Başhekim vekilinden hayati müdahale

Aydın’ın Buharkent ilçesinden Nazilli Devlet Hastanesi’ne kalbi durmuş vaziyette gelen hasta, başhekimliği vekaleten yürütmekte olan Acil Tıp Uzmanı Dr. Necati Akkaya ve Acil Tıp Uzmanı Dr. Pervin Sarıkaya’nın hayati müdahalesiyle yaşama döndürüldü.

Başhekim vekilinden hayati müdahale

Aydın’ın Buharkent ilçesinde 20 Haziran 2022 günü kalp krizi geçiren 64 yaşındaki Mehmet Tuncer, 112 Acil Servis ekiplerince Nazilli Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne getirildi.

Durumun kendisine bildirilmesi üzerine Acil Servis’e inen Başhekim Vekili Acil Tıp Uzmanı Dr. Necati Akkaya ve Acil Tıp Uzmanı Dr. Pervin Sarıkaya hastaya 8 dakika boyunca kalp mesajı yaptı. Ayrıca hasta 16 kez defibrile edilerek mucize bir şekilde hayata döndürüldü.

O anları gazetemize anlatan Akkaya, “Olay günü makamımda oturuyordum. Beni acil bir durumu olan hastanın geleceği yönünde bilgilendirdiler. Yaklaşık 19.30-20.00 gibi Acil Servis’e geldim. Kişinin kalbi atmıyordu, hastayı resüsitasyona aldık ve kalp masajına başladık. 8 dakika sonra kalp ritmine döndü. Kalp masajı, elektrik derken 16 kez defibrile ettik, ilaçlarını verdik. Hasta entübe bir şekilde yoğun bakım şartlarında tomografileri çekildi ve yoğun bakım ünitesine aldık. İki gün sonra yoğun bakımdaki hastamızı uyandırdık, iki gün daha yoğun bakımda uyanık şekilde tuttuktan sonra üç gün servise aldık. Bu aşamadan sonra hastamızı yürüyerek taburcu ettik. Bu süreçte Anestezi Uzm. Dr. Emre Arpaz, Anestezi Uzm. Dr. Cüneyt Karaçancı, Dahiliye Uzm. Dr. Volkan Yazak ve Kardiyoloji Uzm. Mehmet Elçik ve sağlık personellerimize emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
??
?? - 1 ay Önce

8 dakikada 16 defa defibrilasyon yapılmaz, yapılamaz. Bu röportajı veren gerçekten doktor mu?

SIRADAKİ HABER