Bir alkıştan fazlasını hak ettik

TÜMRAD DER, 8 Kasım Dünya Radyoloji Günü dolayısıyla basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada, radyoloji çalışanlarının sorunlarına dikkat çekilerek, “Bir alkıştan fazlasını hak ettik” denildi.

Bir alkıştan fazlasını hak ettik

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD DER), 8 Kasım Dünya Radyoloji Günü sebebiyle Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı TÜMRAD DER İzmir Şube temsilcisi Ertuğrul Özarslan okudu. Özarslan, 8 Kasım Dünya Radyoloji Günü’nün geçmişine dikkat çekerek, “Pandemi sürecinde canla başla ön saflarda mücadelede yer alan radyoloji/radyasyon çalışanları olarak diğer sağlık emekçileri gibi bir alkıştan daha fazlasını hak ettik” dedi.

NÖBET ÜCRETLERİ FAİZİYLE GERİ İSTENİYOR

Radyoloji çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarından çalışma koşullarına kadar iyileştirme beklediğini ifade eden Özarslan “Radyoloji teknisyenlerini personel eksikliğinden dolayı Acil Servislerde fazla nöbet tutmak zorunda kalıyor. Sağlık Bakanlığı, Danıştay’ın nihai kararını beklemeden 5 yıl boyunca tutulan bu nöbetlerin ücretlerini faizi ile birlikte geri istiyor. Arkadaşlarımıza 5 bin ile 40 bin TL arasında borçlar çıkarıldı. Bir ay içerinde ödeme yapılmadığı takdirde icra ve hacizlerle karşı karşıya kalacaklar. Bu durum hukuksuz bir uygulama olduğu gibi vicdanları yaralayan bir durumdur” diye konuştu.

MEVZUAT YOK

25 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Radyoloji Nizamnamesi’nin yürürlükten kaldırıldığını ifade eden Özarslan, “Radyasyon alanında çalışan radyoloji teknisyeni, radyolog hekim, medikal fizikçi, nükleer tip uzmanı, radyoterapi teknikeri, radyoterapi uzmanlarından ve hemşirelerden oluşan 60 bin civarında sağlık emekçisinin özlük haklarını düzenleyen bir mevzuatın yürürlükten kaldırılarak yerine henüz bir mevzuat konulmamış olması kaotik bir durum oluşmasına sebep olmuştur. Radyoloji çalışanları ile birlikte, radyasyon ile çalışan yaklaşık 60 bin sağlık çalışanının kanunla düzenlenmiş hakları olan ŞUA izinleri, yıpranma yani fiili hizmet gibi hakları kısıtlanıyor veya kaldırılıyor” sözlerini kaydetti.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


PERSONEL SAĞLIK İNSTAGRAM HESABI İÇİN TIKLAYINIZ 

YASAL HAKKIMIZI KULLANACAĞIZ

TÜMRAD-DER olarak sağlık çalışanlarının çalışma hayatını etkileyecek, haklarını kısıtlayacak her türlü mevzuat düzenlemesini takip edeceklerini ve yasal haklarını kullanacaklarını dile getiren Özarslan, radyoloji çalışanlarının taleplerini şu şekilde sıraladı: “Sağlık Bakanlığı ivedilikle yürürlükten kaldırılan bu mevzuatların yerine tüm tarafların (radyologlar, radyoloji teknisyenleri, fizikçiler, nükleer tip uzmanları, sendikaları ve meslek örgütlerinin görüşlerini alarak ülkemiz gerçeklerine uygun yeni bir düzenleme yapmasını; Radyasyon ile çalışan sağlık personelinin ŞUA izinleri, fiili hizmet ve çalışma süresi gibi kanunlarla düzenlenmiş haklarının aynen korunmasını; Tüm taraflarıyla birlikte radyoloji teknisyenlerinin görev yetki ve sorumluluklarını belirleyen düzenlemenin ivedilikle hazırlanmasını; Radyoloji, nükleer tıp ve radyoterapi alanında personel eksikliğini gidererek iş yükünü azaltacak şekilde istihdam yapılmasını istiyoruz.”

Bu içerik Dokuz Eylül Gazetesi'nden alıntılanmıştır. https://www.dokuzeylul.com/guncel/tumrad-der-bir-alkistan-fazlasini-hak-ettik-h196023.html

 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2021, 10:22

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER