Hükümet sağlıkta reforma hazırlanıyor

Hükümet sağlık alanında toplumun tüm kesimlerini kucaklayan reform adımları atmaya hazırlanıyor.

Hükümet sağlıkta reforma hazırlanıyor

Hükümet sağlıkta yeni reformlar yapacak. Evde sağlık hizmetleri yaygınlaştırılacak, kırsalda yaşayanlara sunulan sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırılacak Hükümet sağlık alanında toplumun tüm kesimlerini kucaklayan reform adımları atmaya hazırlanıyor. Buna göre, evde sağlık hizmetleri yaygınlaştırılacak, başta kırsalda yaşayanlar olmak üzere yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırılacak. Acil sağlık, yoğun bakım, onkoloji, organ nakli hizmetleri gibi özellikli sağlık hizmetlerinin kapasitesi artırılarak hızı ve kalitesi yükseltilecek. Aile hekimlerinin sorumlulukları artırılacak, yeni performans sistemi kurulacak. Koruyucu ve tedavi edici hizmet kapasitesi geliştirilecek. Yoğun bakım ve geriatri hizmetinin evde bakım hizmetleri ile entegrasyonu sağlanacak. Acil servis hasta yoğunluğuna göre ihtiyaç olan yerlerde alternatif muayene alanları oluşturulacak.

İŞTE REFORM ADIMLARI AKREDİTASYON SİSTEMİ KURULUYOR: Sağlık hizmetinin kalitesinin geliştirilmesi için hizmet sunucularına yönelik akreditasyon sistemi kurulacak. Klinik kalitenin takibi ve denetiminde standart bir süreç oluşturulacak.

HASTANE ECZACILIĞI EĞİTİMİ: Simülasyon destekli tıp eğitimi, biyomedikal mühendislik eğitimi ve hastane eczacılığı eğitimi vermek amacıyla Simülasyon Destekli Eğitim ve Uygulama Merkezleri açılacak.

ALTERNATİF MUAYENE ALANI: Acil servis hasta yoğunluğuna göre ihtiyaç olan yerlerde alternatif muayene alanları oluşturulacak.

ÖZELLEŞMİŞ TEDAVİ MERKEZİ: Zorunlu tedavi kararlarının uygulanabileceği özelleşmiş tedavi merkezlerinin sayısı artırılacak.

SAĞLIKLI YAŞAM TARZI: Bulaşıcı olmayan hastalık risklerine yönelik olarak, sağlıklı yaşam tarzı teşvik edilecek. Koruyucu ve tedavi edici hizmet kapasitesi geliştirilecek. Sağlıklı hayat merkezlerinin sayısı artırılacak.

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE: Bağımlılıkla mücadele alanında yürütülen sağlık hizmetlerine erişim kolaylaştırılacak.

AİLE HEKİMİNE PERFORMANS SİSTEMİ: Aile hekimliği performans sistemi yeniden tasarlanacak.

ERKEN TEŞHİS ETKİNLEŞİYOR: Gıda güvenilirliği, obezite, çevre sağlığı gibi konularda çok paydaşlı sağlık sorumluluğu modeli güçlendirilecek. Erken teşhis hizmetlerinin etkinliği artırılacak.

AKILCI İLAÇ: Antibiyotikler, solunum sistemi ve psikiyatride kullanılanlar başta olmak üzere akılcı ilaç kullanımına yönelik özendirici ve zorlayıcı mekanizmalar oluşturulacak. Fiyat belirlemede kanıta dayalı model güçlenecek.

SAĞLIK MARKET: Sağlık tesislerinde özellikle sık tüketilen ve temininde güçlük yaşanılan malzeme gruplarında alternatif alım yöntemleri ile maliyetler düşecek.

YAŞLILAR YAKINDAN İZLENECEK: Yaşlılara yönelik sağlık izlemleri gerçekleştirilecek, yaşla birlikte artan hastalıklara ilişkin koruyucu ve tedavi edici hizmetler güçlendiri lecek. kaynak:sabah

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 9 ay Önce

YAKINDA SEÇİM Mİ VAR NE:))))) SAYGILARIMLA.

kürek mahkumu
kürek mahkumu - 9 ay Önce

Biz sağlık çalışanlarını niye kucaklamıyor bu reformlar. Neden her reformda haklarımız, paramız giderken iş yükümüz artıyor.

SAĞLIKÇI
SAĞLIKÇI - 9 ay Önce

PERFORMANS SIFIRLANDI .................... ÖZLÜK HAKLARI YOK OLDU.................. HER GÜN SÖZLÜ VEYA FİZİKSEL ŞİDDET...................SAĞLIKÇI İSYANDA.............................KİM DUYACAK......................HİÇ BU KADAR SAHİPSİZ KALMAMIŞLARDIR...............................23 YILDIR SAĞLIK SEN ÜYESİYİM .SES SEDA YOK .SENDİKA OLMASA DAHA İYİ OLURDU. SENDİKA YÜZÜNDEN ELİMİZDEKİNİ ALIYORLAR. YAZIK BU SAĞLIKÇIYA. SABIR SABIR DİYOR AMA.....KEŞKE HER KES İŞİNİ YAPSA. SÖYLENECEK ÇOK ŞEY VAR AMA....................................

hilmi mert
hilmi mert - 9 ay Önce

aile hekimliğindn kimse memnun degıl...aıle hekımlıgı kaldırılmalı ınsanlara fazla hekım tercıh etme sansı getırıılmelı tek hekıme sabıtlemekten kurtarılmlıdır ...esas onemlı olan uzmn dr polıklınıklerı artırılmalıdır hastane yapımına önem verılmelıdır ezcaneden antıbıotık alımı serbest bırakılmalıdır cunkı 80 90 yaşındakı hastalar ve kalp hastalıgı vs olanlar nasıl gıdıpte dra ılac yazdırsın
aıle hekımlıgı kaldırılmalıdır ınsanlara hekım tercıh etme şansı getırılmelı tek bır hekıme baglı yapılmamalıdır antıbıotıklere konan yasak kaldırılmalıdır 70 80 yaşındakı ınsanlar kalp sorunu olanlar nasıl gıtsınde dra antıbıotık yazdırsın ayrıca bu antıbıotık yasagı acil servıstekı yoğunluğu artırmaktadır ınsanlar gereksız yere araba parası vereek antıbıotık yazdırmak ıcın dr aramaktadır bı zaman kaybı hastaların sagılıgını olumusz etkılemektedır

Reformda başarı için Sağlıkçıya Performans Şart!
Reformda başarı için Sağlıkçıya Performans Şart! - 9 ay Önce

Sayın Bakanım,

Burada yazan REFORM paketinin başarısı için sağlıkçıya performans vermeniz lazım. Sürekli geçim derdiyle cebelleşen sağlıkçılar nasıl "daha iyi hizmet" fikrine gelecekler?

Sözleşmeli yöneticilerin maaşı kadar Sağlıkçıların Performans ödemesini de düşünseniz, iyi olur.

Saygılarımla

SIRADAKİ HABER