Barbie, sağlık sisteminden 6 kadın için rol model serisi çıkardı

Barbie bebekler, bu kez koronavirüs pandemisiyle mücadele sayesinde spot ışıklarının çevrildiği sağlık sisteminin önde gelen kadınlarını onurlandırmak için şekillendirildi.

Barbie, sağlık sisteminden 6 kadın için rol model serisi çıkardı

Oxford Üniversitesi'nin geliştirip AstraZeneca'nın ürettiği Britanya menşeli koronavirüs aşısının mucidi profesör Sarah Gilbert Beyonce, Marilyn Monroe ve Eleanor Roosevelt ile aynı kulübe katıldı. Oxford Üniversitesi profesörünün artık kendisinin hık demiş burnundan düşmüş bir Barbie bebeği var.

Genelde kadın güzelliği algısını Batı klişelerine uygun şekilde çocuklar ve ergenlere dayatmakla eleştirilen Barbie bebekler, bu kez koronavirüs pandemisiyle mücadele sayesinde spot ışıklarının çevrildiği sağlık sisteminin önde gelen kadınlarını onurlandırmak için şekillendirildi.

Oyuncak şirketi Mattel, tıp ve sağlık alanında öne çıkan 6 kadın için Barbie 'rol model' serisini çıkardı.

Kumral saçları, büyük siyah çerçeveli gözlükleri, lacivert ceket-pantolonu ve beyaz bluzuyla kendisinin minyatürünü çalışma masasına yerleştiren Dame Sarah Gilbert, Mattel'e verdiği röportajda, "Bana benzer bir Barbie bebek yaratılması çok tuhaf" dedi.

"Umarım kızların bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında kariyer yapmasının daha normal hale gelmesine katkısı olur" temennisinde bulunan 59 yaşındaki kadın profesör, bebeğinin yapılması karşılığı Mattel'in genç kızları bilimsel kariyere teşvik eden WISE (Bilim ve Mühendislikteki Kadınlar) isimli kar amacı gütmeyen STK'ye bağışta bulunmasını sağladı.


Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla


ONLİNE FORMA  ile KALİTE ve GÜVEN SİZLER İÇİN TAKIM  79 TL 

ABD'nin New York kentinin Brooklyn ilçesindeki Wycoff Hastanesi'nde ilk Kovid hastasına müdahale eden acil servis hemşiresi Amy O'Sullivan, Las Vegas'da ayrımcılıkla mücadele eden doktor Audrey Cruz, Kanada sağlık sisteminde sistematik ırkçılıkla mücadele eden Toronto Üniersitesi psikiyatristi Chika Stacy Oriuwa, Brezilya'daki koronavirüs varyantının genomunun dizilenmesinin başını çeken biyomedikal araştırmacısı Jaqueline Goes de Jesus, pandemi mücadelesinin ön saflarındaki çalışanların yıkayıp yeniden kullanılabileceği cerrahi önlük bulan Avustralyalı doktor Kirby White, kendilerine benzer Barbie bebekle onurlandırılan diğer kadınlar.

Mattel yöneticisi Lisa McKnight, "Barbie, pandemide öncephede çalışanların muazzam fedakarlıklarını tanıyor. Çabalarına ışık tutmak için hikayelerini paylaşıyor ve gelecek nesle ilham vermek için Barbie'nin platformundan yararlanıyoruz" açıklamasını yaptı.

Ceren YILDIZ

banner42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER