Devlet Hastanesinde Türkçe Bilmeyen Hekim ! Devlet Hastanesinde Türkçe Bilmeyen Hekim !

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan İbni Sina Hastanesi'ne doktor kılığında girerek gerçekleştirdikleri baskında, biri tedavi gören 3 Filistinliyi öldürdü. Yaklaşık 10 İsrail özel harekat mensubu, sivil kıyafetler ve doktor-hemşire önlükleri giyerek hastaneye giriş yaptı. Baskın sırasında 3. kata çıkan askerler, susturuculu silahlar kullanarak 3 Filistinliyi öldürdü.

Filistin Sağlık Bakanlığı, saldırının ardından yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Cenin kentindeki hastaneye düzenlediği baskının bir savaş suçu olduğunu belirtti. Ayrıca, Filistin Sağlık Bakanı Mey el-Keyle, Birleşmiş Milletler ve uluslararası insan hakları kuruluşlarına çağrıda bulunarak, İsrail'in Filistin halkına ve sağlık kuruluşlarına yönelik suçlarına son verilmesi ve sağlık merkezlerinin korunması gerektiğini vurguladı.
Öldürülen 3 Filistinlinin isimleri Muhammed ve Basil Eymen el-Gazavi ile Muhammed Velid Celamine olarak açıklandı. Basil Eymen el-Gazavi'nin tedavi gördüğü ve 25 Ekim 2023'ten bu yana hastanede olduğu belirtildi.

Editör: Sercan Yılmaz