Sağlık çalışanları, Tabip ve Diğer Sağlık Çalışanları Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kamu Görevlileri Sendikası Şişli Şubesi’in öncülüğünde bir araya gelerek Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi’nde görevli doktor Mertcan Yazıcı’nın darbedilmesine tepki gösterdi. “Sağlıkta şiddet sona ersin”, “Şiddet varsa biz yokuz” yazılı pankart açan sağlık emekçileri, hastane önünde basın açıklaması yaptı. 

Doktorun babası Nevzat Yazıcı, yasal düzenleme talep ederek “Ben adalet istiyorum. Cumhurbaşkanıma sesleniyorum. Sağlık Bakanı’na sesleniyorum. Sadece adalet istiyorum. Bu çocuklar kolay yetişmiyor, onun için yasalarımızda gerekli düzenlemeyi yapmalarını rica ediyorum. Bir sağlık çalışanı, darba uğramış bir doktorun babası olarak canım yanıyor. Ben kaç gündür hastanede gece gündüz bekliyorum. Yoğun bakımda kaldı oğlum, biz burada süründük” ifadelerini kullandı.

Dr. Feyzoğlu: Dr. Yazıcı ölmüş olabilirdi
Basın açıklamasını okuyan Dr. Sedat Feyzoğlu, kendisinin defalarca şiddete maruz kaldığını aktardı. Yetkililerin önlem almasını isteyen Feyzoğlu, şöyle konuştu:

Yeni başhekim göreve başlıyor Yeni başhekim göreve başlıyor

“Belki şansım yaver gitti. Mertcan arkadaşımın şansı yaver gitmemiş. Ben hafta sonu bu olayı öğrendim ve 2 gündür de bunun duygusal yüküyle uğraşıyoruz. Bunun çözümü belki de yok bilmiyorum, ama olduğunu ümit ediyoruz. İlgili kurumların bu konuda alacakları güvenlik önlemleri en başta geliyor. Milyonlarca insan, bu büyükşehirde yaşıyoruz. Biz burada konuşurken, halkımızla mücadele etmiyoruz. Kendimizi de içinde gördüğümüz, halkımızla bazı sorumsuzların ortaya çıkardığı veya bazı sorumluların kendi görevlerini tam yerine getirmediği için ortaya çıkardığı magandalıkla, halkımızla birlikte mücadele etmek istiyoruz. Buraya gelirken veya herhangi bir başka hastaneye giderken, lütfen orada sağlık hizmeti sunulduğunu ve huzurlu, rahat bir ortamda bunun ancak sunulabileceğini unutmayın artık.”

Mertcan Yazıcı’nın ölümden döndüğüne dikkat çeken Feyzoğlu, Yazıcı’nın sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. “Belki ölmüş olabilirdi. Belki dün biz cenazesinde olabilirdik.” diyerek, Yazıcı’nın bundan sonra mesleğini nasıl sürdüreceğini bilmediğini kaydetti.

Ne olmuştu?
Şişli’de Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’nde 23 Aralık’ta gece saatlerinde, acil servisin yeşil alanında görevli doktor Mertcan Yazıcı, Betül Ş.’yi (24) muayene ettiği sırada, hastanın yakınları Muhammet Eren Ş.(17) ve Burak Ş.(27) tarafından darbedildi. Sağlık çalışanlarının ‘beyaz kod’ vermesiyle olay yerine hastane polisi ve güvenlik personelleri sevk edildi. Doktora saldıran iki şüpheli gözaltına alınırken, doktor da tedaviye alındı. Saldırının ise güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Gözaltına alınarak Feriköy Polis Merkezi’ne götürülen saldırgan Muhammet Eren Ş. ve Burak Ş.’nin Hukuki Yardım ve Beyaz Kod Uygulaması Genelgesi gereğince ifadelerinin alınmasına gerek duyulmadan savcılığa sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan Muhammet Eren Ş. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Burak Ş. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Editör: Sercan Yılmaz