Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde pratisyen hekim olarak görev yapan Doktor Ronahi Satı, doğalgaz borusuna kendisini asarak yaşamına son verdi.

Satı’nın ölümü sevenlerini ve yakınlarını yasa boğarken konuyla ilgili Şanlıurfa Tabip Odası, yazılı basın açıklamasında bulundu.

Doktor Ronahi Satı’nın intiharının çalışma koşulları, mobbing, şiddet ve ekonomik krizden kaynaklı olduğunu belirten Tabipler odası, “Maalesef bir kaç gün önce hayatının baharında genç bir meslektaşımızı kaybettik. Öncelikle kederli ailesine, arkadaşlarına ve sağlık camiamıza sabırlar diliyoruz.

Son zamanlarda ülke genelinde giderek artan hekim intiharlarını kaygıyla takip ediyor ve artmasından endişe duyuyoruz. Tabi ki yaşanan tüm olaylarda birden fazla etmenin, durumun kişilerin psikolojisini etkilediğini hepimiz biliyoruz, ancak hekimlerin son yıllarda giderek artan çalışma ortamındaki zorluklar, mobbing, şiddet gibi önemli mesleki problemler hekimleri tükenmişliğe sürüklemektedir.

Açlık sınırı 19 bin TL'yi, yoksulluk 52 bini aştı Açlık sınırı 19 bin TL'yi, yoksulluk 52 bini aştı

Ronahi arkadaşımız da günde 2000-2500 çocuğa bakılan acil serviste görev yapmaktaydı. Aynı hastaneye bir günde 5000-5500 arası acil servis başvurusu olmaktadır. Bu rakam 1 dakikada 4 hastaya yani 15 saniyede bir hastaya bakılmışımını gerektirmektedir. Sağlık Bakanı Sn. Fahrettin Koca' nın paylaştığı verilere göre acil servise yapılan başvuruların %80 i acil değildir. Yeni mezun olmuş genç hekimler bu hasta yüküyle karşı karşıya kalmaktadır. Şiddet ortamı, ekonomik kriz, anlayışsız yöneticiler, malpraktis davaları ve şikâyet hatları gibi sorunlarla bu durum genç hekimler için içinden çıkılamaz bir hal yaratmakta, tükenmişliğe yol açmaktadır. Sağlık sisteminin her alanında hekimler mutsuz, umutsuz bir şekilde görevini yapmaktadır. Genç hekimlerin omuzuna binen bu yükün azaltılması, çalışma şartlarının düzeltilmesi, meslek onuruna uygun ortamın sağlanması Sağlık Bakanlığı' nın sorumluluğu ve görevi olduğunu bir kez daha kendilerine hatırlatmak istiyoruz. Bir kez daha genç meslektaşımıza Allah' tan rahmet diliyor, meslektaşımızın anısına ve ailesinin acısına saygı göstermek adına kelimeleri seçerken, paylaşımlar yaparken tüm basın emekçilerini ve sosyal medya kullanıcılarını daha sağ duyulu davranmaya ve daha özenli bir dil kullanmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Sercan Yılmaz