Karaduman: Aile hekimleri için yeni düzenlemelere ihtiyaç var

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, aile hekimlerinin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

Karaduman: Aile hekimleri için yeni düzenlemelere ihtiyaç var

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman, aile hekimlerinin sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Karaduman, Kovid-19 pandemi sürecinde önemli hizmetlerde bulunan aile hekimlerinin mağduriyetinin bir an önce çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Karaduman, sağlık çalışanlarına yönelik ödemlerinin yapılması gerektiğinin altını çizerek, “Kovid ödemelerinin aile hekimlerine 3 aylık süre için şartlara bağlanması, salgın sürecinde polikliniklerin tercih edilmemesi dolayısıyla iş yükü artmış olan aile hekimleri için mağduriyet sebebidir. Ailelerin aşı, muayene vb. konulardaki tercihlerinin hekimlere maaş kesintisi olarak yansıtılması ciddi bir sorun olarak ortadadır. Aile Sağlığı Merkezleri’nin personel, malzeme, kira, faturalar ve diğer giderleri ödenen cari gider ödeneğinin asgari ücrete yapılan zamlardan, diğer gider kalemlerinin artış oranından daha aşağıda kalmış olması personel çalıştırılması ve diğer ihtiyaçların karşılanmasını zorlaştırmaktadır” ifadelerini kullandı.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

YENİ DÜZENLEMELER GEREKİYOR

Aile Sağlığı Merkezleri’nin birçok temel ihtiyacı hekimler tarafından karşılandığını söylen Karaduman, “Aile hekimleri yıllık izin kullanabilmek için bir başka hekimle anlaşmak zorunda kalmaktadır. Bu durum hekimlerin yıllık izin kullanabilmesini de oldukça zorlaştırmaktadır. Hizmet kalitesinin artırılması hekimlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi ile doğrudan ilgilidir. Dolayısıyla aile hekimlerinin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için yeni düzenlemelerin yapılması ivedilik arz etmektedir” açıklamasında bulundu.

“CARİ GİDER ÖDENEĞİ DÜZENLENMELİ”

Sağlık Bakanı Koca’ya aile hekimleriyle ilgili şu soruları yönelten Karaduman, “Bakanlığınız yukarıda bahsedilen sorunların tespiti ve çözümü için nasıl bir süreç yürütmektedir? Mağduriyetlerin giderilmesi hususunda hangi çalışmaları yapmaktasınız? Kovid ödemelerinin diğer sağlık çalışanlarına olduğu gibi aile hekimlerine de bir yıl boyunca koşulsuz ödenmesi hususunda bir düzenlemeniz olacak mıdır? Cari gider ödeneğinin yeniden düzenlenmesi, ödeneğin Aile Sağlığı Merkezleri’nin ihtiyaçlarına göre belirlenmesi hususunda bir çalışmanız olacak mıdır?” diye sordu.

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğru
Doğru - 2 ay Önce

Doğru aile hekimlii için acilen düzenlemeye ihtiyaç o da sağlık ocağı sistemine hemen dönüştürülmesi

sayın vekil
sayın vekil @Doğru - 2 ay Önce

sorunun kendisi aile hekimleri, burada asıl sorun bunlardan vatandaşların hizmet alamaması, tek dertleri az çalışıp çok para alalım

AKIN
AKIN - 2 ay Önce

5 günlük sertifika ile aile hekimi olup 20 bin tl maaş alan bir doktor en küçük kısıtlamaya itiraz ediyor. tel zımba dikişi sökücü dahi bulundurmayan her şeyi hastaneye gönderen aile hekimi olmaz olsun.

kimsesiz
kimsesiz - 2 ay Önce

aile hekimleri bakanlıktan ilgi ve ivedi çözüm bekliyor

SIRADAKİ HABER