Konu ile ilgili açıklama yapan Diyanet-Sen Genel Başkanı Ali Yıldız "Diyarbakır/Kulp Kaymakamı. Kaymakam mısın? Kabadayı mı? Kulp İlçesinde Diyanet-Sen İlçe Başkanımız, imam-hatip arkadaşımız Cuma namazında cemaatin huzurunda Diyanet İşleri Başkanlığımızın yazmış olduğu Hutbeyi okuyan arkadaşımıza-meslektaşımıza yakışıksız üslupla müdahale etmek provokatörlüktür. Namazdan sonra korumasının da yardımıyla hocamızı odaya alarak darp etmesi de magandalıktır. (Daha sonrada darp ettiği mikrofonu korumasını göndererek odadan aldırdığını da biliyoruz.) Diyarbakır Valiliği ile durumu bizzat görüşerek konunun yakın takipçisi olacağımızı ve gereğinin yapılmasını hem Valilikten hem de İçişleri Bakanlığımızdan bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Bazı sosyal medya hesapları ve sendikaların, Kulp ilçesi Kuba Camii'nde görevli imam M.K.'nın, hutbe okurken bazı bölümleri atladığı gerekçesiyle Kaymakam Burak Akeller tarafından mikrofonla darbedildiği iddiası üzerine, Diyarbakır Valiliği tarafından olaya ilişkin soruşturma başlatıldı. Valilik tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Bazı basın yayın organlarında Kulp Kaymakamı ve ilçede görev yapan bir cami imamı arasında yaşandığı iddia edilen olaya ilişkin adli ve idari tahkikat başlatılmıştır" denildi.

KAYMAKAM AKELLER: KİMSEYİ DARBETMEDİM

Kaymakam Akeller, İmam M.K.'yı darp etmediğini, kendisini uyardığını belirterek, "Bugün Kuba Camii'ne cuma namazı için gittik. Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her hafta okunması gereken hutbede, bu hafta şehitlerimiz ile ilgili olarak rahmet duası vardı. Cami imamı bu kısmı okumadı, ben de hutbeden sonra dışarıda kendisine yüksek sesle tepki gösterdim. İmam 'Bana baskı yapılıyor, o yüzden okumadım' deyince, ben de bu cevaba kızıp 'Sen devletin imamısın, kim baskı yapabilir?' dedim. Sonra kendisi gidip darp raporu almış ama raporda iddia edildiği gibi bir darp değil de bacağının ağrıdığı yazıyor. Ben olayı İl Valimize de aktardım. İddia edildiği gibi ben devleti temsil eden biri olarak kimseyi darbetmedim" dedi.

Memur Sen Genel Başkanı bu olayda imamı destekledi. Ali Yalçın "Bu nasıl bir çiğliktir.  Bu nasıl bir hamlıktır. 
Böyle mülki amir mi olur Allah aşkına!" paylaşımını yaptı.

Doktor hayatını kaybetti! 2 saat sonra babası TIR'ın altında kaldı! Doktor hayatını kaybetti! 2 saat sonra babası TIR'ın altında kaldı!

Bu nasıl bir çiğliktir.  
Bu nasıl bir hamlıktır. 
Böyle mülki amir mi olur Allah aşkına! 

Kaymakamın, masumlaştırmak için yaptığı hiç bir gayretin bu çirkinliği örtmeyeceğini, hasıraltı edilmeyeceğini düşünüyor, İçişleri Bakanlığının gereğini yapacağına inanıyorum.@AliYerlikaya |… https://t.co/aNSegsj7zo pic.twitter.com/jWkXJawQ6Y

— Ali YALÇIN (@_aliyalcin_) January 19, 2024

Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ise Kaymakamı destekledi ve “Diyanet İşleri Başkanlığının Cuma hutbesinden şehitler ile iligili bölümü okumayan imam'ı uyaran Kulp Kaymakamı@burakakeller”mülki idare amiri olarak görevinin gereğini yapmıştır " dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının Cuma hutbesinden şehitler ile iligili bölümü okumayan imam'ı uyaran Kulp Kaymakamı @burakakeller mülki idare amiri olarak görevinin gereğini yapmıştır.
Gerisi Lafügüzaf’tır.
Duyarlı davranışından dolayı Kaymakam Sn.Burak Akeller’i kutluyorum pic.twitter.com/EdwjLJE35F

— Önder Kahveci (@OnderKahveci) January 19, 2024

Kaynak: