Erzurum ve Bursa'da Şehir Hastanelerinde Son Durum

Erzurum ve Bursa'da Şehir Hastanelerinde Son Durum

Sağlık Bakanlığının Doğu Anadolu'daki en önemli sağlık projelerinden olan ve 2011'de inşaatına başlanan şehir hastanesinin yüzde 90'ı tamamlandı.

Şehir Hastanesi Koordinatörü Mehmet Demircioğlu beraberinde İl Sağlık Müdür Vekili Gürsel Bedir ile Şehir Hastanesini gazetecilere gezdirerek, son durumu hakkında bilgi verdi.

Demircioğlu, burada yaptığı açıklamada, hastanenin yüzde 90 imalat seviyesinin üzerine ulaştığını söyledi.

Hastanenin bütün bloklarının hemen hemen ahşap kaplamaya varıncaya kadar tamamlandığını aktaran Demircioğlu, "Sağlık Müdürlüğümüz aracılığıyla buraya geçecek olan hastanemizde cihazlarının mefruşat ve tefrişatlarını temin ediyor. Şu anda D Blok olarak nitelendirdiğimiz blok tamamen bitti. Aslında istenilse burası hizmet verilebilecek durumda ancak hastanenin tamamını 1,5 ya da 2 ay süre içerisinde tamamlayarak hizmete açmak istiyoruz. A Blok olarak nitelendirilen "hilal" teması olan binanın altındaki ameliyathanelerin yaklaşık 1 ay imalat süreci kaldı." dedi.

Demircioğlu, hastanenin özellikleriyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Hastanemiz, Uluslararası Yeşil Bina Sertifikası olan LEED sertifikasında LEED Gold statüsünde yeşil bina sertifikası alacak. Hastanemiz, çevreye duyarlı hastane olması, 2 bin sismik izolatörle depreme dayanıklı ve deprem anında ameliyat dahi yapılabilecek standartlara sahip olması, teraslardaki özellikle hilal terasının üzerindeki yağmur yağdığı anda yağmur suyunu toplayarak bahçelerde sulama suyu olarak kullanabilecek standartlarda olması, kendi elektrik enerjisini üretecek güneş panellerinin olması ve bunun gibi çeşitli üst teknolojik özelliklerinden dolayı LEED Gold sertifikası almaya hak kazandı. Ayrıca şu anda şehir hastanemizin birinci ve ikinci etabında toplam 1250 yatakla hizmet vereceğiz ve hedefimiz her hastamızı tek kişilik odalarda misafir etmek. Ancak hastanemiz ihtiyaç olduğu anda maksimum 3 bin yatağa kadar artırılabilecek bir kapasiteye sahip."

Hastanede 210 tane üst seviyeli yoğun bakım ünitesi bulunacağını aktaran Demircioğlu, hastanenin Doğu Anadolu Bölgesi ile beraber komşu ülkelere hizmet verebilecek standartta olduğunu kaydetti.

Hastanenin terası gece Kızılay gündüz ise Türk bayrağını simgeleyecek

Demircioğlu, hastanede king suit, vip suit ve suit olmak üzere üç kategoride hastalara hizmet verileceğini bildirerek, "King suit ve vip suitlerimiz daha çok sağlık turizmine yönelik olacak. Bunun da şehrimize ayrı bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

Erzurum Şehir Hastanesinin diğer şehir hastanelerden farkı olduğunu anlatan Demircioğlu, şöyle devam etti:

"Diğer şehir hastanelerimiz kendi kategorisinde çok üst segment hastaneler. Erzurum'daki hastanemizin önemli olan kısmı 4 bin 600 metrekare teras büyüklüğünde hilal teması ile tematik hastane olması. Bu hilal gece kırmızı gündüz ise beyaz görünüyor. Gece Kızılay gündüz ise bayrağımızın hilali olarak düşündüğümüzden böyle bir tema kullandık. Her zaman Kızılayın ve bayrağımızın hilalin altında elimizden geldiği kadar en iyi hizmeti verebilecek bir hastane olması amaçladığımız için böyle bir tema kullandık. Hastanemiz teması, sismik izolatörünün sayısı ve LEED Gold Sertifikası alacak olması yönünden Avrupa'da örnek gösterilebilecek 3-5 hastaneden bir tanesi standartlarına ulaşmış durumda."

Demircioğlu, kentteki Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin standartlarını yükselterek ikisini de aynı standartta hastalara hizmet verecek hastane konumuna getireceklerini ve iki hastaneyi fiziksel olarak birbirine bağlayacaklarını söyledi.

 Hastanenin 2011'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın özel gayretleri ile bu kadar üst seviyeye çıktığına dikkati çeken Demircioğlu, Akdağ'ın hastanenin yoluna varıncaya kadar hepsini bizzat çalışarak kendilerine talimat verdiğini kaydetti.

Mehmet Demircioğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hastanemiz 1250 yataklı olarak toplam 400 bin metrekare kapalı alana sahip. Şu anda ikinci etabın yaklaşık 400 milyon lira civarında inşaat maliyeti var. 150 milyon lira civarında önceki hastanemizin maliyeti vardı. 550 milyon civarında inşaat maliyeti var. Ayrıca diğer maliyetleri de katarsak yaklaşık 700 milyon lira gibi bir maliyeti olacak. Şehrimize 700 milyon liralık yatırım kazandırmış olacağız."

İl Sağlık Müdür Vekili Bedir ise hastaneleri şehir hastanesi çatısı altında birleştireceklerini belirterek, "Şehir Hastanemizi açış aşamasında Palandöken Devlet Hastanesini buraya bağlayacağız. Daha kapsamlı, etkin ve nitelikli yataklarla vatandaşımıza daha iyi hizmet sunmuş olacağız. Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesi de burada olacak. Bütün hastaneleri bu çatı altında toplamış olacağız. Hizmeti tek elden ve daha nitelikli sunma açısından birleştireceğiz." diye konuştu.

Yapımı devam eden hastanenin hilal temasında 15 Temmuz akşamı darbe girişiminin yıl dönümünde deneme ışığı yakılacak. 

BURSA

Türkiye'nin hizmete açılacak 10. şehir hastanesinde hazırlıklar son aşamaya geldi. Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz, Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ataseven, İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan ve beraberindeki heyet Bursa Şehir Hastanesi'nde incelemelerde bulundu. 

Kabul süreci devam eden hastanede son hazırlıkları yerinde incelemek üzere Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz, Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ataseven, Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hasan Arslan, İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan ve beraberindeki heyet Bursa Şehir Hastanesi'ndeki tüm birimleri ziyaret ederek, çalışmaları yerinde inceledi. Bursa Şehir Hastanesi'nin acil servis, yoğun bakım, ameliyathaneler, poliklinikler ve genel servislerini dolaşan İnceöz ve Prof. Dr. Ataseven, hastanede verilecek hizmetlerle ilgili yetkililerden detaylı bilgi aldı. Daha sonra Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, kentte verilen sağlık hizmetleri ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanlığı'nın 2003 yılından bu yana sürdürdüğü Sağlıkta Dönüşüm Programı'nda 2. faz kapsamında yapımına başlanan şehir hastanelerinde bir projenin daha sonuna yaklaşıldı. 2007 yılında Mersin, Yozgat, Adana, Isparta, 2008 yılında Kayseri, Elazığ, Eskişehir ve Manisa'da şehir hastaneleri hizmete girdi. 2009 yılının ilk şehir hastanesi ise Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle açıldı. 2009 yılının ikinci hastanesi, Türkiye'nin ise 10. şehir hastanesi Bursa'da hizmete girecek. Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü, sağlıkta hizmet kalitesini en üst noktaya taşıyacak mükemmeliyet merkezlerinin adresi olarak gösterilen bir şehir hastanesi daha tamamlanmak üzere.

6 Hastane Aynı Kampüste

Bursa Şehir Hastanesi, genel, kadın doğum çocuk, kalp damar, onkoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR), Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri (YGAP)olmak üzere 6 farklı hastaneden oluşuyor. Branşlara göre yatak dağılımı farklılık gösterecek. Genel hastanede 308, kadın doğum çocuk hastanesinde 222, kalp damar hastanesinde 271, onkoloji hastanesinde 254, FTR hastanesinde 200, YGAP hastanesinde 100 yatak olacak.
Yüksek Hijyen, Uluslararası Standartlar

Hastanede her branştan toplam 403 poliklinik yer alacak. Yüksek hijyen seviyesinde şartlandırılmış, uluslararası standartlara sahip ameliyathane sayısı 49. Hasta parametrelerinin en yüksek seviyede takip ve ölçümüne olanak sağlayan yoğun bakım ünitesi ise 23'ü yenidoğan, 194'ü çocuk ve yetişkin olmak üzere 217 yatak kapasitesine sahip.
Modern, Konforlu Hasta Odaları

İçinde tuvaleti, banyosu, televizyonu, buzdolabı bulunan, refakatçisinin de yanında rahatlıkla kalabileceği tek kişilik, en fazla iki kişilik hasta odaları bulunacak. Ana hastanede 454 adet tek kişilik, 192 adet çift kişilik, FTR'de 72 adet tek kişilik, 64 adet çift kişilik, YGAP'ta 100 adet tek kişilik odalarda sağlık hizmeti sunulacak.

Sağlıkta Hizmet Kalitesini Zirveye Taşıyacak

Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz, Bursa Şehir Hastanesi'nin 1.355 yatak kapasitesine sahip olduğunu belirterek, "Şehir hastanemiz, Bursa ve civar illere en yüksek kalitede sağlık hizmetini sunan sağlık tesisi olacak. Hastanemiz son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla donatıldı. Hasta odaları, poliklinik odaları, ameliyathaneleri, laboratuvarları, her birimiyle uluslararası standartlarda en yüksek konfor ve kalitede sağlık hizmetini vatandaşlarımıza sunacağız" dedi.

6.5 Milyonluk Hinterlanda Sağlık Hizmeti

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan da, Bursa Şehir Hastanesi'nin, Bursa ve çevre illerle birlikte 6,5 milyonluk hinterlanda nitelikli sağlık hizmeti sunacağını dile getirerek, "Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanemiz kentin doğusunda nitelikli sağlık hizmetlerinin sunulduğu bir merkez görevi üstlenirken, şehir hastanemiz kentin batısında yanık merkezi, inme merkezi, el cerrahisi, palyatif bakım merkezleri, reimplantasyon, kapsamlı onkoloji merkezi gibi özellikli planlama gerektiren birimleri ile nitelikli sağlık hizmetlerinin bir arada verileceği merkez konumunda yer alacak" dedi.

Sercan Yılmaz

YORUM EKLE
YORUMLAR
SELİMCAN
SELİMCAN - 5 ay Önce

NORMAL DEVLET HASTANELERİ VE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANELERİ ZOR AYAKTA DURURKEN,BU HASTANELER NASIL İDARE EDİLECEK VE AYAKTA KALABİLECEK DOĞRUSU MERAK EDİYORUM. SAYGILARIMLA.

vk
vk - 5 ay Önce

Açılan şehir hastanelerindeki sorunları,sıkıntıları hallettiniz de yenileri kaldı.Neler yaşandığını birebir çalışanları dinleyerek bir görün artık.

nem e lazım
nem e lazım - 5 ay Önce

sırf şehrin içindeki değerli arsalara çökmek için şehrin en ucra köşelerine şehir hastaneleri yaptınız... içine koyduğunuz personelin yıllardır kanını emiyorsunuz...
bir de çıkmış yılda en fazla 2 ay güneş gören erzuruma güneş panelleri olan kendi enerjisini kendisi üretecek diye milleti tıpışlıyorsunuz . . .
bu millet size hakkını helal etmiyor . . .

SIRADAKİ HABER