İşçinin memurun amiri olamayacağına dair Kamu Denetçiliği Kurumu Tavsiye Kararına, Yargıtay kararlarına rağmen Sözleşmeli Yöneticiler tarafından ısrarla mevzuata aykırı şekilde görevlendirmelerin devam etmesi, evrak üzerinde memur görünürken işlemlerin işçi tarafından yapılması üzerine Türk Sağlık Sen  tarafından Sağlık Bakanlığı’na bir başvuru yapılarak kamu işçilerinin memurların amiri konumunda yıllık izin ve nöbet listesinin hazırlanması gibi görevlerle görevlendirilmelerinin iptali istendi. 

Turhan Çömez, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Covid aşılarını sordu! Turhan Çömez, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Covid aşılarını sordu!

Sendikanın başvurusunda mevzuatta yer alan düzenlemelerle yüksek yargı kararları hatırlatılarak  devlet memurlarının yürüttüğü görevlerle ilgili amirlik yetkisi bulunan görevlere işçi statüsündeki personelin atanmasının mümkün olmadığına dikkat çekildi. 

Başvuruda Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda işçilerin, kurum içerisinde 657 sayılı Kanun’un 4. maddesinin (A) ve (B) bendi uyarınca çalışan kadrolu ve sözleşmeli memurların amiri olarak görevlendirilmemeleri konusunda  İl Sağlık Müdürlüklerine talimat verilmesi istendi.
 

Kaynak: rss