Fen Edebiyat Fakültesi’nin Sosyoloji Bölümü Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı'na alınacak doktor öğretim üyesi şartında ise “Uygulamalı Sosyoloji Anabilim Dalı Doktorasını yapmış olmak, toplumsal hareketlilik ve göç alanında tamamladım. Güvencesiz istihdam, toplumsal hareketlilik araştırmaları metodolojisi konularında çalışmalar yapmış olmak” şartı aranması tepkilere neden oldu


 

Kaynak: