Sağlık Bakanlığı 'rüşvet' iddiaları için soruşturma başlattı

ABD'li bir ilaç firmasının Türkiye'de Sağlık Bakanlığı bürokratlarına rüşvet verdiği iddiasıyla ilgili Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı. Eski Sağlık Bakanları Mehmet Müezzinoğlu ve Recep Akdağ, kendi dönemlerinde gerçekleştiği iddia edilen rüşvet iddialarıyla ilgili geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç ihbarında bulunmuş, idari soruşturma için de Sağlık Bakanlığı'na başvurmuştu. İddialarla ilgili Sağlık Bakanlığı'nda idari soruşturma başlattı.

Sağlık Bakanlığı 'rüşvet' iddiaları için soruşturma başlattı

ABD'li Alexion Pharmaceuticals adlı ilaç firmasının Soliris markalı ilacın satışının yapılması için Türkiye'de Sağlık Bakanlığı yetkililerine rüşvet verdiği iddialarıyla ilgili adli ve idari soruşturma yürütüldüğü öğrenildi. Eski Sağlık Bakanları Mehmet Müezzinoğlu ve Recep Akdağ'ın, kendi dönemlerinde gerçekleştiği iddia edilen rüşvet iddiasının soruşturulmasını istemişti. Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu'nca bu kapsamda soruşturma başlattığı ve soruşturmanın halen devam ettiği öğrenildi. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl sağlık Müdürlüğü aracılığıyla soruşturmanın devam ettiğini eski Bakan Müezzinoğlu'na bildirdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun geçtiğimiz yıl açıklanan raporunda “Alexion Pharmaceuticals" isimli ABD menşeili bir ilaç şirketinin kendisine ait 'Soliris' markalı ilacın yaygın satışının yapılabilmesi için Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin yetkili makamlarına rüşvet dağıttığı iddiası yer almıştı. Bunun üzerine dönemin Sağlık Bakanları Mehmet Müezzinoğlu ve Recep Akdağ, ABD'li ilaç firmasının rüşvet verdiği iddialarıyla ilgili ayrı ayrı suç ihbarında bulunmuştu.

RAPORLA İLGİLİ HABER YAPAN BASIN KURULUŞLARINA TAKİPSİZLİK

Her iki sağlık bakanının suç duyurusu üzerine, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da raporla ilgili haber yapan basın kuruluşlarına yönelik 'iftira' suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı. Dosya İstanbul'a gönderildiği için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe veren eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun avukatları, suç duyurusu dilekçelerinin rüşvet iddialarının araştırılmasına yönelik olduğunu, bu konuda haber yapan basın kuruluşlarından şikayetçi olmadıklarını bildirdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da bu dilekçe üzerine, konuyla ilgili haber yapan basın kuruluşları hakkında başlatılan soruşturmayı kovuşturmaya yer olmadığı kararıyla kaldırdı. Rapordaki rüşvet iddialarıyla ilgili ise ayrı bir soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

SAĞLIK BAKANLIĞI İDDİALARI ESKİ BAKANA SORDU

İdari soruşturma ise Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından yürütülüyor. Eski Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Teftiş Kurulu'na yazılı olarak beyanda bulunarak, söz konusu rüşvet iddialarının araştırılmasını kendisinin istediğini, ortaya atılan iddialarla ilgili bilgi sahibi olmadığını ifade etti.

My Net

Ceren YILDIZ

banner43
YORUM EKLE
YORUMLAR
sağlıkçı
sağlıkçı - 3 hafta Önce

kapatın üstünü gitsin, seçimlerde yaklaşıyor, partimize zarar vermesin.

DOĞRUCU
DOĞRUCU - 3 hafta Önce

Yenimahalle eğitim ve araştırma hastanesi yıllarca boş binaya kira ödedi ortaya çıkınca üstü kapatıldı.

Medya ne derse o ben bilmem
Medya ne derse o ben bilmem - 3 hafta Önce

Yalnız Amerika araştırmasa hayatta Türkiye'de açığa çıkmazdı. Türkiye yolsuzluk, rüşvet, torpil sıralamasında kötü bir halde çeşitli istatistikler öyle diyor. Hepsi de iftira atacak değil ya. Ha sorsan süperiz, müslümanız, dünya bizi kıskanıyor tabi yersen. Yolsuzlukları yabancı ülkelerle ilişkili davalar olduğunda öğrenebiliyoruz. Almanya ziraat bankası, ABD İran Halk Bankası, ABD ilaç firması yolsuzlukları gibi.

HALK
HALK - 3 hafta Önce

KARDEŞİM SANKİ TÜRKİYE DE RÜŞVET .YOLSUZLUK .YOKMU..KAÇ TANE TEMİZ ADAM VAR..GÜLDÜRMEYİN ADAMI.............................BU İŞ 100 YILLARDIR VARRRRRRRRRR.....

TUFAN
TUFAN - 3 hafta Önce

HIRSIZLIK RUHLARINA İŞLEMİŞ.

ünlem
ünlem - 3 hafta Önce

hedef 2023

kapatılır
kapatılır - 2 hafta Önce

dört yıl boyunca soruşturma sürüp dört yıl sonra zaman aşımına sokmak hangi kitapta yazıyor herkesin yaptığı yanına kaldı

SIRADAKİ HABER