Sağlıkçıların Umutları Başka Bayrama

Sağlıkçıların Umutları Başka Bayrama

Sağlık personelinin bayramı olur mu diye her yıl sorarız ama cevap alamayız. Tüm dünya basınında da yer aldığı üzere, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın Teklifi, ile 2021 yılını tüm dünyada “Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı” ilan etti.. Sağlık personeli 2021 Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılında Kurban Bayramı’na ve umutları başka bahara ertelenmiş olarak girdi.

Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılında sağlık personelinin mutsuzluğu ulusal basınında gündeminden hiç düşmedi.

Sağlık çalışanları pencerelerde ayakta alkışlandı, hakları ödenmez dendi ve aslında alması gereken ancak hastaneleri ekonomik durumları nedeni ile alamadıkları ek ödemeler devlet bütçesinden kimine ödendi kimine ödenmedi. Yayımlanan ek ödeme oranlar dahi sağlık çalışanları arasında ayrımcılık oluşmasına neden oldu. Nasıl olmasın dı, Baktığınızda hiç covid hastasını görmeyen personele covid üzerinden ödeme yapıldığı görüldü.

İlk başta idari yönetim sağlık çalışanları ile görüşmedi, önlerine engel koydu, nasıl covid- 19 olursun sorusunu sordu, arayıp halini hatırını sormadı, kendileri olunca aranmak sorulmak istedi.

Tüm kamuda çalışan personel idari izin kullanıp, esnek mesai yaparken sağlık çalışanlarının Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile yapmış olduğu 2,5 gün idari izin nöbet paralarından kesildi. Sağlıkta ise kimler esnek mesai yaptı idari izin kullandı bilmek istendi ama kimse açıklamadı.

Sağlık çalışanları bir umut 3600 ek göstergeyi bekledi ama olmadı.

Sağlık çalışanları tek Kalemde Yoksulluk sınırının üstünde maaş talep etti olmadı.

Sağlık çalışanları kendilerine tanınan ulaşım hizmetlerinin ücretsiz ve süresiz olmasını istedi ama o da olmadı.

Sağlık çalışanları 2020 yılında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavında mülakat olmasın istedi, sınav puanı ile olsun dedi olmadı. Hizmetli kadrosundakiler başka kurumlardaki gibi sınavsız olarak VHKİ olarak kabul edilsin istendi olmadı. Ama Bakanlığın belirlemiş olduğu karne parametrelerinde başarısı düşen sözleşmeli yönetici ile sözleşme imzalamaya devam edildi.

Sağlık Bakanlığı çalışanı iken, belirli bir puan aldığınız halde, VHKİ, Şef olamıyorsunuz ama, sağlık personeli hatta memur bile olmayan birini, sınav olmadan, müracaat olmadan sözleşmeli yönetici ataması artarak devam ediyor. Yöneticilik sınav olsun başarı gösterenler ile sözleşme yapılsın umudu vardı ama değişen yok. Sınavsız bir şekilde aynı hızla devam ediliyor.

Sağlık çalışanları yasal olan senelik izinlerine dahi ayrılmadığı günler oldu, ihtiyaç var denilerek 35 yıllık personel nöbete covid alanına çekildi ama PDC’si dolu olan il sağlık müdürlüklerindeki geçici görevlendirmeler sonlandırılmadı artarak devam etti. Ehliyet,liyakat cümlelerde kaldı.

Görevlendirmelerde mevzuata uygunluk ara ki bulasın. Yasa ve yönetmelikler personelin cezalandırılacağı zaman geçerli olan kaideler gibi. 

Sözleşmeli yöneticiler her ayın 15’inde bulunduğu kadrodan daha fazla maşı alırken, çalışanlar ek ödeme yatacak mı, ne zaman yatacak, ne kadar yatacak, nöbet parası ,icap parası ne zaman yatacak hesaplamaları ile gün geçiriyor.

Ek ödeme yönetmeliğine göre bazı personele %20 veriliyor ama sebep ne açıklayan yok.

Yönetmelikte olmayan görevlendirmelerde değişen bir şey yok, sorumlu yardımcısı görevlendirmeleri, Sağlık Bakım Hizmetleri Birim sorumlusu görevlendirmesi, gündüz süpervizörü vb.

Mobbing haberleri artık ulusal basında da yer alıyor. Sessizce uğradığı mobbing için dua edenlerin sayısı da hiç yadsınamayacak kadar çok. Bu nedenle de değil mi ki sağlık sendikalarının yapmış olduğu anketlerde sağlık çalışanlarının kurum değiştirme isteği belirgin şekilde göze çarpıyor.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

Bazen keddilerine verilen yemekleri çözüm olur beliki diye sosyal medyadan paylaştı. Sitem etti sersenişte bulundu. Ne yöneticiler duydu, ne sendikları

Vel asıl bir bayrama daha sağlık çalışanları umutları başka bayrama kalmış   şekilde girdi

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2021, 08:52

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
kerim
kerim - 2 hafta Önce

hem oy ver ,hem de kölelikten ağla!!!!!

ALİ
ALİ - 2 hafta Önce

İLK SEÇİMDE GÖRÜŞECEĞİZ.ONLARDA UMUTTA KALMAYACAK. NAKAVT OLACAKLAR.

4747 Mardin
4747 Mardin - 2 hafta Önce

yav bu sağlıkçılar çok mu şey istiyor Türkiye,de 1 saatte zengin olanlar var biz zenginlik istemiyoruz bize verilen sözleri verin çok mu zor 3600 ve yardımcı hiz.sınıfına kadro başka bir şey istemiyoruz adamlar sınav kazandı kadroları verilmedi 2351 kişinin hakları ne oldu.

Ass
Ass - 2 hafta Önce

Seyyanen istiyor sağlıkçı . Verdiğiniz maaş yetmiyor . Daha yeni sözde zam ile 4200 oldu maaş. Vasıfsız işçiler bile alıyor bu kadar herşeyi biliyoruz. Herşeyin farkındayız. Alınterimizde boğulacaksınız

Kartal
Kartal - 2 hafta Önce

Ya bırakın artık senelerdir dilimizde tüy bitti sonuç alamadık millet yapmadığı ek dersi alır birileri gitmediği işin ücretini alsın bizlerde çalışıp halk ettiğimiz ücreti kesme alma dersindeler sağlık camiası 20 yıldır gerilemekten başka bir şey elde edemedi bütün dünya sağlık çalışan ları için iyileştirmeler yaparken BIZIMKILERDE sağ olsun alkışladılar

Tedinim miyav
Tedinim miyav - 2 hafta Önce

Ne zamanki saglikcilar dan bir bakan çıkarsa o vakit anlaşılır dertleri boş bos yazmakla cozulmuyor bizim yazdıklarımız bu haberleri okuyanlar için boş yorum olarak kabul ediliyor bakın askeriyenin oyak var emekli olduğunda 700 ile 900 milyar alacaklar oyak tan en azından iki daire alırlar çocuklarına yine polislerin polsan var emekli olurlarsa 500 milyar alacaklar saglikcilarin ne var sağlıkçılara da bir sandık kurulamaz mi bakanlık nezdinde mesela saglik san adı altında sağlıkçılarda emekli olduğunda 500 bin tl emekli maaşı alsa yapılamazmi yapılır istense Süleyman soylu bakanımız başardı saygıdeğer saglik bakanımız da başarır milli ilaç hamlesiyle devlete milyarlarca dolar kar ettiren bir bakanımız var bu iş ede lütfen el at ne olur sayın bakanımız bari bu konuda katkınız ve eseriniz süper olur takdir sizlerin saygıdeğer bakanimiz

SIRADAKİ HABER