İntern hekimler asğari ücret için düzenleme bekliyor

İntörn hekimler 2012 yılında çıkan 2547  sayılı kanunun 29. Ek Maddesine göre maaş almaktadırlar. Bu kanuna istnaden İntern doktorlar ücret asgari ücretin 3’te biri kadar maaş almaktaydılar.

İntern hekimler  asğari ücret için düzenleme bekliyor

İntern Hekimler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın , 18.07.2022 tarihinde  yapmışo lduğuKabine Toplantısı'nın ardından   açıklamaya göre artık asgari ücret tutarında ödeme alacaklar. Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı ”Cumhurbaşkanı Erdoğan, en büyük reformları gerçekleştirdikleri alanların başında sağlığın geldiğine işaret ederek, şöyle konuştu: "Öğrencisinden en üst düzey yöneticisine kadar sağlık çalışanlarının tamamının işini huzur ve güven içinde yapması en önemli önceliğimizdir. Bunlar arasında tıp ve diş hekimliği fakültelerimizin son sınıflarında kurum personeli gibi mesai yaparak, nöbet tutarak çalışan, bilfiil hastalarla ilgilenen öğrencilerimiz de vardır. Hekim adayı öğrencilerimizin hem emeklerinin karşılığını vermek hem motivasyonlarını yükseltmek için kendilerine yapılan ve asgari ücretin üçte biri kadar olan ödeme miktarını artırma kararı aldık. Devlete bağlı üniversitelerimizin tıp ve diş hekimliği fakültelerinin son sınıf öğrencilerine asgari ücret tutarı kadar ödeme yapılacak. Bu düzenlemenin her iki fakültemizin öğrencilerine hayırlı olmasını diliyorum."

 Ancak düzenleme yapılmadığı için intern hekimler bu ay asğari ücret düzeyinde maaş alamadı. İntern hekimler düzenlemenin bir an önce yapılmasını bekliyor.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER