YENİGÜN HABER ‘den Sabri GÜZELGÜN’ün haberi

Silvan Dr. Yusuf Azizoğlu Devlet Hastanesi’nde Kulak Burun Boğaz (KBB) ile Nöroloji doktorlarının istifa etmesinin ardından İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ilgili bölümlere geçici görevlendirme yapıldı.

İddialara göre, Bismil Devlet Hastanesi ve Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi’nde geçici görevlendirmelerle Silvan Devlet Hastanesinde görev yapan doktorlar, sadece heyet gönü hastaları muayene ediyor. Diğer hastalar ise o günlere randevu alamadıkları için tedavi olamıyorlar.

Geçici görevlendirmelerin ardından yaklaşık bir aydan beri hastaların mağduriyet yaşamaya başladığı iddia edildi.

HASTALAR RANDEVU ALAMIYOR

Sağlık Bakanlığı tarafından 2011 yılından beri uygulanan “Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden (MHRS) hastaların randevu alamadığı iddia edildi. Alo 182’yi arayan hastalarınsa dakikalarca bekletildiği, bağlantı kurulduğunda da randevu alamadıklarını dile getirdi.

DSÖ: COVID-19 yaşam süresini yaklaşık 2 yıl kısalttı DSÖ: COVID-19 yaşam süresini yaklaşık 2 yıl kısalttı

Bir çok hasta ve hasta yakını MHRS üzerinden randevu alamadığı, geçici görevlendirme ile gelen doktorun ‘hastalara bakamayacağını’ söylediği ifade ediliyor.

‘KADROLU DOKTOR İSTİYORUZ’

Şikayetlerini dile getiren Ercan Akın isimli hasta, “182’den randevu alamıyoruz. Bir aydır arıyorum ‘dolu’ diyorlar, her gün aynı şey, Hastanede KBB ve Nöroloji doktorları geçici görevlendirme ile geliyor. Biz geçici görevlendirme ile doktor istemiyoruz. Kadrolu doktor istiyoruz. Hastaneye geldiğimde doktorun kapısında tek bir hasta olmamasına rağmen, doktor randevusuz bakamam. Bizim acil yetkimiz olmazsa ne işimiz var hastanede. Oğlum için defalarca randevu oluşturmaya çalıştık. Randevu alamadık. Hastaneye geldik. Geçici görevlendirme ile gelen hastalar sadece mesai saatlerini tamamlamak için geliyor” dedi.

‘SİSTEM İÇİNDE SİSTEMSİZLİK YAŞIYORUZ’

Devlet hastanelerinde bazı bölümlere geçici doktor görevlendirmesi yapıldığını belirten Ayşe Kara adlı hasta ise, “100 bin nüfuslu bir ilçede kaç yıldan beridir hep geçici görevlendirme ile doktor gönderiliyor. Biz artık geçici görevlendirme ile doktor istemiyoruz. Randevu sistemi ise, 15 gün için dolu oluyor. Acilde her bölüm doktoru olmuyor. Sistem içinde sistemsizlik yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Zeynep Aydın adlı hasta ise sorunu, “Aylardır kulağımdan rahatsızım randevu oluşturmak için iki gün uğraştım, maalesef randevu oluşturamadım. Hastaneye geldim muayene olmak istedim Muayene olamadım. Geçici görevlendirme olduğu için doktorlar beni muayene etmedi” sözleriyle dile getirdi.

Uzun zamandan beri nöroloji rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Ahmet Yılmaz ise “Randevu siteminde sorun yaşadığım için hastaneye geldim. Ancak doktor randevusuz muayene etmeyeceğini söyledi. Silvan’da artık geçici görevlendirme değil kadrolu doktor istiyoruz” dedi.

Kaynak: rss