İstanbul Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, 'Doğum koçluğu' mesleğine tepki gösterdi! "Ebenin işi zaten o..."

İstanbul Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, toplumdaki yüksek sezaryen oranlarına dikkat çekerek, doğuma hazırlık sürecinde en önemli rolün ebelerde olduğunu vurguladı. İstanbul'da gerçekleştirilen bir etkinlikte konuşan Memişoğlu, "Sezaryen oranlarımız toplam doğumda yüzde 60’ın üzerinde, primer (ilk) sezaryen oranlarımız İstanbul’da yüzde 30’un üzerinde. Bu oranları hep beraber düşüreceğiz." dedi.

"DOĞUM KOÇLUĞU DİYE BİR ŞEY YOK"

Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde gerçekleştirilen programda konuşan Memişoğlu, gebelerin doğuma hazırlanmasında ebelerin önemine vurgu yaparak, "Doğum koçluğu diye bir şey yok ki ebenin işi zaten o. Hayatında sağlıkla alakası olmayan insanlar başka şeyler telkin ediyorlar. Topluma bunu net söylüyorum; bu işi ebeler yapıyor, ebeler Türkiye’de bu işi en iyi yapan meslek grubu." şeklinde konuştu.

Taşra teşkilatlarına tasarruf ayarı: 300 tanesi kapatılacak! Taşra teşkilatlarına tasarruf ayarı: 300 tanesi kapatılacak!

Memişoğlu, Türkiye'nin sağlık alanında önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini belirterek, "Sağlık sektörü kıymetini bilmemiz gereken çok değerli bir sektör, Covid’de, depremlerde, afetlerde de gösterdik. Bizler dünyanın en iyi sağlık hizmetini sunan sağlıkçılarız." dedi. Ayrıca, primer sezaryen oranlarının yüzde 30 bandının üzerinde olmasının düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.

Programda konuşan Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Yüksel Özdemir ise, ebelik mesleğinin kutsal bir meslek olduğunu ve ebelerin doğum anında annelerin en büyük destekçisi olduğunu belirtti. Hastanenin primer sezaryen oranının yüzde 9 olduğunu ve bu oranla İstanbul'da en düşük primer sezaryen oranına sahip hastane olduklarını ifade etti.

Kaynak: rss