Memur SEN: Sözleşmelilerin kadroya geçmesi kaçınılmaz

Memur SEN: Sözleşmelilerin kadroya geçmesi kaçınılmaz

 Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Kadrolu istihdam tali yola doğru dönüştürülüyor. Bu doğru değil, bunu kabul edemeyiz. Sözleşmelilerin kadroya geçmesi kaçınılmazdır, bunu sağlamak zorundayız." dedi.

Temaslarda bulunmak üzere Iğdır'a gelen Yalçın, Iğdır Valisi Enver Ünlü'yü, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma'yı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret etti.

Daha sonra Kars Caddesi'ndeki Eğitim-Bir-Sen binasının açılışını gerçekleştiren Yalçın, Eğitim-Bir-Sen Iğdır Teşkilatı tarafından düzenlenen programa katıldı.

Yalçın, burada yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

"Yeni süreçte önümüzde sözleşmeli arkadaşlarımız var. Bu istihdam modelinde 1965'ten beri devam eden 657 No'lu yasada 4C ve 4B diye istisna tutulan sözleşmelilik ruhsatı tali yolken şimdi ana yola dönüştü. Kadrolu istihdam tali yola doğru dönüştürülüyor. Bu doğru değil, bunu kabul edemeyiz. Sözleşmelilerin kadroya geçmesi kaçınılmazdır, bunu sağlamak zorundayız. Çünkü kamu görevlileri işiyle eşi arasında tercihe zorlanmamalı. Kamu görevlileri 'Eşim orada, işim burada. Ben buradayım, çocuk ortada' gibi bir ikilemin ortasında bırakılmamalı."

– "Doğu'da görev yapanlara ek tazminat uygulanmalı"

Doğu'da görev yapanlara ek tazminat uygulanması gerektiğini belirten Yalçın, şunları kaydetti:

"Eğer ücret farklılığını ortaya koyarsanız insanlar istihdamda güçlük çekilen yerlere gittiklerinde 5 yıl, 10 yıl kendi rızasıyla kalır ve orada hizmet etmenin zevkini alır. Kıdemli personel çocuğu okuyorsa, üniversitede evladı varsa, kiradaysa, zorlanıyorsa 'Ben istihdamda güçlük çekilen yere gideyim, 5 yıl çalışayım, çocuklarım okulu bitirsin, ondan sonra tayinimi tekrar isteyeyim' diye buraya tercihen gelir. Yoksa burada sözleşmeli istihdamla personel tutma yöntemi ilk anlamda heyecan verir ama daha sonra bizim 2011'den önce yaşadığımız bütün tartışmaları yeniden yaşamamızı sağlar."

Yalçın, programın ardından kentte görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarını dinledi.

“Sözleşmeli personel statüsü kaldırılmalı”
ANKARA (AA) – Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Sözleşmeli personel statüsü kaldırılarak bütün kamu görevlilerinin kadrolu olması sağlanmalı, anne- babalar çocuklarının ve eşlerinin yanına yollanmalıdır." ifadesini kullandı.
Memur-Sen'den yapılan açıklamaya göre Yalçın, Memur-Sen'e bağlı Enerji Bir-Sen'in 6. Olağan Genel Kuruluna katıldı.
Yalçın, burada yaptığı konuşmada, sözleşmeli memurların birçok mağduriyet yaşadığını vurgulayarak, "Sözleşmeli personel istihdamı yeni Türkiye'ye

“Kamuda Sözleşmeliliğe Son” şurası
ANKARA (AA) – Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Türkiye, kamu hizmetlerini bütünüyle kadrolu personel ile verebilecek kadar kadim bir birikime, bunun finansla maliyetini karşılayacak ekonomik yeterliğe sahip bir ülkedir." dedi.
"Kamuda Sözleşmeliliğe Son" adlı şura, konfederasyona bağlı 11 sendikanın yönetici ve üyelerinin katılımıyla Memur-Sen Genel Merkezi'nde düzenlendi.
Şura öncesi basın toplantısı düzenleyen Yalçın, şuranın sözleşmeli personel rejimine,

Personel Sağlık NET'i Twitter'dan Takip Etmek İçin Tıklayın

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 13:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Memurlar
Memurlar - 7 gün Önce

Konuşmaya gelince kimse ellerine su dökemez böyle sözde meydan okurlar iş yapmaya gelince %3.5 imza atarlar artık sizlere kimsenin inancı kalmamıştır.sizleri gördük toplu sözleşmede gündüz dayı dayı konuştun gece 3,5 imza attınız

Memur
Memur - 7 gün Önce

Sizlere kendi üyelerinizin bile inancı kalmadı ki millet inansın gidin işinize be

Tibbisekretery
Tibbisekretery - 7 gün Önce

Kim takar seni.

demirbilek
demirbilek - 7 gün Önce

sendikacılık bendikacılık olmus hepsi koltuk sevdasında memuru düşünen yok

Ibrahim
Ibrahim - 7 gün Önce

Anca sendika aidatını düşünürsün hizmetli sınıfında olan memurlar aklına geliyormu yalçın bey yarın ilk iş sendikanızdan istifa etmek olacak

SELİMCAN
SELİMCAN - 6 gün Önce

SADECE GÜLÜNÜZ , SAYIN YORUMCULAR. :)))))))))))))) SANKİ BANA İSTANBUL'DA YEREL SEÇİM VAR GİBİ GELİYOR!!!! :))))))))))))))))))))SAYGILARIMLA.

Alp
Alp - 7 gün Önce

3600 ne oldu

MEHMET02
MEHMET02 - 7 gün Önce

SENDİKA ÖLÜ TAKLİDİ YAPIYOR
2005 yılında memur sendikaları ile hükumet arasında imzalanan Toplu Görüşme Mutabakat Metninde; "Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" için çalışma yapılacağı kararı yer almıştır." On dört yıl oldu bir gelişme yok


SIRADAKİ HABER