Bakan KOCA Mecliste Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Bakan KOCA Mecliste Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Türkiye Büyük Millet Meclis’inde (TBMM) parlamento muhabirleri ile buluştu. Bakan Koca, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye’de, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) ilişkin tedbirler aldıklarını belirten Koca, “Risk şu an daha az. Ülkede koronavirüs hastasına şu ana kadar rastlanmadı. Bütün önlemleri, bu hastalığın ülkeye girişini önleme noktasında aldık. Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) önerisinden önce termal kamera ve karantina sistemine başladık, ayrıca yurt dışından canlı hayvan ve benzeri ürünlerin ülkeye girişini önledik” şeklinde konuştu.

Koronavirüs Bilim Kurulunun hastaya nasıl davranılması gerektiğine yönelik yayınladığı genelgenin tüm sağlık kuruluşlarına dağıtıldığını aktaran Koca, “Karantina odaları ve takibi dahil olmak üzere referans hastaneleri belirlendi. Nasıl davranılacağı rehberde net olarak belirlendi. Ülke olarak, olması gereken bütün hizmet ve tedaviyle ilgili hazırlıklarımızı tamamladık” ifadelerini kullandı. 

Hastalığın Türkiye’de görülmesi durumunda tedaviye yönelik ne tür hazırlıklar olduğunun sorulması üzerine Koca, şunları söyledi:

“DSÖ’nün nasıl bir tedavi yapılmasıyla ilgili yaklaşımı belli. Şu an virüse özel herhangi bir ilaç tedavisi olmadığı biliniyor. Birtakım kombine tedavi yaklaşımları deneniyor. Bununla ilgili sonuçlar kesin olmamakla birlikte denenebilir görünüyor. Çünkü bazı vakalarda antiviral ilaç kombinasyonlarıyla virüsün negatifleştiğini biliyoruz, sayıları çok olmamakla beraber. Şu an uygulanan ve uygulanması gereken bütün yaklaşımlar için hazır olduğumuzu söyleyebilirim.”

“Tanı kitinin erken sonuç vermesi için çalışmalar sürüyor"

Koronavirüsün tedavisine ilişkin geliştirdikleri tanı kitinin sorulması üzerine Koca, “Temel hedef, maliyeti azaltmak değil. Temel hedef, yerli bir kitin daha erken sonuç verebilirliğini sağlamak. Söz konusu kitin sonuç verme süresi 90 ile 120 dakika arasında. Hedef, 60-75 dakika arasına çekmek. Muhtemelen 75 dakika olabilir.” dedi. 

Daha önceki kitin maliyetini 300 liradan 75-80 liraya düşürdüklerini anlatan Koca, “Bu kit aynı zamanda ticari bir kit olarak planlandı. Haklarının, Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ (USHAŞ) üzerinden ticari kit olarak pazarlanması da planlandı. Yurt dışına da satılacak” bilgisini verdi. 

“Ne maske ne eldivende herhangi bir sorunumuz yok”

Çekirdekte koronavirüs iddialarına ilişkin Koca, “Yüzeylerde bu virüsün ömrünün uzun olmadığını biliyoruz. Hayvansal ürünler dışındaki malzeme ve benzeri ürünlerde bu bulaşımın olmaması nedeniyle DSÖ halen canlı hayvan ve ürünleri dahil olmak üzere ithalatını sınırlamıyor. Biz, buna rağmen Bilim Kurulu’nun önerisiyle geçici olarak sınırlandırmayı sağladık. Bırakın canlı hayvan ve ürünlerinden geçişi, diğer malzemelerde geçiş zaten söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Virüsten korunma amacıyla kullanılan maskelerin Çin’e satılması nedeniyle Türkiye’de sayısının azaldığı yönündeki iddialara yönelik Koca, “Elimizde yoğun miktarda var. Ne maske ne eldivende herhangi bir sorunumuz yok. Hatta ithal olan tıbbi maske dediğimiz maskenin yerli üretimi de yapılabiliyor. Bu anlamda bir sıkıntı yaşamayacağız” diye konuştu. 

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
BAKANIM İNŞALLAH SAĞLIKÇILARIN ÖZLÜK HAKLARI İLE İLGİLİ İYİLEŞTİRMEDEN DE BAHSEDECEK
BAKANIM İNŞALLAH SAĞLIKÇILARIN ÖZLÜK HAKLARI İLE İLGİLİ İYİLEŞTİRMEDEN DE BAHSEDECEK - 2 ay Önce

BEKLİYOZ

sağlıksen boş lafın dışında iş yapmaz
sağlıksen boş lafın dışında iş yapmaz @BAKANIM İNŞALLAH SAĞLIKÇILARIN ÖZLÜK HAKLARI İLE - 2 ay Önce

ha bi de kendilerine koltuk

%50 zam bekliyoruz
%50 zam bekliyoruz @BAKANIM İNŞALLAH SAĞLIKÇILARIN ÖZLÜK HAKLARI İLE - 2 ay Önce

geçim derdini düşünür olduk. bize bir çare!

SAĞLIKSEN YÖNETİMİ BAKAN BEYLE GÖRÜŞSE
SAĞLIKSEN YÖNETİMİ BAKAN BEYLE GÖRÜŞSE @BAKANIM İNŞALLAH SAĞLIKÇILARIN ÖZLÜK HAKLARI İLE - 2 ay Önce

SAĞLIKCILAR OLARAK ÖZLÜK HAKLARI İLE İLGİLİ HAKKANİYETLİ BİR İYİLEŞME BEKLİYOZ

SELİMCAN
SELİMCAN - 2 ay Önce

GÜNDEME KONU OLAN SORULAR BELLİ,CEVAPLARI DA BELLİ. SAYGILARIMLA.

S33
S33 @SELİMCAN - 2 ay Önce

Selocan personelin özlük hakları ne zaman gündemde olacak? Ve taşrada bir cok il yeni sistem kurbanı oldu. Ne idüğü belirsiz nasıl idareci olmuş denilecek tarzda insanlar başımızda yönetici olmuş, ama sağlığı yönetilemez hale getirdi. Ne zaman dur denecek

seis
seis - 2 ay Önce

bakanım birazda sağlık çalışanlarının sorularını yanıtlasada belirsizliklerden günlük dedikodulardan kurtulsak artık.saygılarımla.

Sağlık
Sağlık - 2 ay Önce

Muhabirler sorsun her zaman göreve çağrılan sahada olsun hastaneler olsun deprem savaş darbe corona virüs gece gündüz çalışan ama baktığınızda kamuda en düşük maaşı alan sağlıkçılar bunun nedeni nedir bu haksızlık degilmi diyen bir sorun hele

MEHMET02
MEHMET02 - 2 ay Önce

S.SAĞLIK BAK.BİZDE YANIT BEKLİYORUZ
2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." ………On beş yıl oldu bir gelişme yok


SIRADAKİ HABER