CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba, şehrin sağlık sorunlarını gündeme getirerek, AK Parti Hükûmeti’ni eleştirdi. Karaoba, Uşak’ın Türkiye’deki devlet hastanesi olmayan tek şehir olduğunu ve mevcut hastanelerin yetersiz olduğunu iddia etti.

Karaoba’nın bu sözlerine AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş Meclis genel kurulunda aldığı söz ile cevap verdi.

2 HASTANE YIKILDI 1 HASTANE YAPILDI

Erken emeklilik bayram sonrası Meclis’te!  İkinci EYT geliyor… Erken emeklilik bayram sonrası Meclis’te! İkinci EYT geliyor…

Karaoba, iki devlet hastanesinin yıkıldığını ve yerine şehir dışında sadece bir tane yeni hastane yapıldığını belirtti. Bu durumun, vatandaşların sağlık hizmetlerine erişimini zorlaştırdığını ve randevu almanın büyük bir sorun haline geldiğini vurguladı. Ayrıca, muayene sürelerinin kısalığına ve tıbbi cihazlara erişimde yaşanan aylık bekleme sürelerine dikkat çekti. Karaoba açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

Uşak’ta yaşanan sağlık hizmetleriyle ilgili sıkıntılar göz ardı edilemez bir hal aldı. Bu durumu yetkililere bir kez daha aktarmak istiyorum: Değerli Sağlık Bakanımız, Uşak, Türkiye genelinde devlet hastanesi bulunmayan nadir şehirlerden biri. İki hastaneyi yıkıp, şehir dışına yeni bir devlet hastanesi açmanız ve mevcut hastaneyi eğitim ve araştırma hastanesine dönüştürmeniz, “Biz hizmet veriyoruz” demenize rağmen, sorunları çözmedi. Randevu almak aşırı zor, iptaller ise başka bir dert. Sürekli dile getirmemize rağmen, durumda bir iyileşme olmadı. Hala doktor randevusu almak ya da muayene olmak neredeyse imkansız. MR, ameliyat ve doppler için verilen randevular aylar sonrasına sarkıyor. Sağlık Bakanımız, muayene süreleri iki dakikaya düşmüş durumda. Uşak halkının bu konudaki duyarsızlığınızın sebebini anlamış değilim. Uşak halkı adına sizden ricam, lütfen şehrimize layık bir devlet hastanesi kazandırın.

 

 

VEKİL İSMAİL GÜNEŞ’TEN CEVAP

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş ise, yıkılan hastanelerin depreme dayanıksız olduğunu ve bu nedenle yıkılmasının zorunlu olduğunu savundu. Yerine inşa edilen hastanenin daha büyük ve daha fazla yatak kapasitesine sahip olduğunu ifade etti. Güneş, Uşak’ta sağlık alanında yapılan yatırımların Türkiye ortalamasına kıyasla yüksek olduğunu ve mevcut sorunların yatırımlarla ilgili olmadığını belirtti.

 

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş'in cevabı şu şekilde:

“Doğru bilgi vermek lazım. Şimdi bize diyor ki devlet hastanelerini yıktığınız. Doğru, ama oradaki devlet hastanelerinin hepsi depreme dayanıksız kardeşim. Yıkmak zorundayız. Yıkmışız. Otuz bin metre karelik devlet hastanesini yıkmışız. Yerine yüz otuz dört bin metre kalorilik devlet hastanesi.

Yatak sayısı, yatak sayısı yedi yüzdü. Şimdi de yedi yüz. Devlet hastanesi yatak kapasitesi hiçbir zaman bin üç yüz olmadı. Kardeşim ben baş hekimlik yaptım. Senle beraber çalıştım. Doğru söylemek lazım.

 

İkincisi stokaj havaalanı. Kardeşim bir şeyin resmi işleri vardır, prosedürü vardır. Biz bunu takip etmiş miyiz ? Etmişiz. Ve şimdi hayata geçiriyoruz mu? Geçiriyoruz. Bugün söylenen şeyi bugün yapmak mümkün mü? Diğer taraftan ikinci basamak Uşak Devleti Hastanesi.

Biz bununla ilgili çalışmaları yapmışız. Ve bakanlıktan bunu geçirmişiz. Bütçe stratejilerinde şimdi tasarruf tedbirlerine takılmış. Bunun takipçisi biziz arkadaşlar. Uşak'ta sağlık alanında tüm Türkiye'ye kıyasladığınız zaman yatırım oranı oldukça yüksektir. Sağlıkta problemlerimiz vardır ama bu yatırımla alakalı değildir.

 

Kaynak: rss