Milliyet yazarı Şahin, emekli ve memur maaşlarına yapılacak zammı açıkladı

İktidara yakınlığı ile bilinen Milliyet yazarı Zafer Şahin, emekli ve memur maaşlarına yapılacak zammı açıkladı. Şahin, kulislerden edindiği bilgileri bugün köşesinde aktardı. İşte zam oranları...

Milliyet yazarı  Şahin, emekli ve memur maaşlarına yapılacak zammı açıkladı

Asgari ücretin açıklanmasının ardından memur ve  emekli vatandaşlar 3 Ocak tarihinde açıklanacak enflasyon rakamlarına odaklandı. Kritik enflasyon verisi öncesinde emekli ve memur maaşlarına yapılacak zamma ilişkin kulis haberler gelmeye devam ediyor. İktidara yakınlığı ile bilinen Milliyet yazarı Zafer Şahin, kulislerden edindiği bilgileri bugün köşesinde aktardı.

Asgari Ücretin 2022’de 4.253 lira olduğunu ve Linyit ve taşkömürü çıkarılan iş yerlerinde yer altında çalışan işçiler için uygulanacak asgari ücretin iki katına çıkarılarak 8.506 liraya yükseltildiğini belirten Şahin, en düşük kamu işçileri için uygulanacak taban ücretin seyyanen zamla birlikte 4.100 liraya çıkacağını vurguladı. Şahin kamu işçilerine ek yüzde 12 zam verileceğini ve aynı zamanda kümülatif zam oranı yüzde 34 olacağını belirtti.

Memurlara yapılacak zamma ilişkin Zafer Şahin, "Kamu görevlilerinin maaşlarına 2022’nin ilk altı ayı için yüzde 5, ikinci altı ayı için yüzde 7 olmak üzere yıllık bazda yüzde 12 + enflasyon farkı kadar zam  yapılacak.  2023 yılı için ilk 6 ay yüzde 8, ikinci altı yüzde 6, yıllık bazda ise yüzde 14 +  enflasyon farkı verilecek. Bu artışlardan memur emeklileri de aynı oranlarda faydalanacak. Oranı netleşmemekle beraber, bir refah payı artışı için de görüşmeler sürüyor. Sendika üyesi kamu görevlilerine verilen toplu sözleşme ikramiyesi de 135 liradan 400 liraya çıkarılacak." ifadelerini kullandı.


Personel Sağlık Sosyal Medya Gurubumuza Ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  KALİTEYİ UYGUN ALABİLECEĞİNİZ ADRES İÇİN TIKLAYINIZ 

Din görevlisi, öğretmen, polis, hemşire gibi milyonlarca memurun beklediği 3600 ek gösterge için de tarih veren Şahin, "3600 ek göstergede de sona gelindi. 3600 ek gösterge ve kamuda sözleşmeli çalışanların kadroya geçişine dair 3+1 prensibi çerçevesinde çalışmalar bu sözleşme döneminde tamamlanacak. 2022’nin mayıs ayında 3600’ün hayata geçirilmesi planlanıyor." dedi.

Öğretmenlere verilen öğretim yılına hazırlık ödeneği 2022 için 1.325  liraya, 2023 için 1.400 liraya çıkarılacağını vurgulayan Şahin, "Sağlık personelinin nöbet ücretleri resmi ve dini bayramlarda yüzde 25, diyaliz ve ameliyathaneler gibi özellikli birimlerde yüzde 50 artırılacak. 112 acil çağrı merkezlerinde çalışan personele aylık 180 lira ilave ödeme yapılacak. Hemşire, ebe gibi tabip dışı sağlık personelinin ek ödemeleri yüzde 20 artırılacak" diye belirtti.

Emeklilere yönelik son zam iddialarını ise şahin şu şekilde dile getiriyor:

"Ve SSK, Bağ-Kur emeklileri... Bu gruptaki emekliler ocak ve temmuz olmak üzere senede iki kez zam alıyor. Zam oranları bir önceki altı aylık dönemdeki enflasyon oranına göre belirleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 2021’in ilk altı ayındaki enflasyona göre yüzde 12 civarında bir zam alması kesin görünüyor. 2022’nin 3 Ocak günü açıklanacak altı aylık enflasyona göre bu oranın daha da artması bekleniyor. Bu zamlar dışında maaşı 2.000 liraya kadar olan emeklilere ayrıca seyyanen 500 lira zam yapılacak. "

Zafer Şahin'in açıklamalarına göre emeklilere yönelik maaş zammı asgari ücretin çok altında kalacak. 

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
CEMİL
CEMİL - 5 ay Önce

Bu herkesin bildiği bir konu zaten, önceden bilinen durumu söylemiş.

erol yıldırım
erol yıldırım - 5 ay Önce

yani haber diye bunumu veriyorsunuz yaaaa

kazım sarı
kazım sarı - 5 ay Önce

BOŞ HABER,HERKESİN BİLDİĞİNİ SÖYLEMİŞ,MİLLETDE HEYECANLA YENİ BİRŞEY VAR DİYE OKUYOR,BU HABER İÇİN MİLLİYET YAZARI OLMAYA GEREK YOK,EN UCRA YERDE ÇALIŞAN BİLE BİLİYOR BU BİLGİYİ,SİZ VARSA REFAH PAYI DENEN EKSTRA ZAMDAN HABER VERİN,GERİSİ BOŞ.....YOKSA DA GARİBAN MEMERUN DUYGULARI İLE OYNAMAYIN....

kulis mi
kulis mi - 5 ay Önce

kulise ne gerek var bunlar zaten bilinen şeyler birde bunları haber diye veriyorsunuz

sağlık
sağlık - 5 ay Önce

Zaferden de bu beklenir.toplu görüşme metnini kulis haber olarak vermişler.zaferde zafere ulaşmış.büyük başarı

SIRADAKİ HABER