banner1

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN EMEKÇİLERİN ÜCRETLERİ YENİDEN BELİRLENECEK

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN EMEKÇİLERİN ÜCRETLERİ YENİDEN BELİRLENECEK

Hizmet İş Sendikası  Hukuk Müşavirliğince, 696 Sayılı KHK ile mahalli idarelerin iktisadi teşebbüsleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen ve asgari ücretin katlarına (%10, %20, %30,vb.) çalışan emekçiler adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması nedeniyle açılan dava işçiler lehinde sonuçlandı.

Sağlık Bakanlığı’na karşı Ankara 24. İş Mahkemesi’ne açılan davada yerel mahkeme, 10 Eylül 2019 tarihli duruşmada itiraz yolu açık olmak üzere davanın kabulüne karar verdi.

KARAR EMEKÇİLERİ SEVİNDİRDİ

Hizmet İş Sendikasını hukuk başarısı, başta üyelerimiz olmak üzere, 696 sayılı KHK ile kadroya geçen tüm emekçileri sevindirdi.

YENİ ÜCRETLER ŞU ŞEKİLDE BELİRLENECEK

Yerel Mahkeme’nin verdiği karara göre, asgari ücretin fazlasına çalışan emekçilerin ücreti yeni asgari ücrete yükseltilecek. Hizmet alım ihaleleri ve bireysel iş sözleşmesinde belirlenen yüzde fazlası (%10, %20… vb) ise yeni asgari ücret esas alınarak belirlenecek.

Asgari ücretin yüzde fazlasına çalışan emekçilerin bu şekilde tespit edilen yeni ücretlerine, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Yüksek Hakem Kurulu kararı ile imzalan toplu iş sözleşmesinde belirtilen ücret zammı uygulanacak. İşçi hizmet alım ihalelerine ile bireysel iş sözleşmelerine göre asgari ücretin % 10 fazlası ile çalışıyor ise; 1 Ocak 2019 tarihinde uygulanacak 85,28 TL/gün brüt asgari ücretin %10 fazlası 93,80 TL/gün brüt üzerine %4 oranında zam yapılarak, 97,55 TL/gün brüt olarak ücreti tespit edilecek. Yine, işçinin ücreti asgari ücretin %20, %30, %40, %50 ve katları ise, bu örnek hesaplama temel alınarak 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle ödenecek ücretlerin tespit edilmesi gerekecek.

SENDİKA TARAFINDAN  AÇILAN FARKLI EMSAL DAVALAR DEVAM EDİYOR

Hizmet İş Sendikası Hukuk Müşavirliğince, mahalli idarelerin iktisadi teşebbüsleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen üyelerimiz adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması nedeniyle farklı işverenlere karşı açılan emsal davalar devam etmektedir.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2019, 11:00

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
neönemivar
neönemivar - 5 ay Önce

girenlerin hepsi torpilliler, sınav ile alın insanları bir partiden torpil bulamayan giremiyor bu işlere.

696
696 - 5 ay Önce

Böyle davalar idare mahkemesinde açılır idari karar olduğu icin. Sağlık bakanlığına karşı değil aile ve çalışma bakanlığına karşı açılmıştır ve Türk iş tarafından üyesi adına idare mahkemesine gidildi. Hizmet iş krndine burdaa ekmek çıkarmasın kimin işçinin yanında olduğunu herkes biliyor.

hayırlı olsun
hayırlı olsun - 5 ay Önce

sabahtan akşama kadar oturdukları için mi seviniyorlar??

misafir
misafir - 5 ay Önce

oturarak para kazanıyorlar. Temizlikçi olarak işe başlıyorlar ama temizlik yaptıramıyoruz

ATTT
ATTT - 5 ay Önce

BOŞ HABER HANİ NERDE KAZANIM OLACAK EDECEK GELECEK FALAN FİLAN

cscsc
cscsc - 5 ay Önce

4d lilere iş yaptıramıyoruz gidişat hiç iyi değil

SIRADAKİ HABER