Sözleşmeli Yöneticiler İle Gönül Kapısından Girilebilir mi?

Sözleşmeli Yöneticiler İle Gönül Kapısından Girilebilir mi?
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Erdoğan yaptığı bir konuşmada "Unutmayınız siyaset girmekle talip olduğumuz tek şey milletimizin hizmetkarlığıdır. Yarından tezi yok, yeni bir gönül seferberliği başlatıyoruz. Sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde telefonla ulaşarak, çarşambadan itibaren de bizzat sahaya inerek, milletimize gidecek kendimizi anlatacak, onun da derdini dinleyeceğiz. Salgınla mücadelede elde ettiğimiz kazanımları korumamız ve daha ileri taşımamız şarttır."ifadelerine yer verdi.

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca, Covid-19 pandemi sürecince mütevaziliği, alçak gönüllüğü, şeffalığı ve gecesini gündüze katan çabası ile gönüllerde taht kurdu.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi süreç Bakanlık ve hükümet tarafından Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) örnek gösterdiği, diğer ülkelerin imrenerek baktığıı bir şekilde yönetildi.

Ancak yerelde sözleşmeli yöneticiler tarafından yapılan uygulamalar bu dönemin fedakar ön cephe kahramanlarından sağlık personelini üzdü ve yıprattı.

Öncelikle sahada çalışan sağlık personeli sözleşmeli yönetici atamalarında müracaat olmadan, başvuru alınmadan, sınav yapılmadan, referans ile atama yapılan, kamu personeli olmayan, sağlık personeli olmayan sözleşmeli yönetici atamaları nedeni ile zaten kırgın ve mutsuzdu.Kamu personeli olmayan, sağlık personeli olmayan bir kişiye en basitinden hastane enfeksiyonunu, sebeplerini anlatmaya çalışmaktan,tıbbi malzemenin önemini anlatmaya çalışmaktan, koruyucu ekipmanların önemini anlatmaya çalışmaktan,hastanenin satın alma süreçlerinde (talep toplama, yaklaşık maliyet, ihale ve doğrudan teminlerde ) müdür yardımcısı, müdür, uzman, başkan yardımcısı, başkan görememekten yoruldu.Elbette yapan ve her aşamada taşın altına elini koyanlar var ama yapmayan her şeyi personele yıkıp, kendini hesap sorma merci olarak gören sözleşmeli yöneticilerde var. Madem sorumluluk alınmayacaktı neden o alanın müdür yardımcısı, müdürü, uzmanı, başkan yardımcısı ve başkanı var ki?

Saha göremediğimiz odalarından çıkmayan sözleşmeli yöneticilerimizi yine sahada göremedik. Elbette her an personelinin yanında olan desteğini esirgemeyen sözleşmeli yöneticiler vardı. Ama sahada çalışanların yanına uğramayan, idare katına gelinmesin diyen, ışığını, kapısını kapatıp odasında oturan, diğer yardımcı arkadaşı ile kendi aralarında personele söylemeden esnek mesai uygulayan, personelinin yanına bir kez bile gitmeyen ama kameraların iyileşen hastalara çekim yapma sırasında alkışlamada en ön sırda olanları da gördük.

Bu dönemde kamuda bir çok personel esnek mesai uygularken esnek mesai uygulayamayan personele karşılaştığı sorunların çözümü için destek olmak yerine azarlayan, ağlatanlarda oldu. Esnek mesai uygulaması tüm personel için adil olarak düzenlendi mi caba? Kimler hangi kritere göre esnek mesai uyguladı. Koşulları nedeni ile esnek mesai uygulayaman personelin motivasyonu için ne yapılmıştır. Esnek mesai düzenlemesi boyunca hiç mesai ye gelmeyen personel var mıdır?

Sağlıkta Kalite Standartları uygulaması (SKS) ve Tasarruf ve Gelir Artırıcı Proje (TGAP)sadece normal zamanlarda uygulanabilen bir lüks gibi davranıldı. Hala hastanelerde hastalara yatış esnasında covid- 19 bulaşma riskinin olduğuna dair bilgilendirme formları hazırlanmadı mı yada sürecin sonuna doğru mu hazırlandı. Bakanlık çalışan güvenliği için resmi yazı yayınladı. Peki kaç hastanede çalışan güvenliği komitesi yazının gereğini yaptı. Geçtiğimiz 3 aylık dönemi kapsayan süreç için bir maliyet analizi yapılsa, nüfus, hasta sayısı ve kullanılan koruyucu ekipman kullanım miktarları değerlendirilse ortaya nasıl bir tablo çıkar acaba. Ama kalite koordinatörleri esnek mesai uyguladı.

Her hastanenin olmaz ise olmazlarından dır Eğitim Birimi. Bu eğitim birimlerinde kimlerin çalışacağına ve kaç kişi çalışacağına dair bir yönetmelikte yoktur. Eğitim hemşireliği adı altında (obezite, gebe okulu v.b) hastane bazında değişmekle birlikte 8-9 tane çalışan hemşire var. Bu dönemde toplu eğitimler kaldırıldı. Peki bu kadar eğitim hemşiresi bu 3 aylık dönemde ne yaptı. Esnek mesai mi uyguladı. Yada sahaya mı çekildi? Sahaya çekildi ise kronik rahatsızlığı olan, 20 yıl üzeri olan personel nöbete verilirken diğerleri ne yaptı?

Bu dönemdene basın, ne sendika, ne siyaset nede bürokrasi bana birşey diyemez istediğimi yaparım, Pandemi ve önümüzdeki muhtemel seçim nedeni ile sözleşmeler nasıl olsa uzatılır diyenler de duyuldu. Hesap verilmesi gerekenin Allah ve kanunlar olduğunu unutup. Emekliliği gelmiş, kronik rahatsızlığı olan personeli nöbete verirken hiç bir sağlık problemi olmayan,daha mesleğinin baharında sayılabilecek sağlık personeli sekreterya işleminde görevlendirilmiş midir? Ve sekreterya işlemi yapan personele ek ödemesi covid-19 pandemisi üzerinden yapılmış mıdır?

Cumhurbaşkanı ve sağlık Bakanı bu süreçte personelin iş gücünü azaltmak için personel alımını çok hızlı bir şekilde gerçekleştirdi. Peki bu personel uygun alanlarda mı değerlendirildi. Yoksa yine temizlik personeli tıbbi sekreter, güvenlik görevlisinin yapması gereken iş ve işlemler için mi görevlendirildi? Yada Bakanlığın hiçbir yönetmeliğinde olmayan sorumlu hemşire yardımcısı, süpervizör, süpervizör yardımcısı, koordinatör, sağlık bakım hizmetleri birim sorumlusu, taşınır kayıt sorumlusu, güvenlik müdürü, güvenlik müdür yardımcısı, veri hazırlama sorumlusu, veri hazırlama sorumlu yardımcısı, olarak mı görevlendirildi. Sırf İl Sağlık Müdürlüğü tarafından istenilen ve sistemden alınabilen veriler için 2 Sağlık personelinin görevlendirildiği ve bu personele covid-19 üzerinden ek ödeme verilmiş olması mümkün müdür?

Sağlık personeli arasında yıllardır kanayan bir yaradır il-ilçe sağlık müdürlüğüne, ADSM'lerine ve başka kurumlara hiç bir ilan, duyuru, kriter belirlenmeden yapılan geçici görevlendirmeler. Bir gün bakarsınız hastaneye o gün ataması yapılan personel aynı gün il-ilçe sağlık müdürlüğüne geçici görev ile çekilmiştir. O nedenle de yıllardır sağlık personeli tepkilidir bu duruma. Bu dönem başladığında yine il-ilçe sağlık müdürlüğüne geçici görev ile eleman çekildiği duyulduğunda sağlık personeli bu dönemde demi demekten kendini alamadı. Bazı Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürleri hasta sayısı çok olmamasına, yatak doluluk oranı kapasiteninin 1/3 üne bile ulaşmamışken kronik rahatsızlığı, emekliliği gelen personeli, 20 yıl önce yoğun bakım çalışması var diye yoğun bakımda görevlendirdi. Görevlendirme yaparken de il-ilçe sağlık müdürlüğüne, ADSM'lerine ve başka kurumlara yapılan geçici görevlendirmeleri iptal edeceğini ilan etti. Gelinen noktada tek bir geçici görevlendirme iptal edilmediği gibi yenisi eklendi. il-ilçe sağlık müdürlüğüne, ADSM'lerine ve başka kurumlarda geçici görevlendirilen personel esnek mesai uyguladı, evde yaptığı pide, aile saadeti resimlerini paylaştı, yazın mesai saatinde piknik, gezi, çiçek, böcek fotoğraflarını paylaştığı gibi.

Bir idari ve mali hizmetler müdürünün ve yardımcısının görevi nedir acaba. Öncelikle hastanenin satın alma sürecinin yönetilmesi değil midir? Neden o zaman hastanenin işlemesi için gerekli malzeme alırken lütfetmiş gibi davrananların olması açıklanabilir mi?

Hastanelerde yemek hizmeti sunumu ve şikayeti sıklıkla basnada yansımaktadır. Bu dönemde de yine personel ve hastalar yemek şikayetlerini dile getirdi. Hastanelerde Klinik Destek Hizmetleri Müdürü ve yardımcısı neden var? Neden hizmet alımı yolu ile yapılan yemek hizmetlerini denetlemezler.

Sahi alkış seronomisinde, yada bür bürokratın hastaneye gelmesinde en önde yer alan sözleşmeli yöneticiler neden bir akşam sosyal mesafeyi koruyarak sağlık personeli ile bir iftar yapmamıştır.

Daha önceki dönemlerde de görmüyorduk. Ama bu dönemde de sahada bir uzman, başkan, başkan yardımcısı görmedik.Bayramın 1. gününde bayramlaşma ziyaretine kadar. Bayram ziyaretinde daha önce saha hiç göremediklerimizi görmüş olduk.  Sağlık personelinin mesleki özel günlerini dahi kopyala yapıştır sosyal medya hesaplarından yapan sözleşmeli yöneticiler vardı. Aynı hastanede çalışanın özel gününü kutlamayan , covid-19 'a yakalan personelinini, bakanlığın ilgili yazısına rağmen şiddete ugrayan personelini dahi aramayan, sözleşmeli yöneticiler bu bayramda yapmş oldukları saha ziyaretlerini boy boy sosyal medaydan paylaştı

Sağlık personeli bu süreçtede yaşadığı problemleri duyuramadı. Sendikaya gitmek istedi o da olmadı. Sözleşmeli yönetici ya sendikanın bir yönetim kurulu üyesi, ya eşi yada eski çalışma yerinden arkadaşı. Kendi çabası ile sosyall medyadan sesini duyurmaya çalıştı.

Sözleşmeli yöneticiler ek ödemesini her ay bulunduğu kadrodan fazla olarak ayın 15'inde alırken sağlık personeli tam almış, eksik almış, zamanında almış kimse önemsemedi.

Bir sınav, başvuru olmadan sadece referans ile sözleşmeli yönetici olarak atanan ve hasta memnuniyeti, çalışan memnuniyeti, verimlilik, etkilik esaslı olmayan,liyakata dayanmayan, ben yaptım oldu mantıgı içersinde pandemi ve seçim nedeni ile uzatılma ihtmali olan sözleşmelere umut bağlayan, hizmetkar değilde, eli cebinde personele havadan bakan, kendisine rakip olabileceğini düşündüğü personeli karalama yoluna giden anlayışındaki, personeline selam vermekten dahi uzak, birimleri tüm personel ile değil sorumlular ile yönetmeye çalışan  sözleşmeli yönetciler iile gönül kapısından nasıl girilir.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 07:47

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Wwwe
Wwwe - 2 ay Önce

Yöneticiler bu dönemi fırsata çevirdi,üstelik sesi çıkanı sürdüler mobing uyguladırlar.kocaeli buna örnektir

Ah Sahtekar Ah
Ah Sahtekar Ah @Wwwe - 2 ay Önce

Benim fitne diye bahsettiğim @SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLER CANDIR isimli kullanıcıdır. Yazdığı yorumda pislik yaptığı açıktır. Kim KUL HAKKI yiyorsa çeksin. Kim fitne yapıyorsa çeksin. Kim sözleşmeli yönetici olupta haksızlık yapıyorsa çeksin.

Vatan 31
Vatan 31 @Wwwe - 2 ay Önce

Ooo birilerinin kuyruğuna basılmış havası aldım,dümenimi bozulacak diye korktu

Sanane
Sanane @Wwwe - 2 ay Önce

@ah sahtekar ah, niye yoksa sendemi haksız kazanç yiyorsun en çok senden ses geldi:)))evet iki cihandada haram olsun hem bu dünyada hem o dünyada çeksin ,gerçeği söyleyen değil hak yiyen okmi:)

Ah Sahtekar Ah
Ah Sahtekar Ah @Wwwe - 2 ay Önce

@Sanane Kim nemalanıyor kim haksız yere torpille işe girip hak yiyorsa # Kim fitne yapıyor ortalık karıştırıyor ise 2 cihanda da çeksin.

Sanane
Sanane @Wwwe - 2 ay Önce

Ah sahtekar ahh. Zorunamı gitti? Bu kadar gocunma sebebin demekki çok iyi nemalanıyorsun.Mesaj yerine varmış ne mutlu:)))

Ah Sahtekar Ah
Ah Sahtekar Ah @Wwwe - 2 ay Önce

Sahtekar nifakçı seni ortalık karıştırmak için her yolu deniyorsun. Aklın fikrin fitne ve kirli zihniyet

SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLER CANDIR
SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLER CANDIR @Wwwe - 2 ay Önce

TORPİLİN YOKSA EKSİĞİ KENDİNDE ARA.

SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLER PROFESYONELDİR.

SİZİN AKLINIZ ONLARIN KRİTERLERİNE ERMEZ

BAYBURT
BAYBURT @Wwwe - 2 ay Önce

Odasına kimse giremiyor , hatta kendi de girmiyor çoğu zaman ;)

Liyakat istiyoruz
Liyakat istiyoruz - 2 ay Önce

Sözleşmeli personel değil personel çalıştırmak en basit hitabet kurallarından dahi bi haber,motive etmek zaten hiç yok,rabbim tez zamanda kurtar bizleri bunlardan

Aylık as
Aylık as @Liyakat istiyoruz - 2 ay Önce

BUNLARLA HİÇ BİR YERE GİRİLMEZ.İSTANBUL HASTANE İDARİ YAPISINI DEYİSTİR. BUNLARIN YÜZÜNDE İNSANLAR EMEKLİYE AYRILIYOR VE İNTİHAR ETMEYİ DÜŞÜNÜYOR SORUMLU KİM OLACAK.

Ankara
Ankara @Liyakat istiyoruz - 2 ay Önce

Sendika Ankarada çok yanlış yapıyor, Destek Sendikayı bitirir bu kafayla liyakatsız beceriksizler

Mersin
Mersin - 2 ay Önce

Sağlıkta bu yöneticilerle mi gönüllere girilecek. Lütfen güldürmeyin ve Bi an evvel değişime başlayınız. Hatta sözleşmeli yöneticilik sisteminden de vazgeçilmelidir.

Dursun CENGİZ/BİYOLOG
Dursun CENGİZ/BİYOLOG - 2 ay Önce

1 ay içinde 3 farklı yer değişikliği yapılması MOBBİNG değil mi? Gerekçe arkadaşa "ben göreve gelirsem sizinle çalışmayacağım" demekten. Halk Sağlığı Lab dan 1.Biga devlet Hst.2.ÇÖMÜ pandemi Araştırma Hst.3.Toplum Sağlığı. Bunun neresinde KAMU YARARI var. İlgili yerlere yazılı olarak müracaat etmeme rağmen çıt yok. Her zaman ki gibi " Mevzu Vatansa Gerisi Teferruat " diyorum.(ihtiyaç talebi olmamasına rağmen) Ayrıca mutemetlerin kafası karıştı ben sabit ödememi ve dönerimi almadan bayramı geçiriyorum. (Dağda çobanın kuzusu kaybolsa sorumlusu kim?)

Simurg anka
Simurg anka - 2 ay Önce

Sözleşmeli yöneticilerin sözleşme yenileme tarihi hakkında bir gelişme varmi sayın yönetici.

Balıkesir liyakat istiyoruz.
Balıkesir liyakat istiyoruz. - 2 ay Önce

Balıkesir il sağlık müdürü fevzi yavuzyılmaz ile gönül kapısından değil apartman kapısından bile içeri giremezler.

Milesnamlıy
Milesnamlıy - 2 ay Önce

Sağlıkta öncelikle liyakat istiyoruz gerek siyasi gerek cemaat gerek ahbap çavuş ilişkisi istemiyoruz sağlik çökme derecesinde bunda sendikaların da cok etkisi var idareci koltugunda oturan büyükleriz,kardeşlerimiz bunu vebalini asla ödeyemiyeceklerdir şahsen ben kurum çalışanı olarak halkamı helal etmiyorum.

Ankara
Ankara - 2 ay Önce

Gönül Kapısı mı? Cemaat Kapısı mı? Bu neyin kapısı?


SIRADAKİ HABER