Sözcü'den Hazar Dost'un haberien göre; İstanbul’da 2020 yılında açılan Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde görevli bir çalışan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunduğu dilekçede, hastanede 15-31 Mart 2024’te yoğun bir nükleer sızıntı yaşandığını iddia etti. Sızıntının, halktan gizlendiği belirtilen dilekçede, “Gizlenmesi için talimat, İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Alim B. tarafından verildi” denilirken nükleer sızıntının, hastane başhekimliği tarafından da bilindiği iddia edildi.

Söz konusu nükleer sızıntı hakkında ihbar ve şikayet oluşturduktan sonra görev yerinin değiştirildiğini söyleyen personel, hastanede yöneticilerin katıldığı bir toplantıda sızıntıdan haberdar olduğunu söyledi.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ İDDİALARI REDDETİ

Meteoroloji il il uyardı: Gök gürültülü sağanak bekleniyor Meteoroloji il il uyardı: Gök gürültülü sağanak bekleniyor

İddiaların odağında bulunan ve olayın üstünü örttüğü öne sürülen İstanbul Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, olayı Atom Enerji Kurumu’nun takip ettiğini belirtirken, ölçümlerde herhangi bir sızıntının gözükmediğini söyledi.

HASTANE KAYNAKLARI: SIZINTI DOĞRU, ÖNLEM ALINDI

SÖZCÜ'nün ulaştığı Çam ve Sakura Hastanesi yetkilileri, söz konusu sızıntı iddialarının doğru olduğunu belirtirken gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

Olayın nükleer tıp tedavisi uygulanan hastaların atıklarının depolandığı 15 tanktan birinin geçişinde çıkan arıza nedeniyle yaşandığını aktaran yetkililer, sızıntının otopark bölümünde bir temizlik işçisinin dikkatiyle ortaya çıktığını söyledi.

Atom Enerji Kurumu, AFAD ve hastaneyi yöneten Rönesans Holding’in yetkilileri, toplantı yaptıktan sonra hastaların yattığı bölümün sızıntı geçene kadar kapatılmasına karar verdi.

İki gün süren sızıntının ekipler tarafından tamir edildiğini söyleyen kaynaklar, personellerin bu sürede koruyucu ekipmanla çalıştığını söyledi.

Kaynak: rss