Eğitim ve Araştırma Hastanesi İhtiyaca Cevap Veremiyor

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sonu gelmeyen kuyruklar, aylarca sonraya verilen Emar sıraları, muayene olmak için günler sonraya verilen randevular vatandaşı mağdur ediyor. Bütün bunlara isyan eden ve bu hastanenin Malatya’ya yetmediğini vurgulayan vatandaşlar Battalgazi Devlet Hastanesi’nin açılacağı zamanı dört gözle bekliyor. Cumhurbaşkanına seslenen vatandaşlar Malatya için de Şehir Hastanesi’nin şart olduğunu ifade ettiler

Eğitim ve Araştırma Hastanesi İhtiyaca Cevap Veremiyor

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde son dönmede yaşanalar 90’lı yılların sonundaki Türkiye’deki hastane manzaralarını aratmıyor. Acil servis ve poliklinikler önündeki bitmeyen kuyruklar, aylar sonraya verilen Ultrason, Emar sıraları vatandaşı mağdur ediyor. Hasta olarak gittikleri hastanede uzun sıralardan ve beklemekten iyice gerginleşen vatandaşlar arasında zaman zaman tartışmalar da yaşanıyor. Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesini Malatya’daki talebi karşılamadığını ifade eden vatandaşlar şunları dile getirdiler: “ Malatya çevresinden sürekli göç alan bir il. Ayrıca bölgesindeki illere göre sağlıkta daha iyi. Ve artık bir büyük şehir. Bundan dolayı hasta yoğunluğu yaşanıyor. Bu yoğunluğu Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çok fazla görüyoruz. Eski binasından kapasitesini artırmak için 2014 yılında bu yeni binasına taşındı ama değişen bir şey yok maalesef. Yine aynı yoğunluğu yaşıyoruz. Örneğin acille geldiğimizde kayıt sırasında saatlerce bekliyoruz, daha sonra doktorun bizi muayene etmesi için bekliyoruz. Beklerken hasta kabini bile bulamıyoruz, ayakta bekliyoruz. Doktor bize Emar, ultrason veya holter tahlili verdiğinde birkaç ay sonraya sıra veriliyor. Ya da biliyorsunuz artık hastaneye gidebilmek için randevu almanız lazım. Ama çoğu poliklinikte randevu bulamıyoruz. En erken birkaç hafta sonraya buluyoruz. Bundan dolayı da çok fazla mağduriyet yaşıyoruz. Bir sürü tıbbiyeli her sene mezun oluyor ama biz burada randevu bulamıyoruz ki muayene olalım. Bu nasıl bir çelişki insan anlam veremiyor.”

“YAŞANAN GÖRÜNTÜLER GÜNÜMÜZ TÜRKİYE’SİNE YAKIŞMIYOR”

Yaşanan görüntülerin günümüz Türkiye’sine yakışmadığı söyleyen vatandaşlar: “Biz bunları 90’lı yıllardaki Türkiye’de yaşamıştık. O zaman hastane sıralarında ömrümüz geçiyor, bir tahlil için aylar hatta yıllar sonraya randevu veriyorlardı. Biz bu görüntülerin geçmişte kaldığını düşünürken aynı görüntüleri tekrar yaşamaya başladık. Bu görüntü günümüz Türkiye’sine yakışmıyor. Zaten o tahlil için sana sıra geldiğinde muhtemelen iyileşmiş oluyoruz. Bir mantığı kalmıyor artık o tahlili yaptırmanın. Ya da o kişi kanser ve kanserde erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama yapılması gereken tetkikler için aylar sonraya randevu verildiği için geç kalına biliniyor. Bu duruma bir an önce çözüm bulunmalı. Sağlıkta ileri gidiyoruz derken birden geri gider duruma gelmeyelim.” şeklinde konuştu.

KALICI ÇÖZÜM ŞART…

Battalgazi Devlet Hastanesi’nin yıllardır yapılamadığını ifade eden vatandaşlar: “ Çöşnük’teki Eski Devlet Hastanesinin yerine yapılması planlanan Battalgazi Devlet Hastanesi’nin bir an önce bitirilmesi lazım. Bunun da çözüm olacağını sanmıyoruz ama en azından hastaların birazı oraya gider. Kalıcı çözümler şart. “

“ŞEHİR HASTANESİ LAZIM”

Cumhurbaşkanına ’da seslenen vatandaşlar: “ Cumhurbaşkanımız birçok ilde şehir hastanesi açtı. Bu hastaneler büyüklükleriyle o şehrin ve bölgenin büyün hastalarına yeten bir seviyede. Malatya’ya da bir şehir hastanesi lazım. Sürekli artan Malatya nüfusunun yükünü bu hastaneler artık kaldıramıyor. Ancak bir şehir hastanesi bu yükü kaldırabilir. Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz, ülkemizde sağlıkta önemli adımlar atılırken biz geri gidiyoruz. Kuyruklarda saatlerce beklerken aylarca da tahlil randevusu bekliyoruz. Birçok ilde faaliyete geçen şehir hastanelerinden bir tane de Malatya’ya inşa edilmeli.”

Kaynak:Rahime Gül Erbaş -malatyasonsoz.com.tr

Ceren YILDIZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER