Sağlık Personeli Artık "DUR" De

Sağlık Personeli Artık "DUR" De
Sağlık personeli artık neden diye sormalı ve gerek özel avukatları gerekse de sendikalarının avukatlarıaracılığı ile  hakkını aramalıdır. Sağlık kuruluşları kimsenin istediği gibi hareket edebileceği, ben yaptım olduğu mantığı ile yönetebilecekleri alanlar değildir. Lisans mezunu olmak dışında hiç bir kriter olmadan, bir takım kişilerin referansı ile sözleşmeli yönetici olarak atanmış olabilirler.  Atanmış olmanın verdiği güç sarhoşluğu, yasa ve yönetmelikleri bilmemelerinden kaynaklı uygulamalar, referans merkezlerine yaranma çabası ile yapılan uygulamalar, sağlık personeline mobbing olarak dönmektedir. Kamu kurumları yasa ve yönetmelikler ile yönetilmektedir. Sendikalar sağlık personelinin özlük haklarının savunulması için vardır. Sağlık personeli her ay aidat ödediği sendikalarının aracılığı ile kurumlarında yaşanan, yönetmeliklere aykırı durumlar için yasal haklarını aramalı ve haksızlıklara karşı sesini duyurmalıdır.
 • Öncelikle sağlık personeli bir nöbetten başka bir nöbete koşarken, hemen her hafta sonu cuma- pazar  nöbet tutarken , bayram tatilinde kaç nöbet tutacağını hesaplarken kendi hastanesinden, PDC doluluk oranı % 100 olan il-ilçe sağlık müdürlüğüne yapılan gecici görevlendirmeler için dava açmalıdır. Kurumun PDC'si %100 dolu değilken PDC'si %100 dolu olan birime sağlık personeli görevlendirilmesi ve bunun yıllarca süreklilik arz edecek şekilde devam etmesi sadece ve sadece kalanın daha fazla çalışmasına sebeb olmakta olan bir mobbingdir. Hasta ile birebir çalışılan alanlarda daha az nöbet parası vermek için nöbet tutan personelin sayısını azaltmak hizmet kalitesini etkilemektedir. Ancak yıllarca süren geçici görevlendirmeler nedeni ile  kalan kişilerin mesai harici  fazla çalışması karşılığında ödenen para kamu zararıdır. 
 • Sağlık Bakanlığının ilgili yazılarına rağmen biriminize hemşirelik alanında lisans mezunu olmayan, yüksek lisans mezunu olmayan personelin sorumlu hemşire olarak atanması mobbingdir. Kaç yatak için birim sorumlusu görevlendirilebiilr. 10 yatak için birim sorumlusu görevlendirmek ne kadar akılcıdır.
 • Sağlık Bakanlığının ilgili yazılarına rağmen sağlık personelinin bilgiişlem, hukuk büro, personel özlük, sivil savunma gibi birimlerde çalıştırılması gerdide kalan ve onun yerine daha fazla nöbet tuttan, daha fazla hasta bakan cuma-pazar nöbete gelmek zorunda olan personel için mobbingdir.  Aynı zamanda kalan kişilere fazla çalışması karşılığında ödenen parada kamu zararıdır. 
 • Sağlık Bakanlığının resmi yazılarına rağmen nöbet tutmaması tavsiye edilen gurupta yer alan personel eğitim, enfeksiyon, tig, tıbbi sarf, birim sorumlusu gibi alanlarda görevlendirilebilecek iken, daha mesleğinde 10 yılını dahi doldurmammış personelin bu birimlerde görevlendirilmesi onun yerine daha fazla nöbet tutan, daha fazla hasta bakan personel için mobbingdir.Sahi  bir hastanede kaç tane eğitim hemşiresi görevlendirileceği kriteri nedir. Bir hastanede eğitim hemşiresi, obezite hemşirei,, gebe okulu hemşiresi, diyabet hemşiresi adı altında kaç  çalışan nöbetten çıkarılır. Neden bu birimde nöbet muafiyeti olan personel görevlendirilmez.
 • Sağlık Bakanlığının ilgli yönetmeliklerinde dayandırılarak yoğunbakımlar belirli sayıda tutulurken evde sağlık birimi gibi nöbetsiz çalışılan birimlerde satndartın üstünde personel çalıştırılması daha fazla nöbet tutan, daha fazla hasta bakan personel için mobbingdir. Aynı zamanda kalan kişilere fazla çalışması karşılığında ödenen parada kamu zararıdır. 
 • Tüm personelin mesai takibi yapılmaz iken, sadece sağlık personeline yapılan mesai takibi sağlık personeline en büyük mobbingdir.
 • Sağlık personeli hiçbir yönetmelikte görev tanımı, sorumluluğu, yetkisi  ve kadorsu olmayan Sağlık Bakım Hizmetleri birim sorumlusu, koordinatör, süpervizör hemşire v.b adlar altında yapılan görevlendirmeler için dava açmalı, yapılan mobbinge ve  bu görevlendirmler nedeni ile artan iş yüküne son vermelidir. Aynı zamanda kalan kişilere fazla çalışması karşılığında ödenen parada kamu zararıdır. 
 • Sözleşmeli yönetici kendine ait çayhane oluşturuken, çalışanların çay makinalarını kaldırması mobbingdir.
 • Sağlık personeli biriminde kullanılan malzeme için piyasa fiyat araştırmasında zorunlu olarak yazılırken sözleşmeli yöneticilerin, satın alma personelinin satın alma aşamasında yer almaması  sağlık personeline uygulanan  mobbingdir. Malzeme sağlık personeline değil hastaneye lazımdır.
 • Sağlık personeline kıyafet zorunlulugu uykalanırken ihale ile kıyafet alınan personele serbest kıyafet uygulaması mobbingin başka boyutudur.
 • Sözleşmeli yönetici mesaiye  sabah saat 9 da gelip,aşkam 4 de çıkarken, çocugunu okula bırakıp alırken, öglen yemegini yedirmek için gidip gelirken personeli çalışma ortamında husursuz etmesi, sürekli olarak sorgulaması, hesap sorması mobbingdir.
 • Sözleşmeli yöneticiler evraklara imza atmaz iken personeli imza atmaya zorlamak mobbingdir.
 • Sözleşmeli yöneticilerin  banka promasyon ihalelerinde boy gösterirken kurumlar tarafından yapılan satın alma ihale süreçlerinde yer almamsı mobbingden başka ne ile açıklanabilir..
 • Personelin oturmasına karışan sözleşmeli yöneticinin, personel ile ağzında sakız ile konuşması saygısızlık ve mobbing değil midir?
Sağlık personel kurumlarında yaşanan bu ve benzeri ilgili yönetmeliklere aykırı durumlar için üyesi bulundukları sendikaları aracılığı ie dava açmalı ve dur demelidir.
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2019, 21:13

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yok ya
Yok ya - 10 ay Önce

Gözümüzle gördüğümüz usulsüzlükleri söylediği zaman sana cephe alıp yalnızlaştırma politikaları uyguluyorlar bence adam gibi adamlara makam mevki verilmeli

çok güzel anlatmışsınız.
çok güzel anlatmışsınız. @Yok ya - 10 ay Önce

Yalnız eksik kalan kısım var. Başkan , Başk. Yrd. adı altında döner sermaye üzerinden soygun yapılmakta. Daha bilgisayarı açıp kapamasını bilmeyen insanlar bilişime bakmakta, hangi yazıyı hangi birime göndereceğini bilmeyen insanlar 15000- 20000 maaşla görev almakta.

Hemşire
Hemşire @Yok ya - 10 ay Önce

Arkadaşlar size soruyorum, sendikadan hicazet almadan il sağlık müdürlüğü ve ilçe sağlık müdürü ve hastanelerde yönetici varmı, sendikadan secazet almadan il sağlık müdürlüklerinde ve memurun yerine bakan sağlık personeli varmı. Ben söyleyeyim yok. Bunun anlamı şudur sendikalar maalesef sağlık bakanlığı içinde ayrıcalıklı bir bakanlık olmuştur, yani devlet içinde devlet. Sendikanın izni olmadan sağlık personeli nefes bile alamıyor. o kadar beceriksiz insanlar amir sıfatıyla alındıki anlatmak mümkün değil, işine hâkim ve bilgili insanlar ise küstürüldü bir köşeye itildi. Sonuç olarak sendika elini eteğini çekmediği sürece bu camia rahatlamaz daha da kötüye gider.

BAYBURT
BAYBURT @Yok ya - 10 ay Önce

Bayburtu kendi çiftlikleri haline çeviren zihniyete yazıklar olsun . Allah büyüktür , gün gelir hesabı sorulur . Bu kadar suçun, günahın altından nasıl kalkacaklar bakalım

Biraz dürüstlük biraz vicdan!
Biraz dürüstlük biraz vicdan! - 10 ay Önce

Sayın Bakanım,

- TÜSEB e gelince para var.

- Sağlık Anonim Şirketinin yönetici ve uzmanlarına para var.

- İldeki sözleşmeli ballı maaşlı yönetici ve uzmanlar gelince de para var.

PEKİ İŞİ YAPAN SAĞLIKÇIYA GELİNCE NEDEN PARA YOK?

Zaten bunları yapmazsan yönetici olmuyorlar
Zaten bunları yapmazsan yönetici olmuyorlar - 10 ay Önce

Herkes kendi gurubunu oluşturup dedikoduyla reklamla kurum yönetiyor aksi zaten bu davranışları meyilli olmayanlarıda bizden değil diyip yönetici yapmıyorlar

Sağlıkçıların sabit ek ödemesi emekli maaşlarına yansısın
Sağlıkçıların sabit ek ödemesi emekli maaşlarına yansısın - 10 ay Önce

Sayın Bakanım,

Meslektaşlarınızın yani doktorların sabit ek ödemesi emekli maaşlarına yansıtıldı.

Hem Bakanımız hem de isterse etkili olan yetkili sendika ne yazık ki benim de üyesi olduğum SAGLIKSEN biz hemşireleri unuttu. Soruyorum size Sağlık hizmetini doktor tek başına mı sunuyor vatandaşa?

Bunda biz hemşirelerin payı yok mu? Doktorun orderini kim uyguluyor, hastaya?

Biz hemşireler insan değil miyiz? Fizyoterapistler, psikologlar, sosyal çalışmacılar, Ebeler, ATTler, ....

Biz de sağlık hizmeti sunuyoruz. Doktorla aynı hizmeti , birlikte vatandaşa sunuyoruz.

Hakkımız olan sabit ek ödememizin emekli maaşımıza yansımasını istiyoruz.

SAGLIK MEMURU
SAGLIK MEMURU - 10 ay Önce

ARTIK DUR DE...
NE DERSEN DE AMA BİR ŞEY SÖYLE TEPKİ GÖSTER
bu bakanlığın personeli olmaktan utanıyorum iğreniyorum bir erkek hemşire sağlık memuru olarak bu mesleği yapmaktan tiksinir oldum imkanım olsa bir dk bile durmam düz memur olurum mis gibi sadece 8'4 mesaimi bilirim hiç bir sorumluluğu riski nöbeti vbvb yok ne hastanın altını bokuyla uğraşmak ne bulaşıcı hastalığı ne enfeksiyonu ne tedavileri ne hasta yakınlari ne hastanın banyosu vbvb işlerler uğraşırım bu meslek bu kadar düşük maaşa yapılmaz emeğimizin hakkını isteriz ne yaz ne kış ne bayram ne haftasonu ne remi tatil yok bizlere niye yapayım o zaman bu mesleği bir fark olmayacaksa neden yipratayim kendimi neden hasta ve yakınlarından dayak yiyeyim öyle değil mi

Bir polis en az 6000 TL den aşağı maaş almazken bir astsubay 8000 TL den aşağı maaş almazken bir öğretmen 6000 TL aşağı maaş almazken bir vaiz 7500 TL den bir zabıta 5800 TL den bir itfaiyeci 6000 TL den aşağı maaş almazken bir bekçi 4950 TL den aşağı maaş almazken 15 yıllık bir sağlıkçı olarak herseyle elime geçen 4300 TL hu arkadaslar bizlerden daha mı zor şartlarda çalışıyor daha mı değerli bir iş yapıyor daha mı vbvb bu maaşı kabul etmek zorunda değiliz emeğimizin hakkını isteriz

SELİMCAN
SELİMCAN - 10 ay Önce

HARİKA BİR YAZI,TEBRİKLER. EYYY MOBİNG,SEN NELER KADİRSİN. BENCE KANAL İSTABUL'DA MOBBİNG'DİR. SAYGILARIMLA.

Mustafa
Mustafa @SELİMCAN - 10 ay Önce

Allah aşkına sen bi sus ya

SAGLIK MEM
SAGLIK MEM - 10 ay Önce

ARTIK DUR DE....
Bir polis en az 6000 TL den aşağı maaş almazken bir astsubay 8000 TL den aşağı maaş almazken bir öğretmen 6000 TL aşağı maaş almazken bir vaiz 7500 TL den bir zabıta 5800 TL den bir itfaiyeci 6000 TL den aşağı maaş almazken bir bekçi 4950 TL den aşağı maaş almazken 15 yıllık bir sağlıkçı olarak herseyle elime geçen 4300 TL hu arkadaslar bizlerden daha mı zor şartlarda çalışıyor daha mı değerli bir iş yapıyor daha mı vbvb bu maaşı kabul etmek zorunda değiliz emeğimizin hakkını isteriz

MELİHCAN
MELİHCAN - 10 ay Önce

Çok iyi olur.


SIRADAKİ HABER