3600 Ek Gösterge Soru Önergesi Oldu

27. dönem İYİ Parti Antalya milletvekili  Dr. Tuba Vural  Sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi ve sağlıkçılara 3600 ek gösterge konularında soru önergesi verildi. Sağlıkçıların hakları hakkındaki soru önergesi verdi.

3600 Ek Gösterge Soru Önergesi Oldu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI'NA

Aşağıda yer alan sorularımın Anayasa'nın 98. Maddesi ve TBMM iç tüzüğün 96.ve 99. Maddesi gereğince Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak cevaplanmasını arz ederim. (05.12.2019)


Dr.Tuba VURAL ÇOKAL /Antalya Milletvekili

Ülkemizde sağlık hakkı, Anayasa'da güvence altına alınmış sosyal haklardandır. Vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerini verimli ve sorunsuz bir şekilde kullanabilmeleri için tüm sağlık çalışanlarının özlük hakları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda sağlık çalışanlarının hasta ve hasta yakınları tarafından şiddet ve darpa uğraması sağlık çalışanları tarafından çok büyük güvenlik zaafi endişesi yaratmaktadır. Sağlıkta şiddet vakaları da bir an önce son bulmalıdır.

Bu bağlamda;

1) Son on yedi yılda gerçekleşen sağlıkta şiddet vakalarının sayısı kaçtır? Bu sayının yıllara göre dağılımı nedir? Bahsi geçen sayılarda bir artış var ise bakanlığınız bu hususu hangi nedenlere dayandırmaktadır?

2) Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin son bulması için caydırıcı ve önleyici tedbirlerin alınabilmesi hakkında bakanlığınızın bir çalışması var mıdır? Var ise bu çalışmalarınızın içeriği nelerdir?

3) Sağlık çalışanlara uygulanan şiddet vakalarının nedenlerini araştırma hususunda bakanlığınızın bir çalışması var mıdır? Var ise bakanlığınız bu nedenleri hangi gerekçelere dayandırmaktadır?

4) Sağlık çalışanlarının özlük hakları ve çalışma koşullarını iyileştirilmesi hususunda bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?

5) Sağlık çalışanlarının ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesi hususunda bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2019, 22:12

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 10 ay Önce

SAYIN VEKİL,GÜZEL BİR ÇALIŞMA SONUCU,SORU ÖNERGESİ VERMİŞ,TEBRİK EDERİM. SAYGILARIMLA.

Zador
Zador - 10 ay Önce

Bunların cevabını Bakan bey de bilmiyor ki nasıl cevaplasın ! Binmiş bir sandala gidiyor,onun derdi zaten bambaşka ; Medipol diye bir yer var Bakanlıktan önce de vardı sonra da olacak onun sorunu oralarla 3600 le ,personelle filan değil

Ebe
Ebe - 10 ay Önce

Bir zamanlar yıpranma payı vardı.Birde memur anneye yarım gün çalışma sahi onlar ne oldu ki 3600 de o olsun aylarca haber olurlar sonucu biz biliyoruz

SIRADAKİ HABER