Hemşireyim Ayakkabı Alamıyorum !

Pandemideki istifa yasağının kalkmasının ardından Almanya, İngiltere ve ABD’ye göç eden birçok hemşire var. Geride kalanlar da dil kurslarına giderek yurtdışı hazırlığı yapıyor. İSAHED Başkanı Vildan Aydın, “Hemşireler açlık sınırının altında yaşıyor” dedi.

Hemşireyim Ayakkabı Alamıyorum !

İş yükü, uzun nöbetler ve düşük maaş nedeniyle kamudan istifa eden sağlık çalışanlarının sayısı her geçen gün artıyor.

Tıpkı doktorlar gibi daha insani çalışma koşullarına sahip olmak isteyen birçok hemşire ve ebe de kamudan istifa ederek yurtdışına gidiyor. Tüm Aile Sağlığı, Sağlık Memuru-Acil Tıp Teknisyeni-Hemşire ve Ebe Derneği (İSAHED) Yönetim Kurulu Başkanı Vildan Aydın, pandemideki istifa yasağının kalkmasının ardından Almanya, İngiltere ve ABD’ye göç eden birçok hemşire olduğunu, geride kalanların da dil kurslarına giderek yurtdışı hazırlığı yaptığını söyledi. Vildan, “Sağlık Bakanlığı verilerine göre istifa yasağının ardından 2021 Eylül ayına kadar bin 121 hemşire, bin 230 ebe istifa etti. Gitme hazırlığı içinde olan büyük bir kesim de var. Sessiz sedasız gidiyor hemşireler. Türkiye sağlık alanında büyük bir kaynak olarak görülüyor ve yurtdışında sağlık çalışanlarımıza büyük bir talep var. Bu talep giderek de artıyor” diye konuştu. Aydın “Maddi bir karşılığı kalmadı bu mesleğin. Mesleğimizin herhangi bir itibarı kalmadı. Hemşirelerin sorunlarının hem bürokraside bakanlık dilinde hem de sahada yok sayıldığı bir ortam var. Hemşireler bu yüzden gidiyor. Mesleki olarak ciddi mağduriyetler yaşıyorlar. Ya mesleklerini bırakıyorlar ya da ülkeyi terk ediyorlar” dedi. 

Aydın, hemşirelerin hayat pahalılığı karşısında temel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldiğine dikkat çekti.

"AYAKKABI ALAMIYORUZ"

Hemşirelerin açlıkla mücadele ettiğini vurgulayan Aydın, “Maaşlarımız yoksulluk sınırında. Çocuğuna ayakkabı alamayan, okula ulaşım masrafını karşılayamayan arkadaşlarımız var. Bu yoksulluğu çocuklarımıza miras bırakmak istemiyoruz. Pandemi sürecinde çok fazla dramatik hikaye yaşadık. Bir hemşire arkadaşımızın iki çocuğu birden yanarak öldü. Bu kadıncağız kreşe para veremediği, bakıcı tutamadığı için çocuğunu komşusuna bırakıyordu. Şimdi geldiğimiz süreçte pandemide ölmedik ama açlıktan ölüyoruz” diye konuştu.

KADROYA ALINMAK İSTİYORLAR

Aydın, hemşirelerin taleplerini şöyle sıraladı: “Yoksulluk sınırının üstünde, refah içinde yaşayabileceğimiz bir ücret talep ediyoruz. Birçok sağlık kurumunda kamu dışı sözleşmeli personel çalıştırılıyor. Bu insanların kadroya alınması gerekiyor çünkü özlük hakları yok. Tüm sağlık çalışanları eğitim durumu fark etmeksizin 3600 ek göstergeden faydalanmalı. Etkin, uygulanabilir sağlıkta şiddet yasası istiyoruz. Görev, yetki ve sorumluluk alanlarımız net bir şekilde çizilmeli.” 

Dilan Ayırkan-Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2022, 11:12

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Lisans hemsire
Lisans hemsire - 3 hafta Önce

5200 tl maas aldim. Doner yok mesai yok performans yok. Acil serviste 24 saat calis Allah calis. Hangi memur bu kadar calisip bu kadar dusuk aliyor ? Yanimdaki ilkokul temizlik iscisi benden 1200 tl belediyeden gecme isciler 2500 tl fazla aliyor

OSMANLI TORUNU
OSMANLI TORUNU - 3 hafta Önce

Yarın ki ekmek paramı düşünüyorum. Ek iş olarak garsonluk bile bulamıyorum... Berbat bir haldeyiz. Daha umudum yok boş laflara karnım tok...

sm
sm - 3 hafta Önce

KAMU DIŞI ÇALIŞAN ASÇ LER Bİ ZAHMET SINAVLA ATANSINLAR. NE KADROSU

12 taksitle
12 taksitle - 3 hafta Önce

12 taksitle ayakkabı aldım ama zor ödüyorum. eskiden çifter aldığımız ayakkabılar hayal oldu.

hastane çalışanı
hastane çalışanı - 3 hafta Önce

bir tek hemşireler mi???

Adem Aktaş
Adem Aktaş - 3 hafta Önce

400 TL aldığım ayakkabi 1527 TL olmuş nereye alıyorsunuz bu arada en fazla 6 ay giyebiliyorum ...

SIRADAKİ HABER