Kurtulmuş'tan asgari ücrete yapılacak zam oranına ilişkin açıklama

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, asgari ücretle ilgili yaptığı açıklamada, "Temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere. Öyle zannediyorum ki yüzde 40'lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Aynı şekilde asgari ücrete de bir dokunuş gerçekleştirilecek" dedi.

Kurtulmuş'tan asgari ücrete yapılacak zam oranına ilişkin açıklama

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Habertürk'te canlı yayına katıldı. Kurtulmuş, Temmuz ayında emekli maaşlarına ve asgari ücrete yüzde 40'lara varan bir dokunuş olacağını söyledi. Enerji fiyatlarıyla ilgili de konuşan Kurtulmuş, "Döviz bazında baktığımızda Türkiye'de dünyadan daha fazla arttığını söyleyemeyiz" ifadelerini kullandı.

 Kurtulmuş'un konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Temmuz ayında işçi emeklileri de dahil olmak üzere alım gücünü daha yukarı çıkaracak bir fiyat ayarlaması, yüzde 40'lara yakın bir dokunuş olacak.

Hayat pahalılığını azaltmak için eldeki bütün imkanları seferber ederek çalışıyoruz. Bu yaz aylarında rahatlamayı hissedeceğiz. Türkiye kendi kendine yeten bir ülke oldu.

Enerji fiyatlarıyla ilgili döviz bazında baktığımızda Türkiye'de de arttı ama dünyadan daha fazla arttığını söyleyemeyiz. Ya petrolünüz, doğal gazınız olacak ya da paranız rezerv para olacak. Paranız rezerv para değil, petrol, doğal gaz gelirleriniz yok. Vatandaşın alım gücünü olumsuz etkilemesin diye 165 milyar TL kamudan finanse etmişsiniz. Burada yapılabilecek olan şeyler maksimum şekilde yapıldı. Türkiye'de ekonomide yeni bir yönelişin olduğunun altını çizmek lazım.

Türkiye, 2013 yılından bu yana bir tercihte bulunmuştur. IMF programından ayrıldıktan sonra bir istikamete girdik. Üreten, istihdamı artıran, yatırımı teşvik eden, ihracatı arttıran bir Türkiye modeli.

Türkiye üretimde ve ihracatta bir ivme yakaladı. Mühim olan bunu kalıcı hale getirmek. Enflasyon ve dövizde oynaklık da giderildikten sonra Türkiye çok önemli bir rotaya girmiş olacak.

Alım gücü azalıyor, görüyoruz. Neler yapılması gerektiğini de biliyoruz. Bu zor süreçten inşallah çıkacağız.

Vatandaşın gündeminde ne varsa hükümetin masasındadır. Eldeki imkanlar çerçevesinde vatandaşın sorunlarını çözmek hükümetin vazifesidir. Maaşlarda yüzde 40 civarı bir artış olabilir. Açıklama ilgili bakanlığa düşer.

EYT'de çalışmalar yapılıyor. Tarih söyleyip beklentiye yol açmak istemem ama dediğim gibi bu konu da hükümetin masasında.

AK Parti'nin, Cumhur İttifakı'nın böyle bir gündemi yok. Siyasi geleneğimizde seçim popülizmi yapmak yok. İnşallah 2023'de seçimlere gideceğiz.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tedinlo
Tedinlo - 1 hafta Önce

Daha şimdiden firmalar zamları yapmaya başladı önce zamları durdurunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

maxmus
maxmus - 7 gün Önce

dokunuş sözünden yüzde 38 enflasyon farkı artı yüzde kırk dokunuş yüzde yetmişsekiz mi vereceksiniz yoksa algı yapıp enflasyon farkını dokunuş gibi yapıp suya sabuna dokunmayacakmısınız.Rahmetli Erbakan Hocadan hiç nasiplenmemişsiniz.

SIRADAKİ HABER