Mahalle muhtarlıklarıyla ilgili düzenlemeleri içeren 4541 sayılı Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri Teşkiline Dair Kanun'a göre, muhtarlar 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun'a tabidir. Bu kapsamda, milletvekilleri, belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile mahalle muhtarları, mahalli idareler seçimlerinde adaylıklarını koyabilmek veya aday gösterilebilmek için görevlerinden istifa etmek zorunda değildirler.

Ancak, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'na göre, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri, aday olmak istediklerinde görevlerinden ayrılma zorunluluğu taşırlar. Bu kapsamda, mahalle muhtarlığı için aday olmak isteyen devlet memurları, istifa etmedikçe seçimlere katılamazlar.

2014 Mahalli İdareler seçimlerine ilişkin Yüksek Seçim Kurulu Kararı da, devlet memurlarının muhtarlık seçimlerine katılmak istemeleri durumunda istifa etmeleri gerektiğini vurgulamaktadır.

Bu bağlamda, devlet memurları muhtarlık görevine devam etmek isterlerse, istifalarını vermeleri gerekmektedir. İstifa etmeleri durumunda ise muhtarlık seçimlerine katılmaları mümkün olacaktır.


Dipnotlar:

4541 Sayılı Kanun: Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar Ve İhtiyar Heyetleri Teşkiline Dair Kanun.

2972 Sayılı Kanun: Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun.

2839 Sayılı Kanun: Milletvekili Seçimi Kanunu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK): Türkiye'de seçimlerle ilgili yetkilere sahip olan kuruluş.

 

Toplu sözleşme ikramiyesi memurlara yeniden verilecek Toplu sözleşme ikramiyesi memurlara yeniden verilecek

 


 

Kaynak: rss