Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, uzaktan çalışma ve esnek çalışma konularında önemli mesajlar verdi. Esnek veya uzaktan çalışma sistemlerine yönelik mevzuat üzerinde çalışmaların sürdüğünü belirten Bakan Işıkhan, "Değişime ayak uydurmak lazım" dedi. Salgın döneminde başlayan yeni çalışma sistemleriyle ilgili düzenlemelerle ilgili çalışmalar devam ediyor.

Bakan Işıkhan, Türkiye'nin farklı illerinden gelen 200 gencin sorularını yanıtladı. Uzaktan veya esnek çalışmaya ilişkin de açıklamalarda bulundu. "Uzaktan çalışma, esnek çalışma dediğimiz modeller gündeme gelmeye başladı. Bunun artısı da var, eksisi de var. Çalışma Genel Müdürlüğümüz bu konuda mevzuat düzenlemelerini gerçekleştiriyor" şeklinde konuştu.
Değişime ayak uydurmanın gerekliliğine vurgu yapan Bakan Işıkhan, "Biz çalışma hayatına girdiğinizde sosyal yeteneklerinizin çok iyi olması gerektiğini düşünüyorum. Hala uzaktan çalışma, esnek çalışma, güvenceli esnek çalışma modelleri bizim için daha önemli. Çalışmanın işin şekli değişiyorsa bizim de bu değişime ayak uydurmamız lazım. On yıl sonra aklınıza gelemeyecek, farklı işlerle ve çalışma modelleriyle karşı karşıya kalacağız" ifadelerini kullandı.

Günlük Yaşamda Hayatı Kolaylaştıran Ürünler Günlük Yaşamda Hayatı Kolaylaştıran Ürünler

Bakan Işıkhan, işe alım tercihlerinde stajın önemine de değindi. "Herhangi bir işe başvurduğunuzda önünüze çıkan engellerden bir tanesi iş tecrübesinin olup olmaması. İş tecrübesi için de bir yerden başlamak gerekiyor. Hangi alanda lisans eğitiminizi tamamlarsanız o alanda mutlaka bir staj sürecini yaşamanız gerektiğini düşünüyorum" şeklinde gençlere tavsiyede bulundu.

Editör: Sercan Yılmaz