Bostancı'da yaşanan olayın ardından gözaltına alınan sürücü M.T. ve E.B. emniyetteki işlemleri sonrası Anadolu Adalet Sarayı'na götürüldü.

Savcılıkça ifadeleri alınan şüphelilerden M.T. tutuklanması, E.B. ise adli kontrol tedbiri uygulanması istemiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Hakimlikte savunma yapan M.T, ambulans şoförünün siren çalıp diğer araçları solladığını belirterek, "Arkamızdan önümüze doğru geçerken şerit değiştirdi. Kendimi kurtarmak için bariyere yaklaştım. Motor hakimiyetimi kaybettim, sonrasında toparladım. Yanından geçerken 'Belki hastan yoktur. Trafiği birbirine kattın, bizi neredeyse öldürüyordun' dedim. 'Gel bak içeride hasta var mı' diye birden çok kez söylendi. Beni durduran kendisidir. Kapıyı açtılar ve bize hastayı gösterdiler. Arkasında hasta nakil aracı yazıyordu, belediye ambulansıymış. Aracın önünü kesmedim. Olaydan dolayı pişmanım." diye konuştu.

Hakimlik, M.T'nin "kara ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma" suçundan tutuklanmasına hükmetti. Diğer şüpheli E.B. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Kadıköy’de bir ambulansa yol vermeyen, 'size ancak hasta taşıyorsanız yol veririz' diyen motosikletli iki şahıs yakalandı. İçişleri Bakanımız Sn. Ali Yerlikaya’ya ve görevli ekiplerine teşekkür ederiz" ifadeleriyle İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya teşekkürlerini iletti.

Bakan Yerlikaya 'Gereği Yapıldı 17' başlığıyla Bakan Koca'yı etiketlediği paylaşımında "Sayın Bakanım, Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğümüzce yapılan incelemede hasta taşıyan bu ambulansımızın önüne geçen şahısların E.B. ve M. T olduğu tespit edilmiş ve şüpheliler yakalanmıştır" demişti.

Yerlikaya paylaşımının devamında şu ifadelere yer verdi:

YÖK Başkanı açıkladı: O öğrencilerden katkı payı alınmayacak YÖK Başkanı açıkladı: O öğrencilerden katkı payı alınmayacak

Trafikte geçiş üstünlüğü olan, can taşıyan ve zamanla yarışan ambulansları engellemeye çalışan olursa, onları yakalayıp adalete teslim edeceğiz.

Sağlık Bakanı Koca dün 2 motosikletliyle ilgili "İstanbul Kadıköy’de ambulansla hasta taşıyan arkadaşlarımız akıl almaz bir olay yaşadı. Bir motosikletteki iki şahıs ambulansa yol vermemekte direttiler. Hastayı görmek istediler. Sonunda gördüler. İzleyin, bu iki şahısta insanlık göremeyeceksiniz. Yasa peşlerinde" videolu bir paylaşım yapmıştı.

- Olay

Kadıköy Bostancı Köprüsü istikametinde 10 Haziran'da, motosikletteki iki kişinin ambulansı durdurarak içinde hasta olup olmadığına baktığı görüntülerin sosyal medyada yer alması üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmış, kimlikleri belirlenen motosiklet sürücüsü M.T. ile arkasında oturan E.B. gözaltına alınmıştı.

Kaynak: rss