Kiracılar Dikkat ! Kiralara Yapılacak Olan Zam Oranı Belli Oldu

Kiracılar Dikkat ! Kiralara Yapılacak Olan Zam Oranı Belli Oldu

Tüm ev sahiplerinin ve kiracıların merakla bekledikleri kira zam oranları belli oldu. Bu veriler Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Kira sözleşmeleri Temmuz ayında yenilenecek olan kiracılar ve ev sahipleri ne kadar zam yapılabileceğini merak ediyorlardı.

YAPILACAK ZAM ORANI BELLİ OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamada kira zam oranları belirtildi. 

Buna göre Türkiye'de Haziran döneminde 12 aylık TÜFE oranı yüzde 19,88 oldu. Açıklanan bu oran kapsamında kiracılara Temmuz ayında yüzde 19,88 zam yapılacak.
Bunun yanıı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) geçtiğimiz Eylül ayında açıklandı. Yeni ekonomi paketi kapsamında kira zamları artık üretici fiyat endeksi oranlarına göre değil, kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranlarına göre belirleniyor. 

Bu bağlamda TÜİK tarafından açıklanan oranlar ev sahiplerinin uygulayabilecekleri en yüksek tavan zam oluyor. Bu bağlamda kiracı ve ev sahibi karşılıklı anlaşma ile bu oranı aşmayacak şekilde daha düşük bir tutarda kira zammı ile uzlaşmaya varabilir.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 11 ay Önce

EYVAH, YANDI KİRACILAR. SAYGILARIMLA.

BİRİSİ
BİRİSİ - 11 ay Önce

ÇOK DİNLİYOR EV SAHİPLERİ YA. HERKES KAFASINA GÖRE KİRA İSTİYOR. BENCE SINIRLAMA GETİRİLSİN. MEMURA İŞÇİYE %4 ZAM KİRAYA %19 ADALET Mİ BU LÜTFEN BUNA BİR ÇÖZÜM BULUNSUN. MEYDANI BOŞ BULAN İSTEDİĞİ GİBİ AT KOŞTURUYOR. YAZIK EV SAHİPLERİ BUNU FIRSATA ÇEVİRİYOR. HİÇ ETİK DEĞİL.

c.yiğit
c.yiğit - 11 ay Önce

Memura%4 kiraya %20 padişahım çok yaşa

SIRADAKİ HABER