"Şirket, İşçilerin Maaşını Ödemiyor"

Kütahya Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Hasan Gök, sosyal medya adresinden yaptığı paylaşımda, şehir hastanesi işçilerinin maaşlarının ödenmediğini belirtti. Aynı zamanda, memurların Nisan ayı nöbet ücretlerinin de ödenmediğine dikkat çekti. Gök, "Teşvik ödemelerinden kesinti yapılıyor. Hastane, adam kayırmacılık ve ayrımcılıkla yönetiliyor. Yandaşlara makam mevki dağıtan bir yönetim var. Burası kimsenin babasının hastanesi değil. Gücünüz bittiğinde bu hesap sorulur," ifadeleriyle sağlık alanında yaşanan sorunlara sert bir şekilde değindi.

Temizlik İşini Devlet Memurlarına Yaptırıyorlar

Gök, Kütahya Şehir Hastanesi'nde temizlik işinin, grevde olan firma işçileri yerine devlet memurlarına yaptırıldığını iddia etti. Gök, "Şehir hastanesinin temizliğinden firma sorumlu. Firma işçileri grevde diye devletin işçilerine şehir hastanesinin temizliğini yaptırmak hangi akla hizmet? Bu durum kamu kaynaklarını aktarmak değil mi? Firmaya haksız kazanç sağlamak değil mi?" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

"Kim Sorumlu?"

Ülkem-İş Konfederasyonu ve Öz Sağlık-Sen Teşkilatlanmadan ve Toplu İş Sözleşmelerinden Sorumlu Tamer Gürcan, "Şehir hastaneleri yap-işlet-devret modeli değil midir? Bizlere bu şekilde bilgi vermediniz mi? Bu hastanelerin temizlik işinden kim sorumlu? Kütahya Şehir Hastanesi'nde eylem başladığı için devletin kadrolu personellerini bu hastaneye kaydırmanız ne derece doğru? Eylem yapan işçilerin hak arama mücadelesi nerede kaldı? Bunu böyle yapacağınıza bir an önce Kütahya Şehir Hastanesi çalışanlarının maaşlarını ödeyin," dedi.

Gürcan, "Bir hastane kadrosuna yetecek personeli iki hastanede görevlendirerek bu personelin iş yükünü ve psikolojisini bozuyorsunuz. Kriz yönetiminiz bu mudur?" diyerek, psikolojik şiddet konusunda ciddi sıkıntıların olduğunu belirtti.

Eğitim Araştırma Hastanesinde işçilerin 40 saat çalışmaları şikayet edildi Eğitim Araştırma Hastanesinde işçilerin 40 saat çalışmaları şikayet edildi

Gürcan, yetkilileri göreve davet etti ve "Sizleri görevinizi yapmaya, maaşlarını alamayanların maaşlarını ödemeye ve kamu işçilerinin artan iş yükünü hafifletmeye davet ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur," ifadeleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Kaynak: rss