"Doğum koçu" ile evde doğum mu!?

Sosyal medyada yer alan paylaşımlara göre, olay Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde yaşandı. 112 tarafından acil doğum nedeniyle hastaneye getirilen 41 haftalık bir gebenin, evde doğum yaptırdığı sırada bebeğin makat doğum ile geldiği ve kanaldan kaldığı öğrenildi. Sonrasında edinilen bilgiye göre doğum koçu tarafından evde doğum yaptırılması sırasında, bebeğin önce bacaklarının hareket ettiği ancak sonrasında morarmaya başlaması üzerine ailenin 112 acil servise haber verdiği öğrenildi. Evde doğum koçu tarafından doğumu gerçekleştirilen talihsiz bebeğin hayatını kaybettiği bilgisine ulaşılırken, annenin ise sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi.

"Doğum koçu" ile evde doğum mu!?

Öncelikle bu durumun yaşanıp yaşanmadığı konusunda hastane yetkililerinin açıklama yapması yaşanabilecek kaosun önüne geçer düşüncesindeyiz.

Diğer bir olguda, Doğum koçluğu ve evde doğum yaptırma yetkisi kesinlikle Bakanlığın gözetiminde olmasının  ve izne bağlı olarak gerçekleşmesinin standartları oluşturulmalı. 

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın belirtmiş oldugu her gebe ye bir ebe projesi ve ebelerİn özlük haklarında iyileştirme açilen faaliyete geçirilmelidir.

Sağlık Bakanlığı uzman ebe yönetmeliğini bir an önce çıkarmalıdır. 

Bizim umudumuz sosyal medyada dolaşan bu evrakın gerçek olmaması;


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

 Yetkilerin duyması ve sahiplenmesi açısından olayı haberleştirdik.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2022, 05:42

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
sağlıkçı
sağlıkçı - 7 gün Önce

ailenin suçu ne yani Ankara gibi bir yerde yıl olmuş 2022 hiç ultrasona girmemiş mi bebeğin ters geldiği zaten bellidir yada ebe bile elle karın muayenesi yapınca bebeğin baş yada ters geliş olduğunu anlar böylesi şarlatanlara inanıp evde doğum yapmaya kalkınca maalesef sonuç çok kötü olmuş

SIRADAKİ HABER