İl Sağlık Müdürü; yakıt sıkıntısı yok

Hastanelerdeki yakıt krizi iddialarına yanıt veren İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, yakıt sıkıntısının olmadığını söyledi. İhalede yolsuzluk suçlamasıyla görevden alındığı iddia edilen Kulp Devlet Hastanesi Müdürü H. S. ise yolsuzluk iddialara reddederek, kendisinin istifa ettiğini açıkladı.

İl Sağlık Müdürü;  yakıt sıkıntısı yok

Güneydoğu Güncel'de yer alan kamu hastanelerindeki yakıt krizi ve Kulp Devlet Hastanesi'ndeki yolsuzluk iddialarına ilişkin İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin ve yolsuzluk iddiasıyla gövden alınan Kulp Devlet Hastanesi Müdürü H. S. iddialara yanıt verdi.
 
Diyarbakır'daki kamu hastanelerindeki yakıt krizi iddialarına yanıt veren Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, fatura eksikliği nedeniyle aksaklık yaşandığını ama yakıt sıkıntısı çekilmediğini söyledi. İhalede yolsuzluk iddiasıyla görevden alınan Kulp Devlet Hastanesi Müdürü H. S. ise iddiaları reddederek, kendisinin istifa ettiğini dile getirdi.
 
'YAKIT SORUNU YAŞANMADI'
 
İl Sağlık Müdürü Tekin, Selahattin Eyyubi ve Dağkapı Devlet Hastanesi'nin faturalarının gecikmesinden kaynaklı bir sorun yaşandığını, diğer kamu hastanelerinde herhangi bir sorun yaşanmadığını belirterek, sorunun da kısa sürede giderildiğini aktardı. Tekin, yaşanan soruna rağmen herhangi bir kamu hastanesinde araç yakıt krizi yaşanmadığını dile getirdi. Tekin, filyasyon ekiplerinin süreçten etkilenmediğini kaydetti.
 
KULP'TAKİ GÖREVDEN ALMAYI DOĞRULADI
 
Kulp Devlet Hastanesi'nde diyaliz araçlarının kiralanması için geçen yıl 252 bin TL'ye yapılan ihale ile bu yıl yine diyaliz araçlarının kiralanması için yapılan 627 bin TL'lik ihaledeki yolsuzluk iddialarına yanıt veren Tekin, iddiaları doğrulayarak, Hastane Müdürü H. S.'nin görevden alındığını aktardı. Hastanenin Başhekimi Rufat Güven söz konusu ihalede bir suçunun bulunmadığını ifade eden Tekin, Güven'in de Diyarbakır merkezde bulunan Dağkapı Devlet Hastanesine başhekim yardımcısı olarak atandığını kaydetti.

 

Görevden alınmadığını, istifa ettiğini söyleyen H.S., şunları söyledi:


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

“Ben 2020 yılında Kulp Devlet Hastanesi müdürü olarak görev aldım. Yapılan haberde ihalemiz hakkında yazılanların tamamiyle yanlış, doğruluktan bihaber olduğu aşikardır. Yapılan iş diyaliz hastaları taşıma işi olup, yapılan ihale mevzuatta uygun, Kamu İhale Kanununun 19 . Maddesi gereği açık ihale usulü ile yapılmıştır. Tüm Türkiye’de 14 gün 2 yerel gazetede yayınlanmış, ihalemize iştirak sayısı üçü geçmemiş. İhaleye iştirak eden  teklif veren firmalardan ekonomik açıdan en düşük teklifi sunan firma uygun görülmüş, başhekimin onayına sunulmuştur. Başhekim ihaleyi uygun görüp onayladıktan sonra firmayı sözleşmeye davet etmiş, sözleşmeyi imzalamıştır. Olay bundan ibaretken  ihale onayının sözleşmenin idare yetkilisi (baş hekim) de olduğu unutulmamalıdır. Son olarak görevi bırakmamın sebebi ailevi olduğu, ailemin Kulp ilçesinde ikamet etmek istememesindendir. Kamuoyunun bilgisine sunarım saygılarımla.”
 
O İHALE İPTAL EDİLDİ
 
Öte yandan, Kulp Devlet Hastanesi'ndeki ihalenin 1 Eylül tarihi itibariyle iptal edildiği öğrenildi. Diyarbakır'ın diğer ilçelerindeki kamu hastaneleri için diyaliz araçlarının kiralanması ihalelerinin bedelleriyle Kulp Devlet Hastanesi'nde yapılan ihale sonuçlarının karşılaştırılmasıyla aradaki fiyat farkının görülmesiyle ihalenin iptal edildiği öğrenildi.

Mehmet Zeki ÖZER-Güneydoğu Güncel

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER