Karaman'dan haberde yer alan habere göre,  medya organlarında, Konyalı bir doktorun ölüleri muayene ettiği şeklinde haberler yayımlandı. İsmet Mahallesi'nde görev yapan aile hekimi M.Ö. hakkında yayınlanan bu haberlerin gerçeklerle ilgisi olmadığı belirlendi. Ulusal bir haber ajansının tüm Türkiye'ye servis ettiği bu haber, aynı şekilde çeşitli medya organlarında yayımlandı. Haberde, aile hekiminin hasta sayısının dikkat çekici şekilde arttığı ve yapılan tetkiklerde ölüleri muayene etmiş gibi gösterildiği iddia ediliyordu. Ancak, yapılan araştırmalar sonucunda bunun teknik olarak mümkün olmadığı ortaya çıktı.

Teknik Arızanın Etkisi

Soruşturmaya konu olan iddiaların, sadece bir süre önce hayatını kaybetmiş iki kişi ile ilgili olduğu ve bu iki kişi ile muayene sayısını artırmanın mümkün olmadığı anlaşıldı. Meselenin bilgisayar sistemindeki bir arızadan kaynaklandığı belirtildi. Doktorun muayene sayısını artırarak rant elde ettiği iddialarının da asılsız olduğu ortaya çıktı. Muayene edilse dahi bunun doktorun maaşına yansımasının mümkün olmadığı ifade edildi. Teknik bir sıkıntı nedeniyle muayene edilmiş gibi görünen iki kişi ile ilgili herhangi bir muayene kaydı ve reçetenin de bulunmadığı tespit edildi.

Sağlık Sistemine Zarar Veren Yanlış Bilgiler

Konunun kurum içindeki çekişmelerden kaynaklandığı ve birilerinin başka nedenlerle doktor M.Ö.'yü zor durumda bırakmak için senaryo ürettiği kaydedildi. Husumetten kaynaklanan bu hadise ile ilgili akşam saatlerinde farklı bir gelişme yaşandı. Haberi servis eden ajans, hadisenin asılsız çıkması üzerine haberi geri çekti. Konya'da ve Türkiye'de gün boyunca sağlık camiasında bireysel husumetlerden kaynaklanan meselenin Türkiye sağlık sistemine zarar verdiği konuşuldu.

Hastane deposunda yangın çıktı! Hemen müdahale edildi Hastane deposunda yangın çıktı! Hemen müdahale edildi

 

Kaynak: rss