Sayıştay : Sağlık Müdürü Sözleşmeli Olmaz

Sayıştay : Sağlık Müdürü Sözleşmeli Olmaz

Sayıştayın 2018 yılı Eylül ayında yayınladığı denetim raporunda çarpıcı tespitler yer aldı. Sayıştay il sağlık müdürlerinin görevlendirilme şeklinin ilgili kanunlara göre yapılmadığını usulün yanlış olduğu belirtildi. 

personel sağlık net haberidir.

İşte Sayıştay Denetim Raporu;

BULGU 2: İl Sağlık Müdürlerinin Atama Usulüne İlişkin Mevzuat Gereklerinin Yerine Getirilmemesi 

694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yürürlüğe giren ve 08.03.2018 tarih T.C. Sayıştay Başkanlığı Sağlık Bakanlığı 2017 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu 15 ve 30354 sayılı mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair 7078 sayılı Kanun’un 183’üncü maddesiyle 663 sayılı KHK’nın 42’nci maddesinin (2) nolu bendi; “Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında, 23/4/1981 tarihli ve 2451 sayılı Bakanlıklar ve Bağlı Kuruluşlarda Atama Usulüne İlişkin Kanunun eki cetvellerde sayılanlar dışında kalan memurların atamaları Bakan tarafından yapılır. Bakan, gerekli gördüğü hallerde atama yetkisini merkez teşkilatında alt kademelere ve bağlı kuruluşların üst yöneticilerine devredebilir.” şeklinde; (9) nolu bendi ise; “Ekli (II) sayılı cetvelde belirtilen pozisyonlardaki sözleşmeli personelin sözleşmeleri Bakan tarafından imzalanır. Bakan, gerekli gördüğü hallerde sözleşme imzalama yetkisini merkez teşkilatı ile taşra teşkilatındaki yöneticilere devredebilir” şeklinde düzenlenmiştir.

İl Sağlık Müdürleri 663 sayılı KHK’ya ekli (II) sayılı cetvelde yer almaktadır. Ekli (II) sayılı cetvelde belirtilen pozisyonlardaki sözleşmeli personelin sözleşmeleri Bakan tarafından imzalandığından İl Sağlık Müdürleri, Bakan tarafından imzalanan sözleşme ile görevlendirilmiş olmaktadırlar. Ancak 663 sayılı KHK’nın sözü edilen 42’nci maddesinin (2) nolu bendi gereğince, 2451 sayılı Bakanlıklar ve Bağlı Kuruluşlarda Atama Usulüne İlişkin Kanun’un eki (2) sayılı cetvelde gösterilen unvanları taşıyan görevlere müşterek kararla atama yapılması gerekmektedir.

Söz konusu (2) sayılı cetvelde sayılan unvanlardan biri “İl İdare Şube Başkanı”dır. 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 4’üncü maddesinde yer alan “…Bakanlıkların kuruluş kanunlarına göre illerde lüzumu kadar teşkilat bulunur. Bu teşkilatın her birinin başında bulunanlar il idare şube başkanlarıdır.” hükmü uyarınca İl Sağlık Müdürleri, İl İdare Şube Başkanıdır. Dolayısıyla 2451 sayılı Kanun uyarınca müşterek kararname ile ataması yapılması gereken İl Sağlık Müdürlüğü kadrosuna Bakan tarafından imzalanan sözleşme ile görevlendirme yapılmış olması, yasa hükümleri gereğince yapılması gereken sözü edilen atama işlemi yerine geçmemektedir. Çünkü bu görevlilerin atamalarında esas olan görev unvanlarıdır.

Kamu idaresi cevabında; 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’de yapılan değişiklik ile İl Sağlık Müdürlüğü kadroları iptal edilmiş yerine anılan KHK'ya ekli (II) sayılı cetvelde sözleşmeli İl Sağlık Müdürü için sözleşmeli pozisyon ihdas edilmiştir. Aynı KHK'nın 42’nci maddesinin T.C. Sayıştay Başkanlığı Sağlık Bakanlığı 2017 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu 16 dokuzuncu fıkrasında “Ekli (II) sayılı cetvelde belirtilen pozisyonlardaki sözleşmeli personelin sözleşmeleri Bakan tarafından imzalanır. Bakan, gerekli gördüğü hallerde sözleşme imzalama yetkisini merkez teşkilatı ile taşra teşkilatındaki yöneticilere devredebilir” hükmü doğrultusunda iş ve işlemlerin yapıldığı, ifade edilmiştir.

Sonuç olarak 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 4’üncü maddesi hükmü uyarınca İl Sağlık Müdürleri, İl İdare Şube Başkanı olmaktadır. 2451 sayılı Kanun doğrultusunda da İl İdare Şube Başkanlarının müşterek kararname ile atanması gerekir. Sonuç olarak İl Sağlık Müdürü atamalarının 2451 sayılı Kanun hükümleri doğrultusunda müşterek karar ile yapılması önerilir.

Denilmiştir.

Sitemizde olmayan özel haberler sosyal medya hesaplarımızda !

Personel Sağlık NET'i İnstagramda Takip Etmek İçin Tıklayın

Personel Sağlık NET'i Facebookta Takip Etmek İçin Tıklayın 

Personel Sağlık NET'i Twitter'dan Takip Etmek İçin Tıklayın

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2019, 15:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çok doğru
Çok doğru - 2 ay Önce

Gerçekten devlete zarar veriyor artık ben istedim oldu bitti değişiklikler. Sağlıkta bunlardan biri. Sözleşmeli yönetici nedir ya. Mevzuatı uygulama ben sana söylerim ne yapacağını,ipin benim elimde olsun

..
.. @Çok doğru - 2 ay Önce

kadroyu alsın ömür boyu koltuktamı otursun asıl bu saçmalık

iş yapamayan adam kayıran müdür olarak kalmasın

Öklit
Öklit @Çok doğru - 2 ay Önce

Yani bunlar şimdi müdür mü değil mi?
Ne diyelim

Bu mu sadece
Bu mu sadece - 2 ay Önce

Bakanlıkta genel müdür, genel müdür yard. Veya daire başkanı sırf sözleşme ücretleri yüksek diye taşrada sözleşme imzalayıp tekrar merkez teşkilatta görev alıyor.Bu kadroların kim için açıldığının ispatı

Www
Www @Bu mu sadece - 2 ay Önce

On beş yıl önce Emekli olup, tekrar sözleşmeli il sağlık müdürü olanlar ne olacak, Türkiye'de sanki genç parlak beyinli doktor yok mu, resmen ülke çıkmaza sürükleniyor. Adam emekli olmuş seksen yaşında, denizde orda burda gezerken yada ahirete hazırlanırken birde bakıyorsunuz il sağlık müdürü olmuş. Diyecek söz bulamıyorum. Sadece bu tür sözleşme yapanlara sesleniyorum Allah aşkına artık işleri gençlere devredin, gençler sizlerden daha iyi düşünüyor, bunu ülke menfaatleri için yapın.

Hadi tüm maaşları geri verin
Hadi tüm maaşları geri verin - 2 ay Önce

663 ve yan ürünü 694 ün neyi doğru ki...

Sıhhıyeee
Sıhhıyeee - 2 ay Önce

Nasrettin dururmu yapıştırmış cevabı “neremiz doğru ki sayıştay bey!!” Bu ülkede o kadar çok koltuk sevdalısı var ki, bırak ekstra para vermeyi, maaş vermesen bile yine de gider otururlar. Yalnız bu devlette yoğurt bolluğu bitti. İlk ekarte edileceklerde bu sözleşmeli ve her dönemin sevdalısı olanlar olacak .

sağlıkcı
sağlıkcı - 2 ay Önce

Esas sıkıntı ilçe sağlık müdürlerinde PERSONELE MOBİNG YAPIYORLAR

SELİMCAN
SELİMCAN - 2 ay Önce

BENCE DE OLMAZ. AMA TORPİLLE OLUR. SAYGILARIMLA.

Eeee
Eeee - 2 ay Önce

Yok hükmünde mi oluyor?

vesselam
vesselam - 2 ay Önce

ona gelene kadar anayasal hak olan liyakata esas görevde yükselme mevcut değil.
tepeden inme sözleşmeli yönetici doldu heryer.
çekirdekten yetişme tabandan gelen bir hemşire sağlık memurunun torpilsiz yükselmesi imkansız


SIRADAKİ HABER