TAEK onayı olmadan çekim yapıldı iddiası

Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde, 4 aydır hasta ve personellerin normalin çok üstünde radyasyona maruz kaldıkları iddia edildi.

TAEK onayı olmadan çekim yapıldı iddiası

Evrensel'den Ahmet Kanbal'ın haberi
Mardin’de 22 Şubat’ta yeni yerine taşınarak, hasta kabul etmeye başlayan Sağlık Bakanlığı’na bağlı Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde radyasyon skandalı yaşandığı ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre; 22 Şubat’ta yeni binasında hasta kabulüne başlayan Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde röntgen çekimlerinin yapıldığı Radyoloji ünitesinde, gerekli ölçümleri yapmadan, röntgen çekimine uygun oda hazırlanmadan ve cihazların Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı’ndan (TAEK) onay almadan faaliyete geçti. Yaklaşık 4 aydır faaliyet gösteren merkezde, personeller ve hastalar yüksek miktarda radyasyona maruz kaldı.

TAEK ONAYI OLMADAN FAALİYETE GEÇİLDİ

Söz konusu durum geçtiğimiz hafta merkezin kapalı olmasıyla ortaya çıktı. Diş tedavisi için merkeze giden hastalara röntgen çekimleri başta olmak üzere tedavilerin yapılamadığı bildirildi. Konuya dair Mezopotamya Ajansı’nın (MA) elde ettiği bilgilere göre; TAEK onayı olmadan faaliyete geçen merkezde, gerekli ölçümlerin yapılmadan ve onay alınmadan işlemlerin yapıldığının anlaşılmasıyla çalışmalar durduruldu. Yaşananlar Sağlık Bakanlığına bildirildikten sonra merkezde inceleme başlatıldı.

BİR YILLIK RADYASYONA BİR GÜNDE MARUZ KALDILAR

Yapılan inceleme sonucu normal şartlarda aylık maksimum 7 milisievert (Sv) radyasyona maruz kalması gereken personelin her çekimde 4 ile 7 milisievert radyasyona maruz kaldıkları tespit edildi. Günlük ortalama 20 çekim yapan röntgen merkezinde personellerin bir günde yaklaşık bir yıllık radyasyona maruz kaldıkları belirlendi.

KAMUOYUNDAN GİZLENDİ, SORUŞTURMA BAŞLATILMADI

Konuya dair detaylı rapor hazırlanırken, olay kamuoyundan ve hastalardan da gizlendi. Bu hafta başında yeniden faaliyete giren merkezde, gerekli ölçümler ve düzenlemelerin yapılıp yapılmadığı bilinmezken, sorumlular ile ilgili ise henüz bir soruşturma başlatılmadı.

SES: SORUMLULAR HESAP VERMELİ

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mardin Şubesi Sekreteri Ahmet Özen, radyoloji bölümünde iş durdurulmasıyla olaydan haberdar olduklarını belirtti. Yapılan ölçümlerde radyasyon sızıntısı olduğunu öğrendiklerini belirten Özen, 22 Şubat’tan bu yana merkezde radyasyon sızıntısının olduğunu dile getirerek, “Hem hastalar hem de personel radyasyona maruz kaldı” dedi. Bu olayın sorumlusunun liyakatsiz yöneticiler olduğunu belirten Özen, “Sorumluların hesap vermesini, görevden alınmasını istiyoruz. Bunun kamuoyuna açıklanması, kim bu radyasyona maruz kaldı, hangi çalışan ne kadar maruz kaldı? 4 aydır kimlerin maruz kaldığı bellidir. Buna yönelik bir çalışma yapılması gereklidir. Halk sağlığıyla sorumlu bir bölümün halk sağlığını riske atan bir duruma gelmesinin hesabını vermesini bekliyoruz” dedi.

Fotoğraf: MA

"HASTALAR BAŞVURU YAPMALI"

İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı’nın gerekli incelemeleri yapması ve soruşturmaları açması gerektiğinin altını çizen Özen, “Halk sağlığından anlayan liyakatli kişilerin göreve getirilmesi gerekiyor. Radyasyona maruz kalan kişilerle ilgili herhangi bir çalışma yapılmamış. Radyasyona maruz kalan insanlarda ani bir etki göstermiyor. Ama zamanla etkisini gösterebiliyor. Bu nedenle bunların kayıt altına alınması gerekiyor. Kansere neden olabiliyor, sonraki nesillerde mutasyona neden olabiliyor. İlerde bir olumsuzluk duruma karşı önlem alınması gerekiyor. Hastalara da ilerde bir kırgınlık, deride beklenmeyen yaralar çıkması durumunda hastaneye başvurmaları gerektiğini söylüyoruz. Son 4 ayda orada tedavi gören hastaların bir dilekçeyle başvurmaları çağrısında bulunuyoruz” şeklinde konuştu. 

Kaynak Linki:https://www.evrensel.net/haber/463578/mardin-agiz-ve-dis-sagligi-merkezinde-radyasyon-sizintisi

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Diş hekimi ses
Diş hekimi ses - 2 hafta Önce

Gerek ortam gerek röntgen çalışanlarının dozimetrelerinde hiç bir sorun yok lisans başvurusu tamamlanmış , ses Sendikası çalışanları düne kadar eski bina da çalışıp hiç bir sorun da belirtmemiştiler bugün art niyetli her zaman ki gibi , ayrıca çalışan sayısı arttığı için nöbet ücreti almadıkları için olmasın

röntgen
röntgen @Diş hekimi ses - 2 hafta Önce

''Yapılan inceleme sonucu normal şartlarda aylık maksimum 7 milisievert (Sv) radyasyona maruz kalması''
Bu ibaredeki 7 Sv eğer doğru ise,O idarecilerin vay haline!Çalışanlara yazık!
Sevgili Hekim,radyasyonun ne olduğu hakkında bir bilginiz yok sanıyorum.Ya da art niyetlisiniz...

Hekim
Hekim - 2 hafta Önce

Bu haber doğruysa rezalet

Çinko Adam
Çinko Adam - 2 hafta Önce

Diş radyografileri radyasyon yok denecek kadar düşüktür. Ama lisansız birçok yeni hastane çekim yapıyor. Tomografi dahil.. Bunun tespiti kolay yapılan işlemler fatura ediliyor birde.Lisans tarihi ile fatura işlem tarihlerini kıyasladıklarında süpriz sonuçlar ortaya çıkacaktır...

mehmet güven
mehmet güven - 2 hafta Önce

aylık 7 milisievert (Sv) diye belirtilmiş, aylık 2 milisievert (Sv) te kadar radyasyona maruz kalabilir.

SIRADAKİ HABER