İddiaya göre, Danişmentgazi Mahallesi'nde yabancı uyruklu bir kişi, 5 yaşındaki yabancı uyruklu çocuğu taciz ederken yakalandı. Olayın toplanan kalabalık grup, şahsı almak için taşkınlık çıkardı.

ÇOK SAYIDA GÜVENLİK GÜCÜ SEVK EDİLDİ

Olay yerine çok sayıda polis, çevik kuvvet, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Özel Harekat polisleri tarafından alınan şüpheli bölgeden uzaklaştırılırken, kalabalık grup yabancı uyruklulara ait araçları ters çevirdi, bazı iş yerlerini de ateşe verdi.
TOMA araçları ile müdahale edilen olayda polisin kalabalığı dağıtmak için müdahale etti.

Polis kalabalığı dağılması konusunda uyarırken, MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy da bölgeye geldi. MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy da bölgeye gelerek halkla sakinleşmeleri konusunda görüşmelerini sürdürüyor.

CAMLAR, KAPILAR KIRILDI

Öte yandan sokakta yaşanan tahribat gündüz kameraya yansıdı. HaberTürk'te yer alan görüntülerde bazı iş yerlerinin camlarının ve kapılarının kırıldığı, içlerinin de kullanılamaz hale geldiği görüldü.

Uzmanlardan üniversite adaylarına tercih tavsiyeleri Uzmanlardan üniversite adaylarına tercih tavsiyeleri

Sokaklarda da savaş alanını aratmayan manzaralar görüldü.

KAYSERİ VALİLİĞİ: 'ÇOCUK KORUMA ALTINA ALINDI'

Olayların ardından Kayseri Valiliği de bir açıklama yaptı.

Açıklamada "30.06.2024 tarihinde ilimiz Danışmentgazi Mahallesi'nde Suriye uyruklu bir şahsın, küçük yaştaki Suriye uyruklu bir çocuğa yönelik davranışı neticesinde emniyet birimlerimizce şahıs gözaltına alınmış olup, çocuğumuz ise birimlerimizde koruma altına alınmıştır. Konu tarafımızca titizlikle takip edilmekte olup, vatandaşlarımızın itidalli davranarak resmi makamlarca belirtilen açıklamalar haricinde herhangi bir eylemin içinde olmamaları hususunda saygıyla sunulur." ifadeleri yer aldı.

Kamuoyu Duyurusu⬇️ pic.twitter.com/ZPShf1guYJ

— T.C.Kayseri Valiliği (@kayserivaliligi) June 30, 2024

İL EMNİYET MÜDÜRÜ AYDIN'DAN VATANDAŞLARA ÇAĞRI

İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın da bölgeye gelerek, yaptığı açıklamada, "Tepkinizi gösterdiniz. Sizi anladık, mesajınızı aldık. Bundan sonraki yapacağınız her türlü hareket sizinle ilgili konulara dönecek. Buradaki mağdur şahıs Türk değil. Şu anda şüpheli şahıs gözaltında. Mağdur şahsın sağlığıyla ilgili herhangi bir problem gözükmüyor. O şahsın ve ailesiyle ilgili sınır dışı dahil her türlü işlemlerinde size söz veriyorum. Bir hafta sonra tekrar bu mahalleye geleceğim. Bu olayla ilgili neler yaptığımızı söyleyeceğim. Lütfen ailelerinizi alın, evlerinize geçin. Biz gerekeni yapacağız, bunun sözünü veriyorum" ifadelerini kullandı.

 

VALİ ÇİÇEK: '5 POLİSİMİZ YARALANDI'

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, vatandaşları sakinleştirmek için olayların yaşandığı bölgeye geldi. Vali Çiçek çevredeki bir apartmanın balkonuna çıkarak burada vatandaşlara sakin olmaları uyarısında bulundu.

 

Olayları yatıştırmaya çalışan 5 polisin yaralandığını belirten Vali Çiçek, "Ben öfkenizi iyi anlıyorum. Şu an gerçekten çok kızgın olduğunuzu ve bu olayın alçak bir olay olduğunu biliyorum. Ben size valiniz olarak söz veriyorum. Bir daha Danişmengazi Mahallesi'nde böyle bir alçaklık olmayacak. Hepinizin canı yanıyor anlıyorum. Sizin bu ülkenin beraberliği için dağlarda, taşlarda terörle mücadele eden polis arkadaşlarımız sizin güvenliğiniz için bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ben sizin mesajınızı aldım. Allah rızası için hiçbir polisimizin burnu kanamasın. Ne gerekiyorsa yapacağız. Burada kimsenin canı yanmasın. Şu anda 5 polisimiz yaralı. Devlet gereğini sonuna kadar yapacaktır. Herkesin dağılmasını istiyorum" dedi.

 

 

"ÜLKELERİNE DÖNMELERİN SAĞLANMASI MHP OLARAK BEKLENTİMİZDİR"

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir ise sosyal medyadan yaptığı paylaşımda "Kayseri’de bir çocuğumuza yönelik sergilenen insanlık dışı davranışta bulunan Suriyeli şahıs gözaltına alınmış ve hakkındaki işlemlere başlanmıştır. Konuyla ilgili olarak Kayseri Valiliği’nce yapılan açıklamanın dikkate alınması ve hemşerilerimizin huzurunu kaçıracak provokasyonlara mahal verilmemesi elzemdir. Türkiye’nin huzur ve güvenliği için Suriyeli misafirlerimizin mümkün olan en kısa sürede onurlu bir şekilde ülkelerine dönmelerinin sağlanması MHP olarak beklentimizdir." ifadelerini kullandı.

Kayseri’de bir çocuğumuza yönelik sergilenen insanlık dışı davranışta bulunan Suriyeli şahıs gözaltına alınmış ve hakkındaki işlemlere başlanmıştır. Konuyla ilgili olarak Kayseri Valiliği’nce yapılan açıklamanın dikkate alınması ve hemşerilerimizin huzurunu kaçıracak…

— İsmail ÖZDEMİR 🇹🇷 (@ismailozdemirrr) June 30, 2024

KÜRŞAD ZORLU'DAN AÇIKLAMA

İYİ Parti Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu sosyal medyadan yaptığı açıklamada "Kayseri’de meydana gelen insanlık dışı olay ve sonrasındaki gelişmeler sebebiyle az önce Kayseri Valisi sayın Gökmen Çiçek ile görüştüm. Suriyeli bir sığınmacının bir başka Suriyeli çocuğa yönelik istismar girişimi olduğunu ve söz konusu alçağın tutuklandığını tarafıma aktardılar. Meydana gelen bu tablo, sığınmacı sorununun ülkemizde nasıl bir tehlike noktasına geldiğini bir kez daha göstermektedir. Kalıcı bir çözüm için sığınmacıları geri göndermekten başka seçeneğin olmadığı ortadadır. (DHA-İHA)

⭕️Kayseri’de meydana gelen insanlık dışı olay ve sonrasındaki gelişmeler sebebiyle az önce Kayseri Valisi sayın Gökmen Çiçek ile görüştüm. 

Suriyeli bir sığınmacının bir başka Suriyeli çocuğa yönelik istismar girişimi olduğunu ve söz konusu alçağın tutuklandığını tarafıma…

— Prof.Dr.Kürşad ZORLU (@zorlu77) June 30, 2024

 

 

Kaynak: rss