Karne Sonucu 90'ının altında olan sözleşmeli yönetici ile devam edilmememelidir

Karne Sonucu 90'ının altında olan  sözleşmeli yönetici ile devam edilmememelidir

663 Sayılı "Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname"ye dayanılarak hazırlanan ve Bakanlık Makamının 18.05.2018 tarih ve E.04-3262 sayılı Onayı ile yürürlüğe giren "Sözleşmeli Yönetici Performans Değerlendirme Yönergesi" kapsamında yürütülen Sözleşmeli Yönetici Performans Değerlendirme Sonuçlarını tüm personel bilmelidir.

Parametrelerin net oldugu, açıklamalı olarak rehberinin oldugu, bölge toplantıların yapıldıgı, İl sağlık müdürlüğü bünyesinde ve bağlı kuruluşlarda birimlerin oluşturuldugu, uzmanların ve yetenekli personelin görevlendiridiği bu sistemde  Performans Değerlendirme Sonuçları 90'ının altında olan hiç bir sözleşmeli yönetici ile devam edilmememelidir.

Bu kadar yapılan işlemden sonra hala Performans Değerlendirme Sonuçları 90'ının altında ise bu iş olmuyor demektir. Yada nasıl olsa Performans Değerlendirme Sonuçları kimin umurunda ben bildiğimi yaparım tarzında, atanmak için lisans mezunu olmanın yeterli oldugu sistemde referans merkezlerinin memnuniyeti ön planda olur.

Hasta memnuniyeti ve çalışan memnuniyeti düşerken sağlık sektörü temizlik, yemek, malzeme eksikliği, kantin fiyatları, mobbingler, muayne sırası kuyrukları, muayne için sıra bulamayan hasta şikayeleri,ultroson, mr randevu süreleri , güvenlik zaafiyeti, kırık dökük manzaralar,v,b şikayetler sosyal medyanın ve basının gündeminden hiç düşmez. 

Hastanelerde eleman ihtiyacı var iken, fazla mesai ücreti ödemesi devam ederken, personel nöbetten evinin yolunu bulamaz iken, il-ilçe sağlık müdürlüğü,ADSM'lerine, 112 Komuta başhekimliklerine, başka kamu kurumlarına  yapılan geçici görevlendirmeler artarak devam eder.

Sağlık Çalışanlarının yöneticilerinin Performans Değerlendirme Sonuçlarını bilmek  ve başarısız yöneticiler ile devam edilmeyeceğini görmek dogal hakkıdır.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2020, 07:45

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
90 ve üzeri
90 ve üzeri - 2 ay Önce

Sypd değerlendirmesine göre tüm sağlık kurumlarında 90 ve üzeri notu olabilecek kimse yoktur bu yönergeye göre mümkün değildir .Bu yazıya göre kimse devam etmemeli .saygılar

yöneticilik ayağa düştü
yöneticilik ayağa düştü @90 ve üzeri - 1 ay Önce

yöneticilik sağlıktaki en itibarsız işe dönüştü. artık fırıncı açık öğretim mezunu ise İl Sağlıkta Başkan bile olabiliyor. sağlığı ne hale getirdiler. bi de bu hale getirdikleri sağlıktan memnuniyet bekliyorlar.

psikopat mı ne bunlar?

SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLER BİZİM HER ŞEYİMİZ
SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLER BİZİM HER ŞEYİMİZ @90 ve üzeri - 2 ay Önce

ERKEN SEÇİME KADAR SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLİK MUHAKKAK DEVAM ETMELİ.

DÖNER SERMAYE KOMPLE SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİLERE VERİLMELİ.

Adem
Adem - 2 ay Önce

Sözleşmeli yöneticilerin karnesini çalışanlar vermelidir. Ona göre maaşları belirlenmelidir

ÇALIŞANLAR BU MUTLULUGU SÖZLEŞMELİ PROFESYONEL YÖNETİM SİSTEMİNE BORÇLU
ÇALIŞANLAR BU MUTLULUGU SÖZLEŞMELİ PROFESYONEL YÖNETİM SİSTEMİNE BORÇLU @Adem - 2 ay Önce

SÖZLEŞMELİ YÖNETİM SAĞLIKÇILAR İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYOR.

Adalet
Adalet @Adem - 2 ay Önce

ben olsam bir çoğu ( iyilerini tenzih ediyorum) yağdanlık ve yalaka takımına 10 puan bile vermem yüzlerinden vıcık vıcık yağ akıyor.aynen Çalışan puan vermeli bak o zaman mobing yapabiliyorlarmı,iftira atabiliyorlarmı,tehdit edebiliyorlarmı.maalesef bu 663 ve devamı sağlık sistemini çökertmiştir.

SELİMCAN
SELİMCAN - 2 ay Önce

PARTİDEN KAĞIDI CEBİNE KOYDUM MU,90'SAN MOKSAN HİKAYEDİR. SAYGILARIMLA.

Yorum
Yorum - 2 ay Önce

D grubu hastanede 3 uzman hekimle hastane gelirin ne olaca ki karne kriterindeki değerlerinden puan alınsın, ayrıca çalışan personelin oylaması denmiş gerçekçi olalım kaç personel tam verimli çalışıyor

Balkes
Balkes - 2 ay Önce

Notlar çalışan personeller tarafından verilmeli. Yoksa bu puanlama adil olmaz. Adam yok Soylu'nun arkamda, Şuayip arkamda diye diye müdür koltuğunda oturmaya devam eder. Personellere verdirsinler. Anketlerde %56 memnuniyet oranını personeli korkutarak mobbing yaparak zorla ulaşanların notu 10 bile değildir. Saygılar...

göksema
göksema - 2 ay Önce

Bu haberi bilinçli mi yaptın bilmiyorum.Ama karne değerlendirme kriterlerine bakarsan %50 puanın yöneticilerin eli elinde olmayan puanlama.Ama Şunu dersen katılırım Verimlilik ve Kalite değerlendirmesi baz alınsın eyvAllah.Her yönetici bir olmaz ve olamaz

ÇALIŞMA-YAN
ÇALIŞMA-YAN - 2 ay Önce

Peki mesai memurluğu yapanlara kim karne verecek? Yani çalışma-yana ?

Çelişkili Dünyam
Çelişkili Dünyam - 2 ay Önce

"Karnenin Altında 90 alan sözleşmeli yönetici ile devam edilmemeli" diye başlık atmışınız.90 üstünde olan sözleşmeli yönetici ile demekki yola devam.Yani bir taraftan diyeceksiniz ki sözleşmeli personel istihdamına karşıyız diğer taraftan 90 üstü karnesi olanla yola devam.
Soru-1 Bu bir çelişki değil mi?
Sor-2 Günün şartlarıa göre neden kıvırtıyorsunuz?
Soru-3 Sözleşmeli birinin 20 yıllık hizmeti ile kadrolu birisinin 20 yıllık maaş ve diğer özlük haklarını NEDEN kıyas ederek yazmıyorsunuz?
Soru-4 Karne notunu kim ve neye göre veriyor?


SIRADAKİ HABER