Referansların etkinliği savaşı

Referansların etkinliği savaşı

Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığında sözleşmeli yöneticilerin atanma dönemi başladı. Sosyal medya ve çalışanların arasında konuşulanlara bakılır ise referansların etkinliği savaşı başlamış bulunmakta. Öncelikle şunu belirtmek gerekmekte. Sağlık Bakanlığında sözleşmeli yönetici olabilmek için tek kriterin lisans mezunu olmanın yeterli olması nedeni ile bu durum gayet normal.

Bayram, hafta sonu,gece gündüz, pandemi, deprem,sel dinlemeden 7/24 saat en düşük memur maaşına çalışmak zorunda kalan sağlık personelinin yanında, kamuda memur olmayan, Sağlık Bakanlığında görevli  olmayan personelinde referans aradığını duymaktayız.

Elbetteki önce referans bulunacak bunun bir müracaat dönemi yok ki talip olanlar müracaat edebilsin. Bir sınavı yok ki çalışanlar sınav sonucum bu diye beklenti içinde olsun.

Yıllardır devlet memurunun vakarına yakışır şekilde çalışan Sağlık çalışanları ise mevcudun korunmasından yana. Sakın bu memnuniyetten kaynaklı olarak algılanmasın. Sadece yorgunluktan. Tekrar gelenlere işin tanımını anlatmaktan, sürecin tıkanmaması için işi yürütmek için saatlerce dil dökmeye çalışmaktan yorulduğu için, her gelenin ben daha iyisin yaparım derken Sistemi Ve Çalışma Şartlarının zorlaşmasından yorulduğu için artık değişim istemiyor.

Sözümüz dinlenmez ama sağlık çalışanları Sözleşmeli yönetici atamalarında ne istiyor sıralayalım;

 • Bir müracaat dönemi hatta sınav olsun istiyor (Sanırım sınav biraz fazla bir istek müracaat dönemine de razılar)
 • Öncelikle Kamu da çalışmayan birinin atanmasını istemiyor
 • Sağlık Bakanlığı dışında çalışan kamu personelinin atanmasını istemiyor
 • Sivil toplum kuruluşlarının yönetim kurulu üyelerinin ve eşlerinin olmasını istemiyor (Bir soruna çözüm için gittiklerinde sorunun çözümü yerine benim üyem cümlelerini duyup çözümsüzlükle uğraşmak istemiyor)
 • Görevlendirilen alan ile ilgili bilgisi olsun isteniyor. Yıllarca polklinikte çalışmış biri idari ve mali hizmetler müdürlüğünde çalıştırılmasın. İnanın işleyişi sağlayabilmek için mevcut yükü yüklenen personel artık başka kurumlara kaçabilmek için her türlü yola başvurmkatadır.
 • Kalite Ve Destek Hizmetleri Müdür Ve Müdür Yardımcıları oluşturulan kanın aksine kesinlikle sağlık personeli olmalı. Hastane enfeksiyonun, bası yarasının ne olduğunu bilmelidir. Son yıllarda hastane içersinde yapılan inşaat, bakım ve onarım işlemlerinde enfeksiyon kontrol komitesinden onay alınmakta yada en azından tedbir aldırılmakta MIDIR ?Hasta bakımı için istihdam edilen Klinik Destek personel taşıma personeli olarak bile görevlendirilmektedir.Hastanede çalışan personelin yüzde kaçı yemek yemektedir. Ne kadar yemek çöpe atılmaktadır. Neden diyet menüleri önemli bilsin mesela. Niye bu kadar çeşit diyet var diye bir souya çevap vermek bazen insanın içinden gelmiyor. 
 • Birde az çok okumayı yazmayı sevsin. Sözleşmeli yöneticiliği resmi yazıyı iki yana yaslamak olarak algılamasın mesela. Yönetmeliklere ve görev tanımlarına uygun iş ve işlem isterler. Bilmiyor ise de en azından okuyup öğrenebilir. Oku bana anlat tartışalım demesin.
 • Kurumun her yerinde siğara yasak tabelaları var iken, yönetim katında sigara içilmesin.(Tek bir personele siğara içme cezası kesilse kopacak kıyameti düşünemiyoum)
 • 3 aylık pandemi döneminde dahi tavan ek ödemeleri zamanında ödeyemeyen, adaletli davranmayan sözleşmeli yöneticilerinde yetkinliğinin gözden geçirilmesini istiyor.
 • Hakkında açılmış davası bulunanlar da olmasın lütfen. İnsanda güvensizlik duygusunun artmasına neden olmaktadır.

(Not: Personeli yanıza çagırıp sormayın kim gidiyor, kim kalıyor diye, öncelikle referansınızı arayıp sorun durummuz ne diye. Personele sorulursa bir dakika orda kalamazsınız.Sınav ile mi geldiniz, personelin hangi sorunu çözdünüz. eliniz cebinizde dolaşmaktan, pandemi dönminde çaktırmadan esnek mesai uygulaması yapmaktan başka)

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2020, 07:49

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dest
Dest - 1 hafta Önce

Kocaeli’nin bu kadar berbat olmasını ve şikayet olmasını neden kimse sorgulamaz,normalmiki

Muhalif Kardeşlere Mektup
Muhalif Kardeşlere Mektup - 1 hafta Önce

İşine gelmeyen oyla tehdit ediyor şunu yapmazsan "seni seçmem seni bitiririm" diye şantaj bile yapıyor. Rey demokratik hakkın tabii ki dileğine vermekle özgürsün ama sosyal medyadan hükümet kurup iktidar değiştireceklerini sanıyorlar. 58 milyon seçmen var hayat sizden ibaret değil burda 5 milyon olsanız ne yazar. Millet zaten hakedeni başına getiriyor ve sizde saygı duyacaksınız yada öğreneceksiniz. Bi eritemediniz bi bitmediniz 20 yıl ders almadınız olsun sizde bizde aynı topraklarda mücadele veriyoruz. "Ben ak partiliyim de bi daha vermem de yok oy veren ellerim kırılsın da" canlarım zaten vermedin vermiyordun yine vermeyeceksin. 3 tane saf insanı kandırırım diye milleti salak sanmayın. Bu necip millet kendine hizmet edeni getiriyor etmeyeni de sandığa gömüyor. Herkesin doğrusu kendine ve 2023 de yine görüşelim seçmen kardeşlerim. Hepinize selam eder saygı sevgi ve hürmet sunarım

Musa
Musa - 1 hafta Önce

Birakin istedikleri adami getirsinler.2023 te zaten yoklar

Asa
Asa @Musa - 1 hafta Önce

Hdp ile ittifak yapanlara mı oy verelim ? Bebek katilleriyle ortaklık kuranları mı getirelim ? Hainlere terörist diyemeyenlere mi şans verelim ?

At fava dursun yine görüşürüz
At fava dursun yine görüşürüz @Musa - 1 hafta Önce

He canım He çok beklersiniz. Ne hayelleriniz vardı hepsi birer birer tükendi. Her dönem ısıtıyorlar salıyorlar sosyal medyaya yine geçiyor 5 yıl :) Ne erken seçim umutları bitiyor ne de lider çıkarıp yenilmeye doyamıyorlar. Hepsi birer balon gibi sönüyor.

Keçi Çobanları ve Koyunlar
Keçi Çobanları ve Koyunlar @Musa - 1 hafta Önce

20 yıldır çıkmışsın yenmiş yenmişte yenmiş yenilmeye doymayanlar umudunu kaybetmiyorlar buna seviniyorum çünkü umut olmasa yaşayamazlar. Siz ölmeyin bize lazımsınız siz olmasanız biz nasıl kazanırız. Yıllarca aşağıladıklarınız "keçi çobanları ve koyunlar" bu ülkenin gerçek sahipleri ve sizin yüzlerinizi gördüler ve bizi yücelttiniz.

Firavuncuların Hayali
Firavuncuların Hayali @Musa - 1 hafta Önce

Aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış. 20 yıl doymadınız olsun yine bekleriz. Bu millet sizin zihniyeti asla başa getirmeyecek

şirin teyze
şirin teyze @Musa - 1 hafta Önce

güzel cevap.....amin demekten başka elimizden birsey gelmiyor

KENAN
KENAN - 1 hafta Önce

Sözleşmeli yöneticilik sistemi miadinı doldurmuştur. Sınav sistemiyle yöneticiler atanmalıdır.

SAĞLIK İÇİN SADECE SAĞLIK
SAĞLIK İÇİN SADECE SAĞLIK - 1 hafta Önce

Bu sözleşmeli sistem devam edecekse yapılacak en öncellikli iş sağlığın son yıllarda kanayan yarası olan kamu dışı ve diğer kurumlardan yapılan sözleşmeli atamaların bir önce iptal edilmesi. Taşrada bu tarzda yapılan atamalar sağlık sistemini çökertti. Sağlığı sağlığın içinden gelen liyakatli sağlık ordusu yönetmeli yönetmeli ki sağlık tekrar ayağa kalksın. Sağlıkta çalışan bir hemşire, sağlık memuru veya diğer branşlardaki unvanlar dışardan gelen öğretmenden kat be kat daha iyi yönetir sağlığı. Bu sistemdeki çarpıklık yapılacak bir düzenlemeyle düzeltilmeli ve sağlıkçılar daha fazla küstürülmesin.


SIRADAKİ HABER