Sağlık Bakanlığı Stratejik Planda Kariyer Planlaması!

Sağlık Bakanlığının yayınlanan 2019-2023 yıllarını kapsayan stratejik planda Amaç 5'de " Vatandaş ile sağlık çalışanının memnuniyetini artırmak ve sağlık sisteminin sürdürülebilirliğini sağlamak" başlığı yer almaktadır.

Sağlık Bakanlığı Stratejik Planda Kariyer Planlaması!

5. Amaçın  "Sağlıkta insan kaynaklarının yetkinlik düzeyini artırmak ve sağlık yönetimini daha etkin hale getirmek" 6. Hedefi  olarak belirlenmiş durumda. 5.6.2  strateji ise "Merkez ve taşra teşkilatı çalışanları için kariyer yönetimi güçlendirilecektir" olarak belirlenmiştir. 

Sağlık personeli bu stratejiden Görevde Yükselme ve Ünvan değişikliği sınavının yeniden yapılmaya başlayacagını,müfettiş, müfettiş yardımcılığı, uzman, uzman yardımcılığı kadrolarına  atanabileceğini, Sağlık Bakanlığında sözleşmeli yönetici atamalarının sınavla olacağını, kamuda memur dahi olmayanların, sağlık personeli olmayanların sağlıkta yönetici olarak atanmayacağını mı algılamlaıdır.

Kariyer planın geçerli tarifine bakacak olursak;Kişinin bilgi, beceri, ilgi, değer yargıları, güçlü ve güçsüz yönlerini değerlendirmesi, organizasyon içi ve dışı kariyer olanaklarını tanımlaması, kendisi için kısa, orta, uzun dönemli hedefler saptaması, eylem planlarını hazırlaması ve bunları uygulaması süreci olarak tanımlanmaktadır. Yasa ve yönetmeliklerde yer alan sorulu hemşire atama kriterlerine dahi uyulmadığı sürece ne yapabilir? Sağlık personeli kendine hedef belirlese bile;

Sözleşmeli yönetici olarak atanmak için nereye nasıl müracaat edirlir? Kriter nedir?

İl sağlık müdürlüğünde gecici görev ile nasıl çalışablir?

Sorumlu hemşire olmak için kriter nedir?

Eğitim Hemşiresi olmanın kriteri nedir?

Bir hastanede kaç eğitim hemşiresi görevlendirilebilir?

Enfeksiyon Kontrol Hemşiresi olma kriteri nedir?

Bir hastanede kaç eğitim hemşiresi olabilir?

Bir sağlık personeli kaç yıl sonra nöbetten çıkabilir?

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2019, 07:27

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
fethi
fethi - 10 ay Önce

SAĞLIK BAKANLIĞI ÇOK İYİ YETİŞMİŞ,İYİ EĞİTİMLİ,DONANIMLI .TERCÜBELİ ,SAĞLIK PERSONELİNDEN,HASTAHANE MÜDÜRÜ,SAĞLIK UZMANI,MÜFETTİŞ,MÜFETTİŞ YARDIMCISI,MÜDÜR YARDIMCISI ŞEKLİNDE ARTIK FAYDALANMALIDIR.SINAV YAPILARAK.

SEÇİME HASRET KALDIK
SEÇİME HASRET KALDIK - 10 ay Önce

Şu erken seçim gelse de büyüklerimiz bize 3600 ek göstergeden bahsetse.

Seçim öncesi 3600 ek göstergeyi çok güzel anlatıyorlar.

Biz de onlara seçim sonucundan bahsetsek.

3600 EK GÖSTERGEMİZ noldu?
3600 EK GÖSTERGEMİZ noldu? - 10 ay Önce

Sayın Bakanım, Sağlıksen Yönetimi,

3600 ek göstergeyi her seçim öncesi duyduk, çok şükür.

Peki, erken seçim öncesi de duyacak mıyız?

3600 EK GÖSTERGEMİZ noldu?
3600 EK GÖSTERGEMİZ noldu? - 10 ay Önce

Sayın Bakanım, Sağlıksen Yönetimi,
3600 ek göstergeyi her seçim öncesi duyduk, çok şükür.
Peki, erken seçim öncesi de duyacak mıyız?

HAKKI
HAKKI - 10 ay Önce

Nasıl ki ehliyetsiz baba, emmi dayı... arabası olsa dahi trafiğe çıkılamıyorsa; baba emmi dayı... selamıyla da İdareci atanmamalıdır. Sözleşmelide olsa idarecilik sınavla ve liyakatle olmalıdır.

Kriterlerimiz başka ülkelerce kopyalanmasın diye açıklanmıyor????
Kriterlerimiz başka ülkelerce kopyalanmasın diye açıklanmıyor???? - 10 ay Önce

bakanlığımızı yöneten büyüklerimiz en iyisini bilir. yoldan geçenin aklı ermez. bizim kriterlerimizi çalarlar diye açıklamıyor olabilirler.

PUHAHAHA ;p
PUHAHAHA ;p @Kriterlerimiz başka ülkelerce kopyalanmasın diye - 8 ay Önce

;p

Mehmet Gelen
Mehmet Gelen - 10 ay Önce

Müfettiş, müfettiş yardımcılığı kadrosu kariyer mesleğidir, İlk olarak istenilen fakülte mezunları arasından gerekli KPSS puanı aranır, daha sonra alınacak kadro sayısının belli bir katı kadar kişi puan sırasına göre bakanlığın yapacağı sınava çağrılır ve ardından bu sınavı geçenler mülakata çağrılır. Mülakatı da başarıyla geçenler müfettiş yardımcısı (genel idare hizmetleri sınıfı) olabilir. Zaten sistem bu şekilde işliyor ama kurum içi sınavla veya görevde yükselme ile bu mesleğe alım olması uygun değildir. diğer bakanlıkların Müfettiş alımları da bu şekildedir, sağlık personelinin kariyer ve liyakatten anlaması gereken kendi bulunduğu meslek grubunda bir sınıflama ve ücret skalası olup bunun içinde yükselmesi olarak anlaşılmalıdır.

1903
1903 - 10 ay Önce

SAĞLIK PERSONELİ OLUP,HUKUK.TIP,MÜHENDİSLİK,ECZACILIK BÖLÜMLERİNİ BİTİREN,AYRICA YİNE SAĞLIK PERSONELİ OLUP DOKTOR,AVUKAT.SAVCI,VALİ OLARAK ÇALIŞAN PEK ÇOK SAĞLIK PERSONELİ VARDIR.SAĞLIK PERSONELİ OLUP,HUKUK,MALİYE,MÜHENDİSLİK BÖLÜMÜ BİTİREN BİRİSİ KPSS YETERLİ,PUANI ALIP,MÜLAKATI GEÇEREK,GENEL İDARİ KADROLARA KARİYER MESLEĞİNE ATANABİLİR.AYRICA YİNE SAĞLIK PERSONELİ OLUP 36-YAŞINI GEÇMİŞ İYİ EĞİTİMLİ PERSONEL ÇOK FAZLADIR.GÖREVDE YÜKSELME SINAVI İLE SAĞLIK BAKANLIĞINDA UYGUN KADROLARA ATANABİLİR


SIRADAKİ HABER