Son zamanlarda gerek Bakan KOCA'nın açıklamaları gerekse Ak Parti Grup Başkanvekillerinin açıklamalarından da anlaşılacağı üzere sağlığa çoğunluğu güvenlik görevlisi işçi olmak üzere bir dizi hem işçi hem sağlık personeli alımı yapılacak.

personel sağlık

personel sağlık editörünün de edindiği bilgiye göre yerel seçimlerden hemen önce güvenlik, temizlik, hasta kayıt elemanı, teknik hizmet vb branşlarda sürekli işçi alımı olacak

Sağlıkta istihdamda ilk  olarak bu işin okulunu okumuş, KPSS'ye girmiş, atama bekleyen sağlık mezunlarının alınmasını gerekiyor.

Sağlık teşkilatında ciddi bir personel eksikliği vardır. Hastanelerde servislerden görev yapan hemşireler 15-20 hasta ile sabaha kadar ilgilenmek zorunda kalıp ağır iş yükünün altına girmektedirler. Acil servislerde 15 kişinin yapması gereken işi 3 kişi yapmaktadır. 

Anestezi, röntgen,laboratuvar gibi bölümlerde teknisyen ve tekniker eksikliği vardır. 

Anadolu'daki sağlık evlerin birçoğu boştur

Personel eksikliği nedeniyle gayrifaal 112 istasyonları vardır. İstanbul ,Ankara, İzmir gibi illerde nöbetçi bulunamadığı için gün içinde off'a ( kapatılan) çekilen  5-6 ekip vardır.

Özelde Çalışan Sağlıkçıların Tamamı Açlık Sınırın Altında Maaş Alıyor Özelde Çalışan Sağlıkçıların Tamamı Açlık Sınırın Altında Maaş Alıyor

Dolayısıyla kadroların sağlık personeli ile doldurulaması önem arz etmektedir. Son işçi alımları ile zaten hastanelerde ve il sağlık müdürlüklerinden çokça işçi vardır.

Vicdan Meselesi

Şimdi düşünün 18 yaşından evinden ayrılıp başka bir memleke okumaya giden, emek harcayan  bir hemşire, KPSS den de yeterli puan almış olsun. Diğer tarafta Üniversiteye gitmemiş, KPSS'ye girmemiş sadece kura ile işe başlan ve hemşireden daha yüksek maaş alacak meslek sahibi olmayan düz bir vatandaş..  Bu şartlarda insanlarda okuma hevesi kalır mı ? Çalışan emek harcayanın teşvik edilmesi gerekmez mi ? 

Araştırılsın 

Kamuda özellikle sağlıkta temizlik görevlisi bazından işçi sayısı araştırılsın. Görülecektir ki olması gereken sayının çok üstünde sayıda temizlik görevlisi işçi var ! 

Sağlık müdürlüklerinde sadece 2 odanın temizliğinden sorumlu personelller var.  Odayı paspaslayan farklı, camları silen farklı, çöpleri alan farklı, masaları silen farklı... 

Editör: Sercan Yılmaz