'Sınıf annesi' uygulaması kaldırıldı 'Sınıf annesi' uygulaması kaldırıldı

Bu sebeple pek çok hasta, il dışına sevk ediliyor. Sevkler genellikle Antep ve Diyarbakır’a yapılıyor. Urfa Tabip Odası Başkanı Dr. Bulut Ezer, Urfa’da sadece bir alerji uzmanı oluşunun büyük eksiklik olduğunu söyledi.

‘URFA’DA ALERJİ TESTİ YAPACAK DOKTORUMUZ YOK’

Kaşıntı şikayeti ile çocuğunu Mehmet Akif İnan Araştırma Hastanesi'ne götüren Hacı Fırat, burada çocuğuna test yapılmadığını söyledi. Fırat’ın iddiasına göre sağlık çalışanlarından, “Urfa'da alerji testi yapacak doktorumuz yok” cevabını aldı.

Fırat, bunun üzerine hasta hakları bölümüne giderek durumu aktarmış. Orada da benzer bir yanıt verilmiş: “Maalesef alerji testi yapamıyoruz.”

Bunun üzerine çocuğunu cildiyeye götüren Fırat’a doktor bir ilaç vermiş. Fırat şimdi bu ilacın işe yaramasını umuyor.

“Milyonluk şehirde durumumuz budur” diyen Fırat, konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’e başvuruda bulunduğunu da ekliyor. 

‘HASTALIĞIN TEŞHİSİ İÇİN UZMANA İHTİYAÇ VAR’

Urfa Tabip Odası Başkanı Dr. Bulut Ezer de yaşanan eksikliğin yarattığı sorunlarla ilgili “Asıl sorun çocukların takibi. Astım, alerjik ya da kronik rahatsızlıkları bulunan çocukların hastalığın teşhisi için çocuk alerji uzmanlarının değerlendirmelerine ihtiyaçları var. Bu tür hastaların takiplerinde uzman doktor olmayışı maalesef mağduriyet yaratıyor” diye konuştu.

Hastaların uzman takiplerinin yapılması gerektiğinin altını çizen Ezer, “Uzman olmadığı için normal çocuk uzmanları değerlendirme yapmak zorunda kalıyor. O yüzden pek çok hasta şehir dışına gidiyor. Çocuk alerji testi yapan doktoru, sadece deri testi yapan doktor olarak değerlendirmemek lazım. Alerji uzmanı aynı zamanda astıma bakan doktordur. Göğüs hastalıklarına bakar bu hekimler ve özellikle göğüs hastalıklarında rolleri çok önemli” dedi.

‘ÇOCUK YAN DALLARINDA CİDDİ EKSİKLİKLER YAŞANIYOR’

Urfa’daki tek çocuk alerji uzmanının da yaz aylarında atandığını belirten Ezer “Bu hekimin tek başına bütün Urfa'ya yetişmesi imkansız. İlçeleri falan düşününce tek başına bir çocuk alerji uzmanı, bütün şehre nasıl yetişecek?” diye sordu.

Urfa’da doktor eksikliğinin büyük sorun olduğunu kaydeden Ezer, “Gelen hekimler çok uzun durmuyor, gidiyor. Üstelik sadece alerji bölümü değil, ölümle sonuçlanabilecek pek çok vakanın geldiği çocuk hastalığı yan dallarında eksiklik yaşanıyor” ifadelerini kullandı.

‘GİTTİKLERİ HASTANE UĞRAŞMAMAK İÇİN ‘YOK’ DEMİŞTİR’

Konuya ilişkin ulaştığımız Sağlık İl Müdürlüğü yetkilisi ise şunları söyledi: " Eyyübiye’deki 800 yataklı hastanemizde alerji bölümüne bakan bir doktorumuz var. Sorun şu, vatandaşlar direkt randevu almaya çalışıyor ama yan dal uzmanlarına bu şekilde randevu verilmiyor. Şöyle açıklayayım; önce çocuksa çocuk doktoruna gidecek, muayenesi yapılacak ve o doktor uygun görürse alerjiye sevk edilecek. Eğer yetişkin ise dahiliyeye gidecek, orası gerektiğinde yan dal olan alerjiye sevk edecek.  Alerji yan dal olduğu için direkt randevu alınmaz. Ama vatandaşlar böyle randevu almaya çalışıyorlar. Yan dal uzmanlarına direkt gidebilmeleri için yeşil alan açılması gerekiyor. Hastane, bu yönde şikayet eden vatandaşlarla uğraşmamak için ‘alerji testi burada yok’ demiştir."(Gazete Duvar)