Türkiye’de aşı reddi 40 bini geçti

Türkiye’de aşı reddi 40 bini geçti

Türkiye genelinde aşı reddinin 40 binin üzerinde olduğu belirtildi.

Samsun Eczacılar Odası Başkanlığından yapılan açıklamada, aşı karşıtlığının son dönemde Türkiye ve dünyada arttığı kaydedildi. Aşılara ve aşıların içeriğine ilişkin bilimsel dayanağı olmayan söylemlerin arttığına dikkat çekilen açıklamada, "Aşılama ile önlenebilir hastalıklara ilişkin salgın riski günden güne artmaktadır. Açıkça ifade etmek gerekir ki halk sağlığının sürdürülebilirliği tehdit altındadır. Sayısal veriler de tehlikenin boyutunu gözler önüne sermektedir" denildi.

"Sorumluluk bilinciyle çalışıyoruz"

Sayısal verilerin de yer verildiği açıklamada, "Ülkemizde, 2011 yılında aşı reddi 183. 2013 yılında bu sayı 913'e çıkmış durumda. 2015 yılında ise 5 bin 91 kişiye ulaşmış durumda. 2017 verilerine göre 23 binin üzerinde. Bugün geldiğimiz noktada ise aşı reddi 40 binlerin üzerinde. Bu oldukça vahim ve halk sağlığı ve geleceğimiz açısından kabul edilemez bir tablodur. Ülkemizde tüm dünyada en gelişmiş kapsamlı aşılama politikalarından biri uygulanmaktadır. Biz eczacılar da o ulusal aşılama politikalarının başarıya ulaşabilmesi ve sürdürülebilir olması için sorumluluk bilinciyle çalışıyoruz" denildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 1 hafta Önce

AŞI REDDİ NEYMİŞ. DEVLET ZOR GÜCÜNÜ KULLANMALIDIR. YOK EĞER DEVAM EDERSE,AŞI YAPTIRMAMAYA BAĞLI OLAN HASTALIKLARDAN DOLAYI,DEVLET TEDAVİ GİDERLERİNİ TAHSİL ETMELİDİR.NOKTA. SAYGILARIMLA.

Burak
Burak @SELİMCAN - 1 hafta Önce

Korkutucu bir zihniyet. Daha iyisini söyleyeyim devlet aşı yaptırmayanları direk idam etsin ?

SIRADAKİ HABER