Sağlık Çalışanlarının Sesini Duyun

Sağlık Çalışanlarının Sesini Duyun
Sevgili Personel Sağlık Net sizin sağlık çalışanlarının sesi olmaya çalıştığınızı biliyorum. Lütfen mektubumu yayınlar mısınız,
Sayın Bakanım ve Cumhurbaşkanım,
Sağlık Bakanlığı çalışanlarının sesini bir duysanız keşke, duyabilseniz keşke. Ama sağlık bakanlığındaki müdürlerden, daire başkanlarından, il sağlık müdürlerinden, hastane başhekim, müdür ve yardımcılarından, sendika yönetimi ve temsilcilerinden değil. Hani emekçi dediğimiz kesimin sesini ve kırgınlığını duysanız. Yağmur, kar,soğuk,sıcak demeden asansörü olmayan 10 katlı binaya nefes nefese müdahale için çıkan sonra hastayı sırtında 10 kat indiren ATT’den dinleyin. 22 yaşında şehir merkezine haftada 1 arabanın indiği sağlık evinde hayat ve yaşam mücadelesi vermeye çalışan ebe’den dinleyin. Hastanede bebek gibi bakarak, hastasının altını temizleyen, ağız bakımını veren, yeri gelince hastasının yürümesi için yürüteç gibi koluna giren, hafta tatili, bayram tatili, gecesi-gündüzü olmadan evde hasta çocuğunu, eşini , annesini bırakarak mesaide olan ebeden, hemşireden, sağlık memurundan dinleyin. Evet sağlık personeli hasta dahi olsa nöbeti varsa mesai ye gelir kolunda serumla çalışır. Sağlık çalışanı hekime muayeneye gitse, siz sağlıkçısınız rapor veremem, raporluk durumun var ama, amirin izin versin denir. Kazara hekim hastalığınızın karşısında rapor verdi. Hastalığınız esnasında idari amiriniz sizi hakem hastaneye gönderebilir ve hasta halinizle başka bir yerde günlerce eziyet çekebilirsiniz. Kalacak yer sorunundan tutunda, yol paranıza kadar cebinizde paranız var mı diye bakmaz. Kendi kişisel ego tatmini için sizi başka hastaneler de süründürebilir. Sizi hakem hastaneye gönderirken, idari izin verilen personele yada daha uzun süreli rapor alan personel hakem hastaneye gönderilmez. Kimi niçin hakem hastaneye gönderiyor, kimi neye göre hakem hastaneye göndermiyor. Karar verme kriteri ne kimse bilemiyor. Gelelim STK yapılanmasına. Evet sayın Bakanım ve Cumhurbaşkanım bu konuda da özgür olduğumuzu asla söyleyemem. Bakın hastanelerde oluşturulan yönetimlere. Ya STK’nın kadın kolları yönetim kurulunda, ya bir önceki dönemde yönetim kurulu üyesi, ya temsilcisi ee siz bu ortamda nasıl özgür iradenizi kullanabilirsiniz.
Sağlık sektöründe kadın olmak her gün zorlaşıyor. Atanan yöneticilerin hemen hepsine yakını erkek. Nerdeyse kadın gurubuna ait olan tek yer olan Sağlık Bakım Hizmetleri müdürlüğü de artık erkeklere geçiyor. Hemşire veebe iseniz zaten sağlık Bakanlığında her iş sizindir hiçbir iş sizin değildir. Hastanede elemanı olmadığı için yıllarca sizi çalıştırılar. Nerde ise mesleğinizi unutursunuz hop bu iş sizin değil denir ve kliniğe verilirsiniz. Sonra iş bilmiyorsunuz diye her türlü mobinge uğrarsınız. Yönetim değişir ilk iş hastanede çalışan ekibin yerini değiştirmesi, bir eksiğinizin hatanızın olmasına gerek yok. Sizin yerinize söz verdikleri vardır. Lütfen ebe yada hemşirelerin ve kadınların olan sağlık bakım hizmetleri müdürlüğüne ebe-hemşire olmayan erkek müdür ve müdür yardımcısı atamayın.
Sayın Bakanım ve Cumhurbaşkanım;
Biliyorum ki niyetleriniz çok halis, o nedenle de atadığınız insanlara güveniyor ve inanıyorsunuz. Davranışlarında art niyet aramıyorsunuz ama sahada durum hiç öyle değil. Sağlık çalışanları artık aidiyet duygusunu hiisedemiyor, kendini güvende hissedemiyor. Yönetici mobingi nedeni ile. Bir devlet memurunun vakarında görevini yerine getiren önceliğim devlet diyen çalışan iş bilmez yönetici ile ters düştüğünde başına gelecekleri kısaca sıralayayım isterseniz. Yanına gelen herkes ile sizin dedikodunuzu yapar, sizin başınızı en kısa zamanda ezeceğini ifade eden cümleler ile haber gönderir, sistemsel sorunlarınızı ilettiğinizde size sorun sizmişsiniz gibi davranır.
Sayın Bakanım ve Cumhurbaşkanım;
Lütfen artık atamaları yaparken liyakata bakılsın, bırakın sınav yapında gerçekten devletin iş ve işlemlerini bilen insanları yönetici yapın. Hayatında mevzuat kapsamında tek bir ve işlem gerçekleştirmemiş insanların yönetici olarak atanmasına izin vermeyin. Liayakat sahibi kişi atanmadığında,  memura usule uygun olmayan talimatlar veriyor, çalışan yapınca soruşturma geçiriyor, yapmayınca her türlü mobinge maruz kalıyor. Sonra basında yolsuzluk haberleri alıp başını gidiyor. İşin aslı ne olursa olsun toplumda usulsüzlük var ağlısı oluşturuluyor. Buda en çok size ve bize zarar veriyor. Lütfen atama için önünüze gelen cv lere bir bakın. Sevilen kişileri atamak nedir. Sevildiğini düşündükleri personel için ne gibi bir çalışma yapılmışta bu kanıya varılmış.Madem atadıkları yöneticiler o kadar seviliyordu da neden illerinde  seçim kaybedilmiş. Seviliyor düşüncesi ile atadıkları  yönetici yüzünden kurumdan ayrılmak için ugraşan personelden  sayısından haberleri var mı acaba? İşe gelirken ayakları geri giden personel sayısından haberleri var mı acaba? Hangi çalışan kurumundaki idari amirinin kurumuna gelen ilgili, ilgisiz her kişiye kurumunun ve çalışanlarının kötülenmesinden memnun olur. Size diğer çalışanı aşagılayan amir sizden sonrada sizi başkasına aşağılıyor. Sonuç mutsuz ve umutsuz personel. Daha kuruma geleli bir yıl olmamış personeli kim ne zaman tanımışda çok sevmiş. Buna nasıl karar verilmiş.Cv’leri gelenleri il sağlık müdürüne, sendika yönetimine sormayın. Zaten isimleri onlar belirliyor. Lütfen kuruma geleli daha 1 yıl olmamış kurum kültürünü tanımayn kişiyi yönetici atamayın. İnanın artık sağlık çalışanı mutsuz ve umutsuz.  Sağlık çalışanı kurum değiştirebilse hemen değiştirecek durumda.Elbette çalışmak istediğiniz ekibi kendiniz belirleyin. Ama sınav yapın yapılan sınav sonucunda kazananlar arasından seçim yapın. Böylece herkesin dilinde olan liyakat kelimesi anlamını bulur. Zaten liyakat sahibi ise o sınavda başarılı olur.
Hemen her ilde 663 Sayılı Sözleşmeli Yönetici görevlendirilmesi dogrultusundabaşkanlıklar, başkan yardımcılıkları ve uzmanlıklar var. Bu görevlendirmeler nedeni ile bulunduğu kadrodan daha fazla ücret alıyor. Bakıyorsunuz bilişim uzmanı ama hastanelerin sistemi çlışmıyor bilişim uzmanı nerede. Satın alma uzmanı var ihaleleri hastaneler yapıyor. Her  bölümün bağlı olduğu başkanlıklar ve başkan yardımcılıkları. Herkesin bir odası bir sekreteri var. Sahda elaman eksikliği ise artıkca artıyor.
Hastaneler pdc sinden daha az bir personel ile çalışırken il-ilçe sağlık müdürlükleri pdc sinin üstünde elemanı gecici görev ile çalıştırıyor. 
Sayın Bakanım ve Cumhurbaşkanım
Daha önceki ekbide bu isimler belirlemişti, Ne olduda bu kadar kısa sürede bu kadra kadro boşaldı. Bu kadrolarda sevilen isimlerde diye atanmıştı. Ama şimdi ne sevgi var ne muabbet sadece deikodu ve başarısılık hikayesi. Daha önceki ekibide şuan ekibi belirleyen isimler belirlemişti. O zaman demek ki bu işte bir yanlışlık var.
Sayın Bakanım ve Cumhurbaşkanım
Sağlık çalışanları yıpranma payının geçmişe yönelik verilmemesi, tüm personeli kapsamması ile zaten kırıldılar. Aynı yogunbakımda,aynı acilde, aynı serviste aynı şartlarda ve aynı şekilde çalışan att-hemşire-ebe- sağlık memuru arasında ayrım yapıp sadece hemşirelere 3600 ekgösterge verilmesi sadece ve sadece haksızlıktır. Lütfen birlikte çalışan bu personel arasında ayrım yapmayın. Kriter olaral elbette bir belirleme yapılabilir. Ama bu aynı işi yapna ve birlikte çalışan personel arasında olması haksızlıktır. Her şeyden önce sizin eşit işe eşit ücret dusturunuza terstir.
Sayın Bakanım ve Cumhurbaşkanım Allah yar ve yardımcınız olsun. Allah size ve devletimize zeval vermesin
Saygılarımla
Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 18:12

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 10 ay Önce

ÇOK GÜZEL BİR YAZI KALEME ALINMIŞ,TEBRİKLER. MAALESEF SAĞLIK BAKANLIĞI ÇALIŞANLARI ÇOK GARİP BIRAKILDI. SAYGILARIMLA.

sağlık mem
sağlık mem - 10 ay Önce

Sağlık Bakanlığı personeli olmaktan,bir sağlık çalışanı olmaktan bıktık utanır olduk

döner sermayeler emekli̇li̇kte sadece doktorlara veri̇ldi̇

3600 ek gösterge sadece hemşi̇relere veri̇lecek

yipranma payi geçmi̇şi̇ kapsamiyor 7 yila 1 sene olarak veri̇li̇yor

kamuda en düşük maaşi alir olduk herşey dahi̇l 4100 tl i̇ken bi̇r poli̇s 5800 tl 6500 tl arasi alirkn

bi̇r ögretmen 5500 tl üzeri̇ alirken

bi̇r astsubay 7000 tl üzeri̇ alirken, bi̇r uzman çavuş 5600 tl üzeri̇ bi̇r zabita 4900tl vb

poli̇slere askerlere öğretmenlere i̇ndi̇ri̇mli̇ ulaşim(metro,dolmuş vb)

döner sermayeler son 8 yilda 60 tl veya 0 tl ödeni̇rken

can güvenli̇ği̇mi̇z yok

asker evi̇mi̇z,poli̇s evi̇mi̇z,öğretmen evi̇mi̇z yok

17 yildir hemen hemen her kesi̇me i̇yi̇leşti̇rme yapildi bi̇z sağlik çalişanlari hari̇ç

bu yapilanlardan da anlaşilacaği gi̇bi̇ ne hükümeti̇mi̇zce ,ne bakanliğimizca,ne sendi̇kalarca hi̇çbi̇r değeri̇mi̇z yok derdi̇mi̇zle i̇lgi̇lenen yok ve çalişanlarinda buna bi̇r tepki̇si̇ yok

ne sendi̇kalardan i̇sti̇fa eden ,ne sesi̇mi̇zi̇ duyan

ne olacak bu hali̇mi̇z

bizler sağlık çalışanları hemşire ve sağlık memurları olarak 17 yıldır varlıkta da yoklukta da hükümetimizin ak partinin yanında yer aldık. i̇stikrar için, beka için ödememiz ve üstümüze düşen yapılması gereken tüm görevleri ve fedakarlıkları yaptık . ama artık takatimiz kalmadı. yaptıklarımın karşılığında bir kez olsun bizleri düşünen olmaz mı??????

saglık çalışanları buna rağmen özlük haklarında maaşlarında hep geriye gitti sağlıkta olan bu başarıyı bu memnuniyeti bu dönüşümü herkes görüyor ve takdir ediyor ve bu hükümete oy olarak dönüyor hiç bir kurum hiç bir bakanlık yoktur böyle bir dönüşümü yapan başarıyı yakalayan ama gel gör ki bu başarıyı sağlayan sağlık çalışanları hemşireler, sağlık memurları hasta ile birebir ilgilenen kişiler kamuda en düşük maaşı alıyor

16 senedir her kesime iyileştirmeler yapılırken sağlık çalışanları hep görmezlikten gelindi hiçe sayıldı değersizleştirildi ve bu darp edilmelerle gün yüzüne çıktı. ne kadar yeni binalar yeni hastaneler yapılsa da önemli olan onu göstermek gün yüzüne çıkartmaktır ve bunu başaran orada çalışanlardır başarısıdır hizmet edenlerdedir. bu başarıdan dolayı sağlık çalışanları ödüllendirilmeli hakkı olan verilmelidir

bi̇zler kamuda en düşük maaşi aliyoruz.en çok memnuni̇yet sağliktaki̇ başarida en çok oy bu başaridan kaynaklidir bunda en büyük pay i̇se hemşi̇renin sağlik memurunundur. hasta i̇le halk i̇le i̇ç i̇çe bi̇rebi̇r i̇lgi̇lenen ki̇şi̇lerdi̇r. i̇stedi̇ği̇ni̇z kadar yeni̇ bi̇nalar hastaneler yapin orda ki̇ i̇şi̇ i̇şleyi̇şi̇ yapan çalişanlardir. bi̇zler ne hafta sonu ne gece ne gündüz ne bayram ne resmi̇ tati̇l,ne deprem ne doğal afet ne vb vb her zaman görevdeyi̇z di̇ğerleri̇ gi̇bi̇ masa başinda mi̇s gi̇bi̇ odalarda çalişmiyoruz hasta altini temi̇zle banyosu enfeksi̇yonu bulaşici hastaliği tedavi̇si̇ hasta yakiniyla uğraş

SELİMCAN
SELİMCAN @sağlık mem - 10 ay Önce

BU DESTANI YAZDINIZ YA, GALAN ARTIK HERŞEYİ VERİRLER SİZE:))))) SAYGILARIMLA.

hemşire
hemşire - 10 ay Önce

Şu halimize bakın şu maaşlara bakın Allah aşkına

Yıpranma yok 15 yıla bir sene olacak işmi dir. 3600 ek göstergeyide vermiyorlar bu kadar oyu sağlıktaki başarıdan sağlıktaki bizlerin fedakarca çalışmasından alınırken devlete dünyanın parasını kazandırken. Başka kuruma geçme imkanım olsa 1dk durmam

120 bin din görevlisi nedir ya imamlar günde 10 ar dk dan sadece 50 dk çalışırken yani günde 1 saat bile değilken haftada 4 saat çalışanlara ek gösterge verilecekse 1 milyon 100 öğretmen e verilecekse toplamda 400 bin saglık çalışanına neden verilmiyorbiz sağlık çalışanları sağlık memurları hastada 40 saat çalış hasta ile hasta yakını ile ilgilen hastanın altını temizle banyosunu yaptır bulaşıcı hastalığıyla uğraş tedavilerini yap gece gündüz demeden haftasonu yaz tatili kış tatili bayram demeden çalış idareciler işlerine geldiğinde hemşire gibi çalıştırsın yönetmenliktede sağlık memurları(toplum sağlığı teknisyenleri)aynı zamanda hemşire olarak gör ama 360 ek gösterge verme olacak işmi dir. öğretmen haftada 15 saat çalış günün yarısı yılın yarısında çalış yaz tatili kış tatili kar tatili yapsınlar ek ders ücreti kurs ücreti sınav ücretleri nöbetleri ücreti ver bir de 3600 ek gösterge ver biz sağlıkçılara verme olacak işmi dir

askerlere okul gözetilmeksizin lise ,yüksekokul, lisans hepsine 3600 ek gösterge verilirken askerlerin hepsi 3600 ek göstergeden yararlanırken şimdi sadece hemşirelere verilmesi nedir polislerde ayrım varmı baş polis komiser ... vb iş ayrımı yapılmazken öğretmenlerde ayrım var mı, imamalar da ayrım varmı ki sağlıkçılar da ayrım yapılım sadece hemşireler

120 bin din görevlisi nedir ya imamlar günde 10 ar dk dan sadece 50 dk çalışırken yani günde 1 saat bile değilken haftada 4 saat çalışanlara ek gösterge verilecekse biz sağlık çalışanları sağlık memurları hastada 40 saat çalış hasta ile hasta yakını ile ilgilen hastanın altını temizle banyosunu yaptır bulaşıcı hastalığıyla uğraş tedavilerini yap gece gündüz demeden haftasonu yaz tatili kış tatili bayram demeden çalış idareciler işlerine geldiğinde hemşire gibi çalıştırsın yönetmenliktede sağlık memurları(toplum sağlığı teknisyenleri)aynı zamanda hemşire olarak gör ama 360 ek gösterge verme olacak işmi dir. öğretmen haftada 15 saat çalış yaz tatili kış tatili kar tatili yapsınlar ek ders ücreti kurs ücreti sınav ücretleri nöbetleri ücreti ver bir de 3600 ek gösterge ver biz sağlıkçılara verme olacak işmi dir. hemşire hariç 400 bin sağlık çalışanı var bir de aileleri var ne seçimde ak parti NE oy alabilir ne DE YETKİLİ SAĞLIK SEN DE ÜYE KALIR NEDE YETKİ KALIR HODRİ MEYDAN

10/2 zabıta memuru eş çalışmıyor bes yok 5237 tl promosyon ve ikramiye hariç

, KGM (4/b 'li) Ocak ayı maaşı sendika var bes yok 5412.10 lira. Allah devlete zeval vermesin

. 5/3 kimyager 6.407,50tl. Kurum İBB

6 3 polisi memuru aile yardımı ... parası promosyon 6385 Allah bereket versin

Ptt 6-2 bekar memur:4545,02 2015 sicilli

KKK Uzman çavuş evli çocuk yok %11 bes 340TL Oyak 278TL Konut 278TL Toplam 896 kesinti NET Ele geçen 7027 OHAL tazminatı içinde (2062 TL)

öğretmen herşey dahil 5700tl

yeni işe başlayan bir bekçi 4300 tl

bir aynıyat saymanı 5600 tl

bir müftü vaiz 5800 tl vb vb alırken

3/1 öğretmen 4600 lira maaş +1000 tl ekders+ 480 lira dyk kursu+460 lira pansiyon nöbeti 6540 lira. 1 hafta şubat tatilinden dolayı eksik. Tam 4 hafta olsaydı 500 lira civarı daha fazla olacaktı

KİT düz memur Lisans 6/2

BES yok, Eş yardımı yok

4855 TL + 65 TL çocuk yardımı=4920 TL

şu maaşlara bakın Allah aşkına biz sağlıkçılar 15 yıllık bir hemşirenin ,bir sağlık memurunun herşey dahil 4100 tl bu ayıp sendikalara hükümete yeter bizler şu yukarıda ki mesleklerden daha mı az çalışıyoruz daha mı riskssiz bir iş yapıyoruz ne hafta sonu ne tatiller ne gecemiz var ne bayramımız var millet masa başında dünyanın maaşını alıyor beizler hasta altını temizle ,bulaşıcı hastalığıyla uğraş gece tedavileriyle uğraş hastanın banyosunu yaptır vb vb bu meslege cana bu kadar değersizliz nedir Allah aşkına artık yeter

hemşire
hemşire - 10 ay Önce

Bakanlık derhal bu konulara el atmalı düzeltilmelidir

Hemşire ,Sağlık memuru olarak bu feryadımız, bu çığlığımız artık son noktaya gelmiştir dayanacak gücümüz kalmamıştır acilen hükümetimizin sağlık bakanlığımızın sesimizi sizlerin aracılığı ile duyulmasını iletilmesini istiyoruz.

Hastanelerin durumu çok vahim bir hale gelmiştir özellikle hemşirelerin ve sağlık memurlarının hasta ile hasta yakını ile birebir ilgilenen tedavilerini yapan alt temizliği, pansumanı,banyosu, enfeksiyonu ,bulaşıcı hastalığı vb vb işlerle uğraşan yapan bizlerin ne gecesi ne hafta sonu ne bayramı ne yaz tatili ne kış tatili ne resmi tatili ne kar tatili vb günleri olmayan 24 saat gece gündüz çalışan bizlerin her geçen gün iş yükü artmıştır.

Kısaca işin özeti şudur:hastaneler tıka basa doludur boş yatak boş servis yoktur servisler öyle hale gelmiştir ki örneğin: ortopedi hastası servisinde boş yatak olmadığından dolayı geliyor üroloji servisinde yatırılıyor, bakıyorsun göğüs servisinde yatıyor .göz ameliyatı alan kişi bakıyorsun cildiye servisinde yatıyor vb vb kısaca iş yükümüz öyle çoğaldı ki anamız ağlıyor desek yeridir.iş çok hasta çok iş yükü tavan yapmış ama gel gör ki hastanelerde personel kalmamıştır .sizlere vereğimiz bu örnekleri yerinde görseniz bir araştırılsa bu nasıl olur diye feryat edersiniz.

1)hastanelerde hemşire yok, yeterli sayıda hemşire yokken personel ihtiyaçı var iken bakıyorsunuz hemşireler il sağlık müdürlüklerine,ilçe sağlık müdürlüklerine,halk sağlığı müdürlüklerine,tms lere,vb yerlere kısacası masa başı işlere kaçıyor tayin yaptırıyor tabi ki de bunları şuçlamıyoruz çünkü hastanelerde çalışmanın hiçbir cazibesi kalmamıştır bu kadar iş yükü olupta ne döner sermayeler ödeniyor, ne nöbet paraları ödeniyor ,ne darp olaylarında sahip çıkan oluyor hemşire yetersizliğinden gün aşırı nöbete mesaiye geliyoruz durum böyle olunca da kimse hastanede çalışmak hasta ile hasta yakını uğraşmak istemiyor neden çalışsın ki masa başlarında tertemiz odalarda çalışmak varken masa başı işlerinde çalışmak daha cazip hale geliyor.

2)hastaneler diğer vahim bir dırum ise doktor eşleri olan sağlık personeli hemşirelerin,lab tek,röntgen tek vbvb hastaneler de masa başı işlerinde 8,5 mesai gündüz çalışılan yerlerde görev alıp nöbet tutmamalarıdır bakıyorsunuz kalitede,enfeksiyon hemşireliğ,tig,eğitim hemşireliğinde yani masa başı işlerde çalıştırılıyorlar hiç bir doktor eşi nöbet tutmaz tutsa bile supervizor nöbeti yazılır formalite

3)Bir laboratuar teknisyeni hastanede çalışacak ken kadrosu bile bulunmayan kuruma birime geçiyor kendi işine yapacak bir yer olmamasına rağmen bir lab teknisyeni diş hastanesinde görev yapabiliyor tayin yaptırp gidebiliyor bu nasıl olabilir bir lab tek ne yaparki diş hastanesinde hastanelerde o kadar ihtiyaç varken veya bakıyorsun aynıyatta ,eczanede masa başı işlerinde çalışıyorlar

4)Bir röntgen teknisyeni bakıyorsun kadrosu bile olmayan pdc olmayan sağlık müdürlüklerinde halk sağlığında yani işiyle hiçbir alakası olmayan bir kurumda çalışıyor masa başı işlerde görebiliyorsunuz

5)Bir çevre sağlığı teknisyeni bakıyorsunuz hastanelerde mr ünitesinde,tomoğrafi ünitesinde hiç bir yetki ve sıfata hakka sahip değilken çalışıyorlar yetkisi yokken çevre sağlığı teknisyenlerinin yaptığı bu işlemler suç değilmidir halk sağlığı müdürlükleride çevre sağlığı teknisyeni arıyor bulamıyor.

6) Aynı şekilde bakıyorsunuz bir aneztezi teknisyeni,bir att vb vb hasta haklarinda,çalışan haklarında,yani masa başı işlerde görev yapıyorlar ameliyathanelerin o kadar ihtiyacı varken butür durumlar araştırılsa daha nelerin var olduğu görünce çok şaşıracaksınız

KISACASI BU SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİ VE HASTANEDE ÇALIŞMAYI CAZİP HALE GETİRİLİP HASTA İLE UĞRAŞAN SAGLIK ÇALIŞANI İLE BİR MÜDÜRLÜKTE MASA BAŞLARINDA OTURUP ÇALIŞAN BİR OLMAMALIDIR YÜKSEK ÜCRET İSTEYEN DÖNER SERMAYE İSTEYEN ÇALIŞMAYI İSTEYEN HASTANEDE ÇALIŞMAYI İSTEYEN VARSA AYRI OLMALI,

YOK BEN RAHAT İŞ OLSUN, AZ RİSKSİZ İŞ OLSUN,NÖBET İSTEMEYEN 8,5 MESAYİ İSTEYEN DÖNER SERMAYE İSTEMEYEN VARSA MÜDÜRLÜKLERE MASA BAŞINDA OLMALI KISACA HASTANEDE ÇALIŞMAYI TEŞVİK EDİP HASTANEDEN KAÇMANIN ÖNÜNE GEÇİLMELİDİR YOKSA İLERİDE HASTANELERDE ÇALIŞACAK PERSONEL BULUNAMAZ

DÖNER SERMAYE YÖNETMENLİĞİ BUNA GÖRE DÜZENLENMELİDİR

hemşire saglık mem
hemşire saglık mem - 10 ay Önce

Artık bir fark olmalı ...sonuna kadar okuyun.şimdi çok kızan olacak

sağlığın temel taşı olan ,hastanelerin amelesi, en çok çalışanı, en çok yıprananı olan saglık memurları ve hemşierlerin diğer sağlık çalışanlarından.( lab tek,röntgen tek,odyemetri tek,aneztezi tek,patoloji tek,diyetisyen ,sosyal çalışmacı,psikolog,kısacası tüm sağlık teknisyenleri ve çalışanları) ayrı tutulup ona göre maaşlarında ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalıdır.hastalarla ,doktorlarla,hasta yakınlarıyla,idareyle ,hastanenin sorunlarıyla uğraşan hemşireler ve sağlık memurlarıdır.bir laboratuarda en az 30,40 kişi olur makine başında 3 er kişi çalışır herseyi makıne yapar tek işleri tüpü makıneye koymaktır ve bilgisayara girmektir. hiçbir hastayla hiçbir doktorla hiçbir hasta yakınlarıyla muhatap olmadan kapalı kapılar ardında çalışırlar idare kontrol etmese işe gelip gittikleri bile belli olmaz, yıpranmazlar keyif içinde böyle rahat çalışnla bir hemşire bir tutulmamalı sadece kayıt giren bir işi teşorana vermeli, özelleştirilmedir çoğu hastane özele vermiştir.bir röntgen bölümünde en az 20,30 kişi çalışır mesai saatinde kişi başı sadece ya 5 flim çekimi düşer yada 10 bununla bereber başka birseyler yapmazlar özel olan tomografi olsun, mr ünitesi olsun gece gündüz çalışır hemde bu işi 3,4 kişi yürütür.bu kişilere başka bir iş yaptırmaya çalışsan başka bir görevde görevlendirsen bu benim işim değil bu işi ben bilmem bu iş benim görev ve çalışma sorumluluğumda değil değil çalışmazlar başka rahat bir yer olursada idarede olsun geri hizmet olnca ben bilmem benim görevim değil demezler. ancak sağlık memuru olsun hemşire olsun her türlü işi verir yapmayınca savunma isterler her türlü işe görevlendirirler kapıcı ,düz memur,hizmetli sekreter ne görevi olursa verirler ve çalışırlar.diğer teknisyenleri hiç konuşmıyorum bile yorulmadan mesailerini yaparlar.hemşireye saglık memuruna doktoru ayrı kızar, hastası ayrı kızar, hasta yakanı ayrı döver insanlarla yüzgöz olan hem bunlardır ençok yıpranan yorulandır ..ancak herkes aynı maaşı alır bence özelleleştirilmelidir tüm birimler ,artık bir fark olmalı yada çok çalışanla yıprananla bir tutulmamalıdır işyoğunluğuna göre döner ve maaş verilmelidir.şimdi arkadaşlar kızacaklar ancak gerçek olan budur artık bir fark olmalı çalışnla çalışmayanın bir farkı olmalıdır. zaten iş yerindede ayrıdır kimse laboratuarda ne oluyor bilmez kapıları kapalıdır ,bu tür örnekleri sizlerde çoğalta bilirsiniz benden şimdilik bu kadar devamı var

1219 sayılı yasa 663 khk ile sağlıkcı hak kaybı oldu
1219 sayılı yasa 663 khk ile sağlıkcı hak kaybı oldu - 10 ay Önce

1219 sayılı tababet yasası ile 100 yıldır süre gelen sağlıkcıların hakları 663 sayılı khk ile gasp edildi,eğitim görmüş sağlık personeli,dr.sağlık memuru,tıbbi teknolok,hemşire ve ebeler,çalışırken ve emeli olunca sağlık kabini açp çalışıtırıyordu,sağlık kabinlerini temel kaynağı küçük cerrahi müdahaleler vede sünnetti,ancak yasada sünnet küçük cerrahi olarak geçerken 'şöyle değiştirildi''' sünnet ameliyatı'' denildi,adı cerrahi müdehalden ameliyatı olarak değiştirilince sadece dr.ları kapsadı,biz dr.dışı sağlık çalışanları hak mahrumuyietine düştük,aşağılandık,tüm sağlıkcı meslektaşlarımın dikkatine sunuyorum,sağlık komisyonunda dile getiriniz,devletimize ve milletimze hizmet etmeye devam edelim,.

saglık mem
saglık mem - 10 ay Önce

Bu yazıyı cbaşkanımıza bir ulaştırsak yeter. Ne sendikadan nede bakanlıktan bizlere fayda var

15 yıldır ak parti iktidarında askere kaç defa,hakim savcılara

kaçdefa,öğretmenlere,emniyete kaç defa zam yapıldı özlük haklarında nice

iyleştirmeler yapıldı biz yardımcı sağlık çalışanlarına gelince zınnık

yok nedir bu düşmanlık anlamış değiliz oy potansiyelinin çoğu saglıkta

yapılan iyileştimelerden sağlıkta memnuniyetten alan bu hükümet saglıkta

dönüşümün temel taşı olan saglık çalışanlarını neden hiç düşünmüyor bu

adalet midir hak mıdır.kamu çalışanlar arasında en düşük maaşı alan

bizleriz bunun yanında en çok sorumluluğu olan bizleriz herseyin başı

saglıktır saglıksızkimse bir iş yapamaz bizler tedavi eden şifa dağıtan

elleriz (hemşire,ebe,saglık memurları)

bizler

yazıyla materyallaerle çalışmıyoruz insan odaklı can odaklı çalışıyoruz

ıfak bir hata yapınca cana,yada sakat kalır tedavi uzar malolur bunu

herkes bilir.diğer kurumlarda evraklar uğraş şöfor ol memur daha iyi hiç

bir sorumluğun yok. bunun bir önemi olmalıdır.ve bizler devlete

milyonlarca para kazandırıyoruz bir hastane aylık 5 milyon kaznıyorsa

bunun yarısını devlete hazineye gidiyor diğer kurumlarda böyle birsey

varmıdır yoktur hepsi cepten devletten alıyor bizler kazandığımız halde

para alamıyoruz.devletin bizlere zam yapmasınada gerek yok

kazandığımızdan biraz verse yeter.sendika ne yapar bakanlık ne yapar

ağırlığını koyacak sesimizi duyuracak hakkımızı savunacak kimseler

yoktur biz saglık çalışanlarıdan başka .YUKARILAR CUMHUR BAŞKANLIPI

OLSUN,BAŞBAKANLIK OLSUN AKİM OLSUN,SAGLIK BAKANIMIZ OLSUN SORUNLARIMIZ

ULAŞTIRILMIYOR HERSEY TOZPEMPE BİLİNİYOR YANİ HABERDAR DEĞİLLLER ÇÜNKÜ

BİLGİ AKTARIMI YOK KİMİLERİNCE SAGLIK PERSONELİ ÇOK MUTLU

GÖSTERİLİNİYOR.ASIL YUKARILARA YAZMAK ULAŞMAK LAZIM. Hemşire,sağlıkçı

parçası mıydım yani?

Birçok bebek dünyaya geldiklerinde ilk nefeslerini benim kucağımda aldı. Yine de bir hemşire parçasıyım.

Ölmek üzere olan birçok hastanın son vakitlerini iyi geçirmeleri için

başlarında bekleyip sohbet ettim. Yine de bir hemşire parçasıyım.

Çocuğunu kaybeden aileleri teselli etmek için onlara sarıldım. Yine de bir hemşire,saglıkçı parçasıyım.

Acilde birçok hastaya kalp masajı yaparak hayata döndürdüm. Yine de bir hemşire parçasıyım.

Doktorların her işini yapıyorum. Onların eli, gözü, kulağıyım. Ancak yine de bir hemşire parçasıyım.

Yeni doğduğunda karaciğerleri gelişmemiş olup düzgünce nefes alamayan

bebeklerin sorununu anlayabiliyorum. Yine de bir hemşire parçasıyım.

İşe yeni başlayan hemşirelere ve stajyerlere işi öğretiyorum. Yine de bir hemşire parçasıyım.

Hastaları kurtarabilmek için Noel?i, çocuklarımın doğum gününü, okul aktivitelerini kaçırıyorum. Yine de bir hemşire parçasıyım.

Kan alabiliyorum ve kişinin kolunu delik deşik etmeden yapıyorum bunu. Yine de bir hemşire parçasıyım.

Kalbi duran bebeklere yaptığım acil müdahalelerle bebekleri hayata döndürebiliyorum. Yine de bir hemşire parçasıyım.

Çocuğunuzun

yaşaması için verilmesi gereken adrenalin ve amiodoron dozajını

biliyorum. Yine de bir hemşire parçasıyım.yoğun bakımda bir hemşireyim

bir saglıkçıyım sabaha kadar monitordan gözümü ayırmam, bir ameliyatda

doktorla beraber 5 ,6 saat ayakta ameliyatta bulunurum.vb ,vb ,vb

İnsanların hayatını kurtarabilecek ölçüde bilgi ve tecrübeye sahibim.

Eğer sadece bir hemşire,saglıkçı parçasıysam, bununla gurur duyuyorum!?

Hemşirelerin,saglık memurlarının yaptıkları zor ve yararlı işler hakkında insanları bilinçlendirmek yaymak için paylaşın

Sağlık bakanlığından ayrılmak istiyorum

yeter artık hiçbir kıymetin yok başka kurumda olsan..

artik çlişanlar arasinda da bi̇r fark bi̇r ayrim olmali ömrü boyunca

memuri̇yeti̇ buyunca bi̇r i̇şi̇ yapanla ,ne kadar servi̇s bi̇ri̇m varsa çalişan

her servi̇si̇n hastaliği tedavi̇si̇ni̇ yapan aci̇l,yoğun bakimlar,vb kisaca

ki̇m daha veri̇m li̇ ki̇m hastayla i̇lgi̇li̇ i̇se onun bi̇r farki olmali

di̇ğerleri̇nden hemşi̇re ni̇n saglik memurunun di̇ğer çalişanlardan tabi̇

üstün olmali bi̇r farki olmalı.

.ben

saglik memuruyum ben hemşi̇reyi̇m .saglik doktorsuz ,saglik memurusuz

,hemşi̇resi̇z olamaz bizler tedavi edenleriz şifa veren elleriz.

Ben hayat kurtardım be! Hayat!

Sırtımda hasta taşıdım

Elimde aşı çantası kapı kapı gezdim

Ailesinin bakmayıp kapının önüne attığı ana Babaları yeri geldi evimde misafir ettim!

Hastane çıkışında yakınlarını almaya gelmediler, arabamla 40 km uzaktaki evine götürdüm bir Başıma!

ilacı içen Hasta yüzüme kustu diye 3 kez göz ameliyatı oldum!

Ameliyatlı gözümle gidip su deposu denetledim dağ Bayır demeden

112 de çalıştım! Hekimsiz! Bir Başıma kaldığım günler oldu!

Bir ayda 20 tane 24 lük nöbet tutulur mu? Ben tuttum! Fazla mesai ücreti almadan!

Kaç Kişiyi döndürdüm hayata

Gece Yarısı kapıma dayanıp aman diyene koştum!

Yeri geldi kalacak yeri- parası olmayan hasta Yakınlarıyla maaşımı

paylaştım! Bir madde bağımlısı adam pompalı tüfeğiyle kapıma dayandı!

Yinede genelleme yapmadım herkes böyle diye....

Fakat

reçetesiz bir enjeksiyon yapmadım diye karalandım! Şikayet

edildim!

SİZLER GİBİ SICAK ODALARDA HEP HASTANELERDE GÖREV YAPMADIM HEP

SAHADAYDIM ... SALDIRILARINDA,,DEPREMDE,SELDE,AFET OLAYLARINDA BİREBİR

HASTAYLA HASTA YAKINLARIYLA İLGİLENDİM .CANI SIKILAN AMİRLER CE

MOBİNGE MARUZ KALDIM O SERVİSTEN BU SERVİSE SÜRGÜN EDİLDİM SİZLER GİBİ

BEN LAB TEK BEN RÖNT TEK BEN ŞU TEK BENİM GÖREVİM DEĞİL BEN BİLMEM

DİYEMEDİM HEMŞİRESİSN YA SAGLIK MEMURUSUN YA HER İŞİ HER ŞEYİ BİLECEN

YANİ SİZ LERLE ELBET FARKIMIZ OLACAK BİZLER SAĞLIĞIN HERŞEYİYİZ SİZLER

GİBİ SADECE BİR İŞ YAPMAYIZ.

BAKANLIK,SAHİP ÇIKMAYAN SENDİKA.yaklaşık 40 yıldır özlük haklarında

hiçbir iyileştirme yapılmayan tek kurum çalışanları

Can güvenliğimiz yok,

Erken emekliliğimiz yok,

Şiddete maruz kalıyoruz,

Bayramlarda ailelerimizle olamıyoruz,

Nöbet tutuyoruz geceleri çocuklarımızla uyku uyuyamıyoruz,

Askerlikten muafiyetimiz yok,

Asker evimiz, polis evimiz, öğretmenevimiz yok,

Hiçbir yerde hiçbir mekânda sağlıkçıya indirim, kampanya yok,

Dolmuşlara ne polis gibi bedava ne öğretmen gibi indirimli binemiyoruz

En çok iş yükü olan hemşirelerin saglık memurlarının döner sermaye çarpanı

0,40 iken diyetisyen,eczacı aynıyat saymanı 0,70 ile çarpılıyor bu

adaletsizliğin giderilmesi lazımdır.Siz serviste yatarken yeri

geldiğinde altınızı alan,

Sürgüyü tutan,

Akmayan o ?mübarek serumu? akıtan,

Biz doktorların türlü tafralarına maruz kalan,

?Hayırsız çocuklarınız? hastaneye gelmediğinde sizi avutan,

Gün aşırı nöbetlerle,

Gün ışığını unutan,

O cefakâr ve vefakâr insanlardan bahsediyorum.

Bilmeyenler için söyleyim:

Onların,

Erkeğine de,

Kadınına da ?Hemşire? denir?

Aldıkları ücretler yaptıkları işin yanında hiçbir şeydir!

Tüm dünyanın el üstünde tuttuğu bu meslek sahipleri,

Nedense bizde hep ötelenir?

Sayıları çok az,

İş yükleri çok fazla olan,

Her boşlukta ne yazık ki ?tıkaç? olarak kullanılan;

Bu gerçek sağlık neferlerine biraz olsun nefes aldırmak gerekir?

Hemşirelikte reform şart,

Hemşirelikte iş tanımı şart,

Evdeki hasta çocuğu yerine,

Servisteki onlarca hasta çocukla ilgilenen,

Bu beyaz meleklere,

Hak ettikleri gelirin verilmesi ise,

Gerçekten şart!

sağlığın

temel taşı olan ,hastanelerin amelesi, en çok çalışanı, en çok

yıprananı olan saglık memurları toplum saglığı tek, hemşierlerin ve ebelerin diğer sağlık

çalışanlarından.( lab tek,röntgen tek,odyemetri tek,aneztezi

tek,patoloji tek,diyetisyen ,sosyal çalışmacı,psikolog,kısacası tüm

sağlık teknisyenleri ve çalışanları) ayrı tutulup ona göre maaşlarında

ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalıdır

.hastalarla

,doktorlarla,hasta yakınlarıyla,idareyle ,hastanenin sorunlarıyla

uğraşan hemşireler ve sağlık memurlarıdır

.bir laboratuarda en az 30,40

kişi olur makine başında 3 er kişi çalışır herseyi makıne yapar tek

işleri tüpü makıneye koymaktır ve bilgisayara girmektir. hiçbir

hastayla hiçbir doktorla hiçbir hasta yakınlarıyla muhatap olmadan

kapalı kapılar ardında çalışırlar idare kontrol etmese işe gelip

gittikleri bile belli olmaz, yıpranmazlar keyif içinde böyle rahat

çalışnla bir hemşire bir tutulmamalı sadece kayıt giren bir işi teşorana

vermeli, özelleştirilmedir çoğu hastane özele vermiştir.

bir röntgen

bölümünde en az 20,30 kişi çalışır mesai saatinde kişi başı sadece ya 5

flim çekimi düşer yada 10 bununla bereber başka birseyler yapmazlar özel

olan tomografi olsun, mr ünitesi olsun gece gündüz çalışır hemde bu işi

3,4 kişi yürütür.bu kişilere başka bir iş yaptırmaya çalışsan başka

bir görevde görevlendirsen bu benim işim değil bu işi ben bilmem bu iş

benim görev ve çalışma sorumluluğumda değil değil çalışmazlar başka

rahat bir yer olursada idarede olsun geri hizmet olnca ben bilmem benim

görevim değil demezler.

ancak sağlık memuru olsun hemşire olsun her

türlü işi verir yapmayınca savunma isterler her türlü işe

görevlendirirler kapıcı ,düz memur,hizmetli sekreter ne görevi olursa

verirler ve çalışırlar.diğer teknisyenleri hiç konuşmıyorum bile

yorulmadan mesailerini yaparlar

.hemşireye saglık memuruna doktoru ayrı

kızar, hastası ayrı kızar, hasta yakanı ayrı döver insanlarla yüzgöz

olan hem bunlardır ençok yıpranan yorulandır ..ancak herkes aynı maaşı

alır bence özelleleştirilmelidir tüm birimler ,artık bir fark olmalı

yada çok çalışanla yıprananla bir tutulmamalıdır işyoğunluğuna göre

döner ve maaş verilmelidir.şimdi arkadaşlar kızacaklar ancak gerçek olan

budur artık bir fark olmalı çalışnla çalışmayanın bir farkı olmalıdır.

zaten iş yerindede ayrıdır kimse laboratuarda ne oluyor bilmez kapıları

kapalıdır ,bu tür örnekleri sizlerde çoğalta bilirsiniz.avrupada sağlık

çalışanları arasında en çok maaşı hemşire ve sağlık memuru alıyor

çünkü iş yükü çok fazla ve temel esas hastayla birebir

ilgilenmedir

.Ayrıca

her türlü doğal afetlerde, kazalarda,törer saldırılarında,aşılamalarda,

kısaca sahada bu personel görev yapar hep saglık memuru ve hemşireler

vardır.

bu yazıyı ve düşüncelerimi c

başkanlığına,başbakanlığa,bakanlığımıza,tkhk akim e,sbn gönderecem

.artık yeter 20 yıldır sağlıkta dönüşüm de en çok payı olan bizleriz en

çok çalışanı yıprananı ama ne özlük haklarımızda nede iş haklarımızda

hiçbir iyileştirme yapılmadı.bu ülkede tüm kurumlara iyileştirme yapıldı

öğretmenler,polisler,hakimler,askerler vb maalaesef bizlere hiçbirsey

yok.20 yıldır büyük bir çaba ile efor ile canla başla çalışıyoruz.artık

kende sağlık çalışanlarımız arasında da bir fark olmalı sağlık doktorsuz

hemşiresiz sağlık memursuz,ebesiz olmaz olamaz .siz meslektaşlarımda bu

konuda emek verip sesimizi duyuralım hani nerde hemşire si sağlık

memuru su ebe si bu kadar mıyız.idareciler kıymetini bilmez bu nasıl

iştir.

Performans dedik ama aslında uygulamada sadece hekimlerin

performansını ölçen bir uygulama bu. Hastanedeki hekimler muayene

ettikleri hasta sayısına ve ameliyat sayılarına oranla Döner Sermaye

ücreti alırken Hekim harici diğer çalışanlar Ebe, Hemşire Sağlık Memuru,

Röntgen Teknisyeni, Memur, Hizmetli azda çalışsalar çokta çalışsalar

ünvanlarına verilen katsayı oranında döner sermaye ücreti almaktalar.

Örneğin ayda 1000 poliklinik yapan bir güğüs hastalıkları uzmanı ayda

700 poliklinik yapan bir başka güğüs hastalıkları uzmanı doktordan

poliklinik sayısına oranla fazla döner sermaye ücreti alırken, farklı

birimlerde görevli hemşirelerden, günde 40 hastaya bakan, tedavisini ve

takibini yapanla günde 15 hasta ile ilgilenen hemşire maalesef aynı

sabit katsayı olan (0,40) oranında yani aynı döner sermaye ücreti

almakta. hekimlerde sabit gelirinin bile çok üzerinde miktarlarda ek

ödeme dağıtıldığından, kıyasıya rekabet, adaletsizlikler ve dolayısıyla

da huzursuzluk baş göstermeye başlamıştır. hekimler diğer hekimlerin,

hemşireler hekimlerin, yardımcı hizmetler kadrosunda çalışanlar

hemşirelerin cebine bakar hale gelmiştir.

Döner sermaye ek ödemesi hiç adil değil. Doktorların kendi

aralarındaki dağılım adil değil. Tabip dışı personel zaten sabitten

başka alamıyor, alsa da çok yetersiz. Tüm sağlık personeli ciddi

haksızlığa uğruyor. Hekimlerin döner sermayeden aldıkları payla diğer

sağlık çalışanlarının aldıkları pay arasında uçurum var. Sağlık

Bakanlığının bu konuda yeni bir düzenleme yapması gerekmektedir. Bariz

ek ödeme farkları personellerin çalışma azmini düşürdüğü gibi çalışma

barışını da bozmaktadır.

Döner sermayenin bir işletmenin belli bir dönemde elde ettiği kar

olduğunu ve bunun çalışanlar arasında adil bir biçimde dağıtılması

gerekmektedir, Hekim dışı sağlık personelinin Sağlık bakanlığından Döner

sermaye gelirinden maximum pay alabilmelerine yönelik gerekli

düzenlemelerin yapılmalıdır.Hekim dışı sağlık personelinin yıllardır

performansa dayalı döner sermaye uygulamasıyla haklarının yendiğini,

sistemin tamamen doktorların adil olmayan bir oranla daha fazla döner

sermaye payı almalarına yönelik olduğunu, son yapılan katsayı artırımlarıyla ?tabipdışı sağlık çalışanlarına döner sermaye müjdesi?şeklinde basına yansıyan haberlerin tamamen yanlış olduğunu her geçen yıl aldıkları payların azaldığını görmekteyiz..

Hastanelerde elbet kimse çalışmak istemez

bakanlık olarak nasıl bir hale geldik durumunun

bir özeti bir rezilliğidir.bakanlık,tkhk genel

sekreterlikler,thsk,ilsağlık müdürlükleri,ilçe sağlık müdürlükleri,asm

ler,toplum sağlığı merkezleri,diş hastaneleri diye kaç gruba

ayrıldı.böyle oluncada hastanelerde çalışacak kimse kalmadı torpili olan

siyasi,bürakrat, doktor eşleri,bürakrat eşleri,sendika ağalarının

yakınları genel sekreterliklere,diş hast kısaca masa başı yerlere

kaçtılar ya uzman olarak ya masa başı olarak nerde rahat yer var oralara

akın ettiler hastanelerde doktor eşleri ,torpilli kişilerde en rahat

yerlere geçtiler ,bunlarısayılara vurursak en az 50,60 kişi ekarte oldu

,düşünsenize bir lab tek teknisyeni diş hastanesinde ne arar ne iş yapar

kadrosu bile yok pdc de bu nasıl iştir tayin alıp gidebiliyor,birrönt

tek ilçe sağlık müd gidebiliyor röntgen makinesi mi var,vb vb bu tür

örnekleri çoğaltabiliriz.nice hemşire genel sekreterliklere uzman adı

altında geçiş yaptılar ve geri sözleşmesi bitince hastaneye dönüyür

ancak bu kişiler ne serviste ne bağlı oıldugu birimde çalıştırılmıyor

yok neymiş eskiden müdürmüş uzmanmış sorumluymuş artık zor yerlerde

çalışamazmış diyerekten en olmaz yerlerde masa başlarında

çalışıyorlar.sendika ya yakın kişilerde aynı şekilde en rahat yerlerde

çalışıyorlar böyle oluncada hastanelerde iş yükü en gariban kim varsa

personelin üstüne biniyor BU HASTENELRDE KİM ÇALIŞACAK ARKADAŞLAR BU

İŞLERİ HEP TORPİLİ OLAMAYAN KİŞİLER Mİ YAPACAKLAR.Neymiş doktor eşi

serviste çalışamaz neymiş idarecinin akrabası serfviste çalışamaz mış

böyle birsey olur mu yahu.bu kişileri sayıya vurunca en az 100 kişiyi

buluyor,ve bunlar üstünede döner sermayeden %10,15 ödül adı altında

fazladan ödeme yapılıyor.yeni sistemde otelcilik müd olsun ,sağlık

hizmetleri müdürü olsun yardımcıları olsun sözleşmesi bitince yine en

rahat yerlerde çalışyorlar neymiş müdürlük yapmış bunu türkiye geneline

vurunca her 2 senede bir yüzlerce kişi geri hizmette dönüyor iş yapmıyor

anlıyacağınız aynı şekilde adı uzman olan sağlık personelleride aynı

şekilde yapıyorlar eee bu hastenelerde kim çalışacak böyle olursa neden

kimse itiraz etmez bu konuyu sendikaya değilde direk bakan başbakana

cumhurbaşkanına yazmak gerekir,yeter artık personelolmadığından iş yükü

öyle artıkı artık ev yüzü göremez olduk eve gidince elimiz ayağımız

tutmuyor oldu.buna bir çözüm

yolu bulunmalı artık nedir bu adaletsizlik

.hastanelerde döner sermaye kalmadı

artık dağıtılmıyor dağıtan hastanelerde 50 tl 100 tl ancak .o zaman bu

hastanelerin rezilliğini neden çeksin personellerhemşireler saglık

memurları,gider masa başında klimalı odalarda ferah ferah bilgisayarının

başında oturur 8,5 yapar evine gider.ne hastayla uğraşır,ne hasta

yakınıyla,nede doktorlarla .yakında hastanelerde çalışacak personel bulamıyacak

bakanlık

Dr süleyman
Dr süleyman - 10 ay Önce

istanbul saglik il Müdürlüğü için bir müdürlük istiyorsanız rize trabzon ilinden olmanız yeterli, karadeniz dernekler konfederasyonlar, istanbul il sağlık müdürünün odasından ayrılmıyorlar, hergun foto paylaşımları, istanbul da bir tane müdür müdür yard sivas tan d.bakırdan muş tan van dan gösteremesainiz, çoğu trabzon rize, son durum da görüyorsunuz istanbul da sağlık sistemi yürümüyor felç olmuş durumda, liyakat ve adalet olmadığı müddetçe biyere gelmek mümkün değil maalesef..


SIRADAKİ HABER