Evrensel'den Eylem NAZLIER'in haberine göre;
 

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan temizlik işçisi bir kadının mesai saatlerinde birçok kez cinsel saldırıya uğradığı iddia edildi. Saldırı mental rahatsızlığı da olan kadının hamile kalmasıyla ortaya çıktı. Gebelik sonrası ortaya çıkan cinsel saldırıya ilişkin adli ve idari soruşturma başlatıldı ancak failler ile kadın aynı hastanede çalıştırılmaya devam ediliyor.

Temmuz Ayında Memurlar Daha Düşük Zam Alacak Temmuz Ayında Memurlar Daha Düşük Zam Alacak

Hastanedeki iddialara ilişkin gazetemize bilgi veren SES Şişli Şube Yöneticisi ve Hastane Çalışanı Muhsin Uysal, fail ve mağdurun hâlâ aynı alanlarda çalıştığını anlatarak “Olayı bir fail başlatıyor. Sonra görüntülerini kaydediyor. Bu videoyu elde edenler şantaj yoluyla kadına cinsel saldırıda bulunuyor. Saldırıların hepsi hastanede gerçekleşiyor. Kadın halen çalışıyor, kadını koruyucu herhangi bir önlem alınmış değil. Kadın aynı zamanda teşhir edildi. Failler ise ne açığa alındı, ne tedbiren başka bir yere görevlendirildi” dedi.

“ADLİ VE İDARİ SÜREÇ BAŞLATILDI”

Cinsel saldırının ilk 3-4 ay önce gündeme geldiğini anlatan Uysal “Sendika olarak bizim yeni haberimiz oldu. İş yeri temsilcimiz başhekim yardımcısıyla bir görüşme sağladı. Başhekim yardımcısı olayları doğruladı ve adli, idari soruşturma başlatıldığını, kadının bir kadın doğum uzmanına sevk edildiğini, tıbbi yardımda bulunduklarını söyledi” dedi.

Prosedürün işletilmesi hususunda eksiklikler olduğunu ifade eden Uysal, “Özellikle temizlik personelinden sorumlu olan müdürlerin bu meseleyi yeterince ciddiye almadığını görüyoruz. Kadının başka bir hastanede çalışan ağabeyinin idareye ihbarıyla yaşananları öğrenmelerinden ihmalkar olduklarını anlıyoruz. Bu kadar zamanda emekçiyi korumak adına bir adım atılmaması mağdurun teşhir olmasına sebep olmuştur. Failler ve mağdura halen aynı yerde mesai yaptırılması akıl tutulmasıdır. Açığa alma, uzaklaştırma gibi tedbirler uygulanmamıştır. Bu durum mağdur kadının yaşam hakkını da riske atmaktadır. Müdürlerin bu kadar hassas bir konuda adli ve idari soruşturma başlatmaktan başka bir sorumluluk hissetmemesini liyakatsizliğin bir sonucu olarak değerlendiriyorum” dedi.

Faillerden birinin ablasının savcı olarak görev yaptığı da hastanede sağlık emekçileri arasında konuşulan iddialar arasında.

Bilgi almak için aradığımız hastane yetkilileri ise toplantıda olduklarını, geri dönüş yapacaklarını bildirdiler ancak geri dönüş sağlamadılar. Yeniden aradığımızda ise aramalarımız yanıtsız kaldı.

Kaynak: rss